Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Mε την παραδοχή ότι στο ακίνητο έχει εκδοθεί Ο.Α και η κατασκευή έχει γίνει μετά το 1983 η κατηγορία της λοιπής παράβασης θα είναι η 4. Αν όμως το κτίριο είχε ανεγερθεί πριν το 1983 η κατηγορία θα μπορούσε να είναι η 2 ακόμα και η 1 (αν συνέτρεχαν οι προϋποθέσεις).

Θυμίζω ότι η παλαιότητα του εξώστη τεκμαίρεται από τη χρονολογία κατασκευής του φέροντος οργανισμού, ως άρρηκτου τμήματος του και αιτιολογείται στην τεχνική έκθεση της δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

ιστ. Αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περι−

γράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας,

έως 5% και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω

του ποσοστού 2%

 

Εαν δηλαδη εχω υπερβαση υψους<5%  αλλα αλλαγη σε καποια διασταση μηκους του περιγραμματος της ιδιοκτησιας>5%(χωρις υπερβαση δομησης πχ.διαμερισματωση) μπορω να το χρησιμοποιησω μονο για το υψος????

Link to comment
Share on other sites

το ότι μπορεί να υπαχθεί και η μεταβολή ύψους μέχρι 5% στο ιστ το  είπε το help desk σε μια ερωτοαπάντηση αν θυμάμαι καλά. Οπότε κρίνεις και αποφασίζεις αν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μια ερώτηση :

 

Κατοικία έχει χτιστεί με τα ίδια τετραγωνικά (90,00) αλλά σε διαφορετική θέση -χωρίς να παραβιάζει πολεοδομικά μεγέθη- και με διαφορετικό σχήμα επίσης σε σχέση με την Ο.Α. (στην άδεια φαίνεται σε σχήμα Ταυ, ενώ στην πράξη έγινε σε σχήμα Γάμμα, μετακινήθηκε δηλαδή η προεξοχή στη γωνία του κτιρίου). Διαφορετική είναι επίσης και η θέση της πισίνας στο οικόπεδο, οι διαστάσεις της είναι σύμφωνες με αυτές της άδειας.

 

Απ ' ότι καταλαβαίνω η διαφορετική θέση της οικοδομής εμπίπτει στην παράγραφο ιε. της κατηγορίας 3, περί αλλαγής θέσης του προβλεπόμενου με οικοδομική άδεια κτιρίου εφόσον δεν παραβιάζονται οι ποδεοδομικές διατάξεις. Μπορώ να συμπεριλάβω και την πισίνα στην ίδια παράβαση ?

 

Το διαφορετικό σχήμα της οικοδομής πως θα το αντιμετωπίζατε ?

 

 

 

 

Κάποια απάντηση στο ερώτημα αυτό συνάδελφοι ?

Edited by saou
Link to comment
Share on other sites

Για την πισίνα εγώ προσωπικά θα το έβαζα κατηγορία 3 αφού δεν έχει αλλάξει διαστάσεις και εμβαδόν.Κατασκευή είναι και αυτή.Τώρα,όσο αφορά το διαφορετικό περίγραμμα του κτιρίου από αυτό της άδειας αντιμετωπίζω τώρα μια ίδια ακριβώς κατάσταση.Μιλώντας λοιπόν με διάφορα άτομα και ακούγοντας διαφορετικές γνώμες,κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αν δεν σε καλύπτει η κατηγορία 3 λόγω υπέρβασης των προυποθέσεων,απλά δεν κάνεις τίποτα.Αν υπάρχει υπέρβαση δηλώνεις υπέρβαση,αλλιώς τίποτα.Θα με ενδιέφερε και η γνώμη των από εδώ συναδέλφων βέβαια.

Εγώ θέλω να ρωτήσω αν πρέπει το σύνολο των τετραγωνικών σε αποθήκες να είναι 15 τμ και ύψος 2,50μ για να μπουν κατηγορία 3 ή αν μπορώ να δηλώσω όσες αποθήκες έχω αρκεί η κάθεμια να είναι μέχρι 15 τμ και 2,50 μ ύψος??

Link to comment
Share on other sites

Omorfh, το σύνολο των αποθηκών σου πρέπει να είναι μέχρι 15 τετραγωνικά και ύψους 2,50 μέτρων και όχι κάθε μία ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πήρα μια γνώμη που λέει οτι εφόσον είναι εκτός του περιγράμματος της οικοδομικής άδειας το κτίριο, τότε θα υπολογιστεί όλο σαν αυθαίρετο, δηλαδή δεν παίζει σημασία ότι τα τ.μ. είναι τα ίδια της αδείας , ούτε ότι βρίσκεται σε θέση που δεν παραβιάζει πολεοδομικές διατάξεις κτλ.

 

Αλλά αυτό πάλι μου φαίνεται άδικο, να πληρωθούν 90 τμ σα να είναι εξ ολοκλήρου αυθαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πήρα μια γνώμη που λέει οτι εφόσον είναι εκτός του περιγράμματος της οικοδομικής άδειας το κτίριο, τότε θα υπολογιστεί όλο σαν αυθαίρετο, δηλαδή δεν παίζει σημασία ότι τα τ.μ. είναι τα ίδια της αδείας , ούτε ότι βρίσκεται σε θέση που δεν παραβιάζει πολεοδομικές διατάξεις κτλ.

 

Αλλά αυτό πάλι μου φαίνεται άδικο, να πληρωθούν 90 τμ σα να είναι εξ ολοκλήρου αυθαίρετα.

1 που ισχύει standart είναι οτι θα δηλωθεί με οικοδομική άδεια

2 θα ταυτίσεις κάτοψη νέου και παλιού. Οσα περνάνε με την υπάρχουσα άδεια, θα περάσουν. Οπου έχεις υπέρβαση δόμησης θα βάζεις. Υπέρβαση κάλυψης πάλι θα βάζεις. Δεν χρειάζεται να σου φαίνεται άδικο, αφού έχουν εντελώς διαφορετικό κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η παράγραφος ιε. της κατηγορίας 3, περί ''αλλαγής θέσης του προβλεπόμενου με οικοδομική άδεια κτιρίου εφόσον δεν παραβιάζονται οι ποδεοδομικές διατάξεις'' πάει περίπατο επειδή η κατοικία άλλαξε σχήμα -στην πράξη απλά άλλαξε η θέση μιας προεξοχής 3 Χ 4 μ, δηλαδή μετακινήθηκε στη γωνία του κτιρίου ??

 

Αυτό λέω οτι μου φαίνεται υπερβολικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο με πολλές Ο.Ι. υποβάλλω κοινή δήλωση, με μία Ο.Ι. σε κάθε φύλλο καταγραφής. Σε μία Ο.Ι. έχω υπέρβαση των προβλεπόμενων στην άδεια διαστάσεων εξώστη. (προβλεπόμενα τ.μ.: 4, πραγματικά τ.μ.: 11.5). Επειδή η υπέρβαση είναι > 10% της εγκεκριμένης επιφάνειας, δεν μπαίνει στην 3η κατηγορία. Σε ποιά μπαίνει όμως? Και ως τι? Ως υπέρβαση δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.