Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

 

 

Καλησπέρα σας... ζητώ εξ αρχής την κατανόηση σας για τυχόν μελλοντικές ανούσιες απορίες που ίσως παρουσιάσω παρακάτω, αλλά είμαι νέος μηχανικός όσον αφορά την χαρτούρα ενός τεχνικού γραφείου και φυσικά οι απορίες εμφανίζονται από την πρώτη κιόλας απόπειρα τακτοποίησης αυθαιρέτου για την μετέπειτα γονική παροχή (υψηλή κυριότητα) στα ανήλικα 2 τέκνα παρακρατώντας την επικαρπία!!!!

Έχουμε και λέμε τα δεδομένα :

α) οροφοδιαμέρισμα Β΄ορόφου με 60,08 τμ καθαρή επιφάνεια στον πίνακα Ο.Ι. και 20,29 τμ Η/Χ (4 τμήματα)

β) Ο.Α. του 2000 με θέση εντός σχεδίου πόλεως, αποπεράτωση το 2002 κι εγκατάσταση στο διαμέρισμα το 2004

γ) οι 3 από τους 4 Η/Χ κλείστηκαν εξ αρχής με συνολικό εμβαδόν αυτών 19,25 τμ κι είναι κι η μόνη αυθαιρεσία του διαμερίσματος

Απορίες :

α) από τα όσα έχω διαβάσει, σωστά αντιλαμβάνομαι ότι είμαι στην κατηγορία 3 ?? ΟΧΙ, η επιλογή της κατηγορίας γίνεται συγκρίνοντας τις υπερβάσεις δόμησης - κάλυψης με τα αναλογικά επιτρεπόμενα στη συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία (με βάσει την εγκύκλιο) ή συγκρίνοντας τις συνολικές αυθαιρεσίες ολόκληρου του κτιρίου με τα συνολικά επιτρεπόμενα (με βάσει το νόμο), αν είναι <40% και του ύψους <20%.

 

 

Η επιλογή για την κατηγορία 4 γίνεται στα αναλογικά προβλεπόμενα της οικοδομικής αδείας.

Στην περίπτωσή μας 19,25 (που είναι οι αυθαιρεσίες μας) συγκρίνονται με την συνολική πραγματοποιημένη δόμηση της οικοδομικής αδείας επί το ποσοστό ιδιοκτησίας. (με βάση την εγκύκλιο) μεγαλύτερο ή όχι από 40%

Ανάλογη σύγκριση για την κάλυψη και το ύψος προβλέπεται από το νόμο, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να εφαρμοστεί.

 

 

Να ρωτήσω κάτι γιατί αυτή η διχοτόμηση των λοιπών παραβάσεων σε μικρές μικρομεσαίες και μικρομέγαλες με έχει συφιλιάσει από το πρωί:

 

Έχω ένα χαγιάτι και ένα BBQ. Το 1ο είναι στις λοιπές παραβάσεις με αναλυτικό, αλλά το 2ο είναι στις μικρές παραβάσεις. Με δεδομένο ότι αθροιστικά ο προϋπολογισμός τους δε πλησιάζει καν τις 15,000, θα τα βάζατε και τα δύο με αναλυτικό; ή θα πάει το ένα Κατηγορία 3, θα πάει το άλλο Κατηγορία 5 με αναλυτικό, το πρόστιμο θα πάει στα 1000 και εγώ θα πάω σπίτι μου με τις κλωτσιές;

 

Καλή ερώτηση.

Κατά πόσο είναι υποχρεωτική η χρήση της κατηγορίας 3.

Κατά την γνώμη μου δεν είναι.

Το πνεύμα του νομοθέτη είναι να προικοδοτήσει με ένα μικρό πρόστιμο μικροαυθαιρεσίες.

(κατά μια έννοια ανάλογη της περίπτωσης της μιας και μοναδικής αυθαιρεσίας του 4014 που διευκρινίστηκε ότι η χρήση του ήταν προαιρετική)

Έτσι και εδώ προσωπικά χωρίς κανένα ενδοιασμό θα πήγαινα και τα 2 για αναλυτικό.

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή για την κατηγορία 4 γίνεται στα αναλογικά προβλεπόμενα της οικοδομικής αδείας.

Στην περίπτωσή μας 19,25 (που είναι οι αυθαιρεσίες μας) συγκρίνονται με την συνολική πραγματοποιημένη δόμηση της οικοδομικής αδείας επί το ποσοστό ιδιοκτησίας. (με βάση την εγκύκλιο) μεγαλύτερο ή όχι από 40%

Ανάλογη σύγκριση για την κάλυψη και το ύψος προβλέπεται από το νόμο, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να εφαρμοστεί.

 

 

 

Καλή ερώτηση.

Κατά πόσο είναι υποχρεωτική η χρήση της κατηγορίας 3.

Κατά την γνώμη μου δεν είναι.

Το πνεύμα του νομοθέτη είναι να προικοδοτήσει με ένα μικρό πρόστιμο μικροαυθαιρεσίες.

(κατά μια έννοια ανάλογη της περίπτωσης της μιας και μοναδικής αυθαιρεσίας του 4014 που διευκρινίστηκε ότι η χρήση του ήταν προαιρετική)

Έτσι και εδώ προσωπικά χωρίς κανένα ενδοιασμό θα πήγαινα και τα 2 για αναλυτικό

Συμφωνώ και εγώ μόνο που η διαφορά είναι οτι η Κατηγορία 3 πάει για ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ενώ η άλλη για 30 χρόνια.  θα μου πεις για ένα BBQ ποιός ενδιαφέρεται?  Το ξηλώνεις και το ξαναφτιάχνεις με άδεια μικρής κλίμακας.  Τι να πει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

CHRISTOS λες:"το 2ο είναι στις μικρές παραβάσεις"  κατηγορία 3  όμως όπου διαφοροποιείται η αυθαιρεσία από αυτές των περιπτώσεων της κατηγορίας 3, το υπολογίζεις με αναλυτικό και ό,τι προκύψει? Πιστεύω ότι  και οι δύο αυθαίρετες κατασκευές πάνε με αναλυτικό , κατηγορίας 3.

 

Να ρωτήσω επιπλέον για μία αποθήκη που προσαρτάται σε κατοικία , έχει χρήση οικιακής αποθήκης, όμως είναι σε απόσταση από αυτή.Είναι  Ε>15,00τμ άρα θα πάει με αναλυτικό κατ. 3, ή ως ΥΔΚΧ  και με ΥΚ και κατηγορία 5?

 

Τελικά οι αποθήκες με επιφάνεια >15,00τμ πανε με αναλυτικό κατ.3 ή με ΥΔΚΧ  και άλλη κατηγορία?

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω την εξής περίπτωση: Αυθαίρετη κατοικία χωρίς ΟΑ κατηγορία 5. Έχω και ΒΒQ και μία αποθήκη στο μπαλκόνι 1τμ που τα πάω κατηγορία 3 και εξαιρούνται από την κατεδάφιση.   :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Όλα στην κατηγορία 5.....

και πως θα υπολογίσω το BBQ και την αποθήκη με ένα αναλυτικό και τα 2; ενώ στην κατηγορία 3 βάζω 500Ε;

Link to comment
Share on other sites

Καθηστε ρε παιδια... Η κατηγορια 3 δε συνδυαζεται με την 5?

 

Εγω που εχω εξωστες και κουφωματα και λοιπες μικροπαραβασεις, παραλληλα με αλλες παραβασεις κατηγοριας 5, δεν τα βαζω και αυτα κατηγορια 5

 

Η κατηγορια 3 συνδυαζεται με ολες τις αλλες κατηγοριες...

 

Εκτος κι αν η κατηγορια 3 ειναι μονο για περιπτωσεις αυθαιρεσιων επι κτισματων με ΟΑ

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.