Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Στην κατηγορία 3 υπάγονται συγκεκριμένες αυθαιρεσίες οι οποίες περιγράφονται στο άρθρο 9 του Ν.4178/13. Οι παραβάσεις που περιγράφεις δεν περιλαμβάνονται σε αυτές. Πλέον θα δηλωθούν ως μία λοιπή παράβαση και σίγουρα όχι κατ.3, τα στοιχεία που παραθέτεις δεν είναι επαρκή για τον σωστό προσδιορισμό της κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Υπόγεια αποθήκη, που αποτελεί παρακολούθημα διαμερίσματος, με εμβαδόν < 15τμ

και ύψος <2,50μ ανήκει στην κατηγορία 3;

 

Αν ναι, τα δικαιολογητικά είναι μόνο αίτηση, υπ. δήλωση, τεχνική έκθεση και φωτογραφίες;

Link to comment
Share on other sites

Υπόγεια αποθήκη, που αποτελεί παρακολούθημα διαμερίσματος, με εμβαδόν < 15τμ

και ύψος <2,50μ ανήκει στην κατηγορία 3;

 

Αν ναι, τα δικαιολογητικά είναι μόνο αίτηση, υπ. δήλωση, τεχνική έκθεση και φωτογραφίες;

 

 

ναι. δεν θέτει αλλους περιορισμους περαν του εμβαδου και του υψους.

 

τωρα,  εγω κανω λαθος, αν θεωρω οτι, οταν λεει "αποθηκες",  εννοει κτισματα  αυτοτελή???

 

και, τι αυθαιρεσια μπορει να εχει μια "υπογεια" αποθηκη,

που περιγραφεται σε συμβολαιο

σαν "παρακολουθημα" ενος διαμερισματος???

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Η εξωτερική μεταλλική σκάλα βρίσκεται τοποθετημένη στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου και οδηγεί στον εξώστη του ορόφου.

Το ξύλινο στέγαστρο στην βεράντα της κύριας όψης του κτιρίου, είναι αυτοφερόμενη κατασκευή και κατασκευάστηκε ως επέκταση

της κεραμοσκεπής (η κάτοψη ορόφου είναι μικρότερη και δημιουργείται βεράντα η οποία στεγάζεται με το στέγαστρο αυτό)

Σύμφωνα με τον προηγούμενο νόμο, είχαν δηλωθεί ως λοιπές παραβάσεις (με το πρόστιμο 500 €/παράβαση).

Στον 4178 επομένως θα δηλωθούν και οι δυο αυθαιρεσίες στην κατηγορία 4, ως μια λοιπή παράβαση σε κάθε φύλλο καταγραφής;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με το μαλακό ρε συ Χριστίνα, μην τα πετάς απότομα τις κατηγορίες 4.

Ελενξε πρώτα αν είναι κατασκευές που μπορείς να τις πας με ένα αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Υπόγεια αποθήκη, που αποτελεί παρακολούθημα διαμερίσματος, με εμβαδόν < 15τμ

και ύψος <2,50μ ανήκει στην κατηγορία 3;

 

Αν ναι, τα δικαιολογητικά είναι μόνο αίτηση, υπ. δήλωση, τεχνική έκθεση και φωτογραφίες;

Καλημέρα έχω και εγώ την ίδια απορία.Στην δικιά μου περίπτωση στο σχέδιο κάτοψης υπογέιου

φαίνεται μόνο λεβητοστάσιο.Στην πραγματικότητα έχουν δημιουργηθεί αποθήκες. Εγω εξετάζω την

μία απο όλες η οποία έχει δικά της χιλιοστά.Πληρεί τις προυποθέσεις της κατηγ.3.Μπορώ να την εντάξω

στην κατηγ.3 ή ο νόμος εννοεί αποθήκες οι οποίες είναι ανεξάρτητα κτίσματα,οπως αναφέρει και ο Δημήτρης:

Link to comment
Share on other sites

Σε δώμα διώροφης οικοδομής εκτός από την απόληξη του κλιμακοστασίου έχει αυθαίρετα κατασκευαστεί και μία αποθήκη επιφάνειας 30τμ (ανάμεσα και σε άλλες αυθαιρεσίες).

Η αποθήκη είχε δηλωθεί με τον 4014 με μειωτικό συντελεστή (ως βοηθητική χρήση) και έχει μεταφερθεί στον 4178.

Η απορία μου είναι εάν εξακολουθεί να εφαρμόζεται ο μειωτικός συντελεστής; είδα στην εγκύκλιο ότι εφαρμόζεται για αποθήκες και γκαράζ ισογείου αλλά στο δώμα; Ευχαριστώ.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Mόνο ισόγειοι βοηθητικοί χώροι Ε<50 τ.μ κατά τροποποιημένο παράρτημα νόμου λαμβάνουν το μειωτικό καθώς και χώροι σε υπόγειες στάθμες. Η απάντηση για την αποθήκη στο δώμα είναι αρνητική αναφορικά με την εφαρμογή μειωτικού συντελεστή. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.