Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Σε εκτός σχεδίου χωρίς οικ. άδεια έχω αυθαίρετο ισόγειο κτίσμα που έχει 3 υπόγειες αποθήκες συνολικά 30τμ ύψους 2μ (απο την μια πλευρά είναι ισόγειες οι αποθήκες λόγω ξεμπαζόματος). Για την τακτοποίηση των αποθηκών μπορώ να βάλω τις 2 που είναι κάτω από 15τμ στην κατηγορία 3; Την άλλη την μεγάλη πως θα την δηλώσω;

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δες Εγκύκλιο 4 τι λέει για ισόγειους βοηθητικούς χώρους. Είναι μπλεγμένο το δικό σου γιατί δεν έχει Ο.Α. άρα δεν έχεις νόμιμη χρήση κατοικίας στο ισόγειο κτίσμα να πεις ότι η αποθήκη είναι βοηθητικός χώρος κατοικίας. Επομένως δεν ξέρω αν μπαίνει σαν ΥΔΒΧ. Μιλάω πάντα για αποθήκη > 15Μ2.

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου χωρίς οικ. άδεια έχω αυθαίρετο ισόγειο κτίσμα που έχει 3 υπόγειες αποθήκες συνολικά 30τμ ύψους 2μ (απο την μια πλευρά είναι ισόγειες οι αποθήκες λόγω ξεμπαζόματος). Για την τακτοποίηση των αποθηκών μπορώ να βάλω τις 2 που είναι κάτω από 15τμ στην κατηγορία 3; Την άλλη την μεγάλη πως θα την δηλώσω;

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

 

Εγώ πάντως βάζω μέχρι 15μ2 (στο σύνολο) στην κατ 3 και ότι παραπάνω (και μέχρι 50μ2 βάσει φεκ της 7/1/14) κατ 5 ΥΔΚΧ με μειωτικό συντελεστή 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θεωρώ σωστό τον παραπάνω τρόπο.

Επιπρόσθετα, μπορεί να αποβεί και ασύμφορος όταν έχουμε και άλλες παραβάσεις με ΥΔ στη δήλωση λόγω του κατ'αποκοπή 500ρικου της κατ.3.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ το θεωρώ σωστό. Μια αποθήκη 50τμ είναι μια αποθήκη 50τμ. Η κατ.3 αφορά αποθήκες μέχρι 15τμ. Και μια αποθήκη 51τμ είναι 51τμ και όχι 15τμ κατ.3, 35τμ ΒΧ και 1τμ ΚΧ. Όπως ας πούμε όταν έχουμε ΟΑ για 100τμ και χτίστηκαν 300τμ βάζουμε ΥΔ 200τμ με συντελεστή >200% και όχι 50τμ με συντ. <50%, 50τμ συντ. <100% και 100τμ με <200%.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.