Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Ναι σωστά, προσωπικά σε αυτά τα φύλλα καταγραφής βάζω  περιγραφικό τίτλο με όλες τις παραβάσεις που ομαδοποιώ, η κατηγορία του φύλλου δεν μπορεί να είναι πλέον η 3 και στα σχόλια περιγράφω αναλυτικά τι ομαδοποιώ και για ποιόν λόγο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!! Ελπίζω σε βοήθειά σας!! Είναι το πρώτο μου αυθαίρετο και έχω πελαγώσει ελαφρώς... Σε ένα διαμέρισμα η βεράντα έχει διαστάσεις διαφορετικές από τα σχέδια της άδειας, εκτός των ορίων ανοχής (αν δεν κάνω λάθος τα όρια είναι στο 20%?) Μέρος της βεράντας έχει κλείσει σε κύριο χώρο... Οπότε δηλώνω τον κλεισμένο χώρο ως αυθαίρετο κανονικά και την υπόλοιπη βεράντα στις αυθαιρεσίες μικρής κλίμακας?? Σε τέτοια περίπτωση ο ιδιοκτήτης θα πληρώσει το πρόστιμο του κλεισμένου χώρου και άλλο ένα πεντακοσάρικο για τη βεράντα ανεξάρτητα των τετραγωνικών της??? Ελπίζω να έχω κάποια απάντηση για να ενημερωθεί και ο ιδιοκτήτης, μήπως και γλιτώσουμε το εγκεφαλικό... Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν με την αναφορά της βεράντας εννοείς εξώστη και όχι υπαίθριο χώρο κατά ΓΟΚ (ανοιχτή βεράντα σε εσοχή), τότε το κλεισμένο της τμήμα θα υπολογιστεί με Υ.Δ+Υ.Κ και έλεγχο για παραβίαση Δ. ή προκηπίου αν είναι στο πρόσωπο του οικοπέδου και υπάρχει πρασιά.

Οι διαφορετικές διαστάσεις της βεράντας θα ελέγξεις αν εμπίπτουν στην κατηγορία 3 περίπτωση ε δ, διαφορετικά θα το υπολογίσεις με αναλυτικό (1 λοιπή παράβαση).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν με την αναφορά της βεράντας εννοείς εξώστη και όχι υπαίθριο χώρο κατά ΓΟΚ (ανοιχτή βεράντα σε εσοχή), τότε το κλεισμένο της τμήμα θα υπολογιστεί με Υ.Δ+Υ.Κ και έλεγχο για παραβίαση Δ. ή προκηπίου αν είναι στο πρόσωπο του οικοπέδου και υπάρχει πρασιά.

Οι διαφορετικές διαστάσεις της βεράντας θα ελέγξεις αν εμπίπτουν στην κατηγορία 3 περίπτωση ε, διαφορετικά θα το υπολογίσεις με αναλυτικό (1 λοιπή παράβαση).

Το κλεισμένο τμήμα το έχω υπολογίσει όπως μου το είπες, αλλά δεν ήξερα τι να κάνω με την υπόλοιπη βεράντα... Κατηγορία 3 περίπτωση δ νομίζω εννοείς, η ε αναφέρεται στα ανοίγματα...

Link to comment
Share on other sites

Σ ενα αυθαιρετο χωρις οικοδομικη αδεια υπαρχει ενα στεγαστρο με  κεραμοσκεπη.Το κτισμα ειναι προ 75 και φαινεται στην αεροφωτογραφια.Το στεγαστρο ομως, παρολο που φτιαχτηκε την ιδια χρονικη πρριοδο δεν φινεται γιατι ειχε δεντρα γυρω γυρω...Αν το βαλω σαν μικροπαραβαση στην κατηγορια 1 θα εχω προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,


Έχω την εξής περίπτωση: Εντός αγροτεμαχίου που βρίσκεται εκτός σχεδίου-οικισμού, μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, υφίστανται 2 αυθαίρετες ισόγειες αποθήκες (ανεξάρτητες), επιφάνειας 11, 94 τ.μ. η μία και 13,28 τ.μ. η άλλη. Στο αγροτεμάχιο δεν υπάρχει καμία άλλη κατασκευή πέραν αυτών των δύο αποθηκών, για τις οποίες δεν υπάρχει οικοδομική άδεια. Η κάθε μία από αυτές έχει εμβαδόν<15 τ.μ. αλλά η συνολική τους επιφάνεια τα ξεπερνά (11,94+13,28=25,22>15 τ.μ.). Στην περίπτωση αυτή μπορώ να εντάξω τις 2 αποθήκες στην κατηγορία 3, δημιουργώντας 2 φύλλα καταγραφής ένα για την κάθε μία? Διαφορετικά η ρύθμιση τους θα γίνει με αναλυτικό προϋπολογισμό ή με κάποιον άλλον τρόπο, πχ μπαίνουν σε κάποια άλλη κατηγορία!? Στην περίπτωση του αναλυτικού προϋπολογισμού θα συντάξω έναν και για τις 2, ή δύο προϋπολογισμός (έναν για την κάθε αποθήκη?)


Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 


Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.