Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Ποια η διαφορα των "αντι για ετσι" και "να μας το εγραφαν ετσι"?

 

Γιατι το ιδιο πραγμα διαβαζω

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την λογικη σου, τι σοι αλλο νοημα εχει η εξης αναφορα της εγκυκλιου και γιατι την διατυπωσαν ετσι και γιατι διεχωρισαν τα συγκ εδαφια?

Οι  παραβάσεις  των  εδαφίων  θ  και  ιγ,  που  δεν  πληρούν  τις  προϋποθέσεις  των
διαστάσεων που τίθενται µε την παρούσα κατηγορία, δεν θεωρούνται ως αυθαίρετες µικρές
παραβάσεις, ώστε να υπαχθούν στη Κατηγορία αυτή.

Επισης, οχι οτι τους δινω και μεγαλη σημασια, στα σεμιναρια επιβεβαιωνουν την δικη μου ερμηνεια..

 

Για ΗΧ στεγαστρα κλπ γινεαι ειδικη αναφορα στην 18 για τον αναλυτικο συνεπως δεν βρισκω καποια παρεξηγηση εδω.
Συναδελφοι με το μυαλο σας, ειναι δυνατον να κανουμε για αποθηκη 100 τμ αναλυτικο?
Προς Θεου δηλαδη.
Και γιατι να μην κανουμε δηλ. αναλυτικο για γκαραζ?

 

 

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζω παράγραφο, αναφέρομαι σε κάτι άλλο.

δλδ μία παράγραφο τα θ και ιγ δεν είναι μικρες κτλ κτλ.

Ωραία.

 

αλλάζουμε παράγραφο και λέμε:

ρε σεις, σε αυτά που θα τα πάτε με αναλυτικό, μη βάζετε κατηγορία 3.

 

Βασίλη δεν κατάλαβα άμα το μήνυμα σου είναι για μένα ή τον γκολτζή.

 

 

 

Δεν είναι λογική η αποθήκη των 100μ2.

Ναι.

Αλλά δώσε μας και εμάς ένα μικρό δίκιο.

Αυτό διαβάζουμε...

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Και για τους δυο γκολτζηδες.

Ειναι δυο διαφορετικες προτασεις!

Η μια σου βγαζει τις παραβασεις των θ και ιγ απο την αναφορα της κατηγοριας 3 αφου τα πεταει εξω.

Η αλλη σου υπενθυμιζει οτι οσες παραβασεις της κατηγοριας 3 (ΕΚΤΟΣ θ, ιγ, ιστ) πανε με αναλυτικο κ βαζουν κατηγορια με παλαιοτητα

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Οπότε την γραμματική μου προσέγγιση περί παραγράφου την βγάζεις άκυρη.

Καλαααααααααα

πάω για ύπνο τώρα γιατί αύριο έχει ξύπνημα στις 05:30 και ταξιδάκι στη Θάσο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οσα δικια θελετε αφου δεν ειχαν τα κοτσια κ την ικανοτητα να κατσουν να γραψουν με σαφηνεια οτι οτι ισχυει για ιστ ισχυει και για θ και ιγ. Ειπαμε οι ανθρωποι ειναι επικινδυνοι.
Δεν εχει ομως κανενα αλλο νοημα η εγκυκλιος και ιδιως η πρωτη προταση απο αυτο, δεν εχει αλλιως λογικη.

 

Καμμια προσεγγιση δεν πεταω, ιδιως δικια σου. Θα την διαβασω με ηρεμια το πρωι με τον πρωτο καφε.
Αντε καλη ξεκουραση γκολτζηδες, και απο το πρωιτο ξαναπιανουμε.
Καλο ταξιδι!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Σε ενα διαμερισμα (50μ2) εχω 2 εξωστες που κατασκευαστηκαν με διαφορετικες διαστασεις σε σχεση με την οικοδομικη αδεια, διχως να παραβιαζουν κοινοχρηστους χωρους πολης, πλαγιες αποστασεις κλπ.

Η ιδιαιτεροτητα ειναι οτι εχουν μικροτερες διαστασεις σε σχεση με την αδεια.

 

Ειμαι στην Κατηγορια 3, εστω και αν η περιπτωση (δ) μιλαει για "ΥΠΕΡΒΑΣΗ της επιφανειας τους εως 10%, ή μηπως πρεπε να τα βαλω στις ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ (ειμαι ηδη στην Κατηγορια 4 για ΥΔΚΧ)

***Το προστιμο δεν αλλαζει οπου και να τις βαλω, απλα θελω να ειμαι σωστος...

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

"οι παραβάσεις των εδαφίων θ και ιγ, που δεν πληρούν τις προυποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την παρούσα κατηγορία, δεν θεωρούνται ως αυθαίρετες μικρές παραβάσεις ώστε να υπαχθούν στην κατηγορία αυτή. Σε περίπτωση παραβάσεων που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την παρούσα κατηγορία εφαρμόζεται η παρ.5 του άρθρου 18 του νόμου και στο φύλλο καταγραφής επιλέγεται οποιαδήποτε άλλη κατηγορία πλην της Γ"

 

Ας το δούμε λίγο πιο αναλυτικά:

Όλες οι παραβάσεις που αναφέρονται στην κατηγορία Γ θεωρούνται (βάσει και της τιτλοδοσίας της κατηγορίας) ως Αυθαίρετες Μικρές Παραβάσεις.

Όταν έχουμε παραβάσεις των διαστάσεων αυτών, σε ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ, πάνε με την αναφορά που γίνεται στο τέλος της κατηγορίας Γ περι αναλυτικού και ανάλογη κατάταξη σε κάποια κατηγορία (λόγω παλαιότητας, χρήσης, υπερβασης κλπ) (εξαιρουμένων των διαστάσεων κτηρίου)

 

Με την εγκύκλιο αυτή τα εδάφια θ (αντλητικά) και ιγ (αποθήκες) που δεν πληρούν τις διαστάσεις της κατηγορίας Γ, ΔΕΝ θεωρούνται αυθαιρετες μικρές παραβάσεις = ΔΕΝ θεωρούνται παραβάσεις της κατηγορίας Γ και ΔΕΝ πηγαίνουν με την αναφορά της κατηγορίας για παραβασεις που υπερβαίνουν τις διαστάσεις της κατηγορίας.

 

Αντίθετα, εφαρμόζονται οι γενικές διατάξεις εφαρμογής του προστίμου και η ανάλογη κατάτξη τους σε κατηγορία, γεγονος που μην κοροιδεύομαστε θεωρώ και απόλυτα λογικό αφου πρόκειται για καραμπινάτες υπερβάσεις κάλυψης και δόμησης.

 

Εδώ είναι όλο το ζουμί,

Στο Νόμο και στην εγκύκλιο δε λέει πουθενά ότι τα υπόλοιπα ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ μικρές παραβάσεις και λέει ότι απλά πάνε με αναλυτικό της παρ. 5 άρθρου 18.

 

Στα δύο εδάφια θ και ιγ κάνει ειδική αναφορά η εγκύκλιος λέγοντας ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ (όπως σωστά πρόσεξε ο soundholics) και επομένως αντιμετωπίζεται ως παράβαση με υπολογισμό εναιίαου ειδικού προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

 

Σε ενα διαμερισμα (50μ2) εχω 2 εξωστες που κατασκευαστηκαν με διαφορετικες διαστασεις σε σχεση με την οικοδομικη αδεια, διχως να παραβιαζουν κοινοχρηστους χωρους πολης, πλαγιες αποστασεις κλπ.

Η ιδιαιτεροτητα ειναι οτι εχουν μικροτερες διαστασεις σε σχεση με την αδεια.

Ειμαι στην Κατηγορια 3, εστω και αν η περιπτωση (δ) μιλαει για "ΥΠΕΡΒΑΣΗ της επιφανειας τους εως 10%, ή μηπως πρεπε να τα βαλω στις ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ (ειμαι ηδη στην Κατηγορια 4 για ΥΔΚΧ)

***Το προστιμο δεν αλλαζει οπου και να τις βαλω, απλα θελω να ειμαι σωστος...

 

Υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για να κάνεις κάτι τέτοιο;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.