Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

αγαπητοι φιλοι προσωπικα εθεσα ενα απλο ερωτημα και επι τουτου εξεφρασα και την αποψη μου.

ΜΗΝ διαπληκτιζεστε χωρις λογο.

Ακολουθαμε το Νομο κατα Γραμμα, παραμεριζουμε προσωπικες γνωμες, πομφολυγες και φληναφηματα και δεν φοβομαστε τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σε ότι αφορά την κατηγορία 3 και τις διατυπώσεις περί αποθήκης θα ήθελα να ρωτήσω εαν υπάρχει κάπου ο ορισμός της αποθήκης δηλ. <<αποθήκη είναι ο δομημένος χώρος ....>>.

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι διότι ο ιδιοκτήτης έχει κατασκευάσει έναν ημι-ανοιχτό  χώρο με τέσσερα Υ/Σ και πλάκα με κεραμίδι (ο οποίος χρησιμεύει για να τοποθετεί ξύλα, μηχανές κουρέματος γκαζόν) στο χώρο του οικοπέδου ο οποίος είναι κλειστός μόνο από τις δυο πλευρές.

 

Δηλαδή στη μια πλάγια πλευρά (στο όριο του οικοπέδου) υπάρχει η περίφραξη (από μπετόν) του οικοπέδου και στην οπίσθια υπάρχει ενα κτίσμα τριων (3) τετραγωνικών μέτρων το οποίο <<φιλοξενεί>> τη δεξαμενή καυσίμου.

 

Αθροιστικά αυτά τα δύο δε ξεπερνούν τα 15 τ.μ. και σκέφτομαι να τα κατατάξω στη Κατηγορία 3 ως αποθηκες. Κάποια γνώμη;

 

Ευχαριστώ

Edited by thanos ant
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο το περιγράφεις ως ανοιχτό υπόστυλο χώρο...άρα θα πάει με αναλυτικό.

 

Το 2ο κτίσμα που περιγράφεις τι ύψος έχει;

Link to comment
Share on other sites

@akis73 Σε ευχαριστώ για την επισήμανση αλλά αυτό είναι που θέλω να αποφύγω, να τα εντάξω στην Κατηγορία 5 σαν ανοιχτό υπόστυλο χώρο.

 

Για αυτό το λόγο ρωτάω ποιός είναι ο ορισμός της αποθήκης, πρόκειται περί χώρου εξ ορισμού δομημένου ή προκύπτει εμμέσως από τη χρήση αυτού.

 

Τα ύψη των κτισμάτων είναι 2,35m και τα εμβαδά του μεν ανοιχτού χώρου 11,30 τ.μ. και της δεξαμενής 3,30 τ.μ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλημερα

Επαναφερω το θεμα της ενταξης των ερκερ μεσω της κατηγοριας 3 παρ.ιστ .Ειδα σε προηγουμενες αναρτησεις ότι απασχολει το θεμα χωρις ξεκαθαρες λυσεις .Συγκεκριμενα η απορια μου είναι σχετικα με τη συγκριση της εν λογω παραβασης με τις διαστασεις και το εμβαδον των ανοχων (5%και 2% αντιστοιχα). Ο νομος αναφερει ότι συγκρινουμε με το κτιριο η την Ο.Ι. Το διαζευκτικο (η) με βαζει σε σκεψη ότι αν ενταξουμε το κτιριο που ανηκει η οριζοντια ιδιοκτησια (αν είναι εφικτο)τοτε μπορουμε να συγκρινουμε με το συνολο των διαστασεων η τετραγωνικων . Μια δευτερη σκεψη που συνηγορει στα προηγουμενα είναι οτι το ερκερ αφορα την οψη του κτιριου δηλαδη τα κοινοχρηστα (!!!).Ευχαριστω για τις αποψεις σας σχετικα με τα …νοητικα αλματα που χρειαζεται για να εφαρμοσουμε το 4178

Edited by nniko
Link to comment
Share on other sites

@akis73 Σε ευχαριστώ για την επισήμανση αλλά αυτό είναι που θέλω να αποφύγω, να τα εντάξω στην Κατηγορία 5 σαν ανοιχτό υπόστυλο χώρο.

 

 

Η κατ.5 πως προκύπτει; Αν υπάρχει οικ. άδεια μπορείς να τα βάλεις σε ένα αναλυτικό και κατ.4.

Link to comment
Share on other sites

Η κατ.5 πως προκύπτει; Αν υπάρχει οικ. άδεια μπορείς να τα βάλεις σε ένα αναλυτικό και κατ.4.

 

Πρόκειται για δυώροφη οικοδομή με δυο οριζόντιες ιδοκτησίες (δυο μονοκατοικίες ουσιαστικά που συνορεύουν).

Η μια του 70 και αυτή που εξετάζω του 77 τότε συντελέστηκαν και οι αυθαιρεσίες.

Θέλω να εντάξω τη δικιά μου στην κατηγορία 2 που γίνεται εαν τις αυθαιρεσίες που περιέγραψα παραπάνω (υπόστυλος χώρος και αποθήκη για τα καύσιμα) τις κατατάξω στην κατηγορία 3.

Ειδάλλως το γνωρίζω ότι πάω στην Κατηγορία 4 ή 5.

Για αυτό ρωτάω ενα υπάρχει κάπου ορισμός της αποθήκης για να δω πως θα κινηθώ.

Edited by thanos ant
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλημερα

Επαναφερω το θεμα της ενταξης των ερκερ μεσω της κατηγοριας 3 παρ.ιστ .Ειδα σε προηγουμενες αναρτησεις ότι απασχολει το θεμα χωρις ξεκαθαρες λυσεις .Συγκεκριμενα η απορια μου είναι σχετικα με τη συγκριση της εν λογω παραβασης με τις διαστασεις και το εμβαδον των ανοχων (5%και 2% αντιστοιχα). Ο νομος αναφερει ότι συγκρινουμε με το κτιριο η την Ο.Ι. Το διαζευκτικο (η) με βαζει σε σκεψη ότι αν ενταξουμε το κτιριο που ανηκει η οριζοντια ιδιοκτησια (αν είναι εφικτο)τοτε μπορουμε να συγκρινουμε με το συνολο των διαστασεων η τετραγωνικων . Μια δευτερη σκεψη που συνηγορει στα προηγουμενα είναι οτι το ερκερ αφορα την οψη του κτιριου δηλαδη τα κοινοχρηστα (!!!).Ευχαριστω για τις αποψεις σας σχετικα με τα …νοητικα αλματα που χρειαζεται για να εφαρμοσουμε το 4178

καμια ιδεα? Edited by nniko
Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου αφορά το αρθρο 9 ιστ (κατηγορία 3) και τα ορια 5% στις διαστάσεις και 2% στο εμβαδόν. Αναφέρονται σε ένα επίπεδο ή στο σύνολο της ιδιοκτησίας; με ενδιαφέρει η δήλωση Η/Υ ως κατηγορία 3 για να συμψηφιστεί με ξεμπάζωμα. Αν τα όρια αναφέρονται στο σύνολο της ιδιοκτησίας (συνολικό εμβαδόν και συνολικό περίγραμμα) με καλύπτει, στον όροφο όχι.

Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου ειναι οτι η δυσμενεστερη συγκριση (Ο.Ι. η ΚΤΙΡΙΟ)γινεται με τις διαστασεις και το εμβαδον της Ο.Ι.

Αν εχεις μια μεζονετα π.χ. συγκρινεις με τις διαστασεις του οροφου και το εμβαδον της ιδιοκτησίας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.