Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα,

σε πολυκατοικία πελάτης μου έχει βάλει λεβητακι πετρελαίου στη βεράντα του κι ένα κλιματιστικό στην όψη του ορόφου του.

Άλλος συγκάτοικος του απο τη πολυκατοικία του έκανε καταγγελία γι αυτά.

Η πολεοδομία λέει ότι μπορεί να τακτοποιήσει μόνο το κλιματιστικό  κατόπιν συναίνεσης του 51% ενώ το λεβητάκι δε τακτοποιείται καν.

Έχετε αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα του 1985 έχουν γίνει εσωτερικές αλλαγές όπου το λουτρό και το WC μαζί με τμήμα του χώλλ έγιναν το τρίτο δωμάτιο , ενώ το μπάνιο έγινε σε τμήματα του ενός υπνοδωματίου και της κουζίνας και η κουζίνα έχει πάρει χώρο από το σαλόνι . 

 

Η μπαλκονόπορτα του σαλονιού είναι μικρότερη κατά 50 % , έχουμε μεταφορά του παραθύρου του WC στο νέο μπάνιο και στα άλλα ανοίγματα είμαι στο 10 % . 

 

Ακόμα έχει τοποθετηθεί τζάκι που δεν υπήρχε στα σχέδια και έχουμε αλλαγή στα μπαλκόνια που είναι μικρότερα .

 

Στις εξωτερικές διαστάσεις δεν έχουμε αλλαγές .

 

Σύμφωνα με την εγκύκλιο , οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις δεν μας ενοχλούν , το τζάκι εντάσσεται στην 3 κατηγορία και τελικά αφού δεν έχω ΥΔΚΧ , το πρόβλημα της κατηγορίας 3 , είναι μόνο τα 2 κουφώματα . 

 

Μπορώ να μείνω στην 3 ή πρέπει να πάω στην 4 με αναλυτικό χωρίς ΥΔΚΧ ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,μέρος της πυλωτής έχει κλείσει και μετατραπεί σε αποθήκη.Το εμβαδόν της είναι <15 τ.μ. και έχει καθαρό ύψος 2,50 μέτρα.Το ερώτημά μου είναι αν μπορεί να ενταχθεί στις μικρές παραβάσεις ή πρέπει να λάβω υπόψιν μου στη μέτρηση του ύψους και το πάχος της πλάκας της οροφής?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα λάμβανα υπόψη το μικτό ύψος (συμπεριλαμβανομένου πάχους πλάκας) κατ αναλογία με μια αυτοτελή αποθήκη εκτός πυλωτής.

Link to comment
Share on other sites

Και όσον αφορά τις φωτογραφίες της αυθαίρετης κατασκευής που πρέπει να περάσουμε στο σύστημα στα δικαιολογητικά,αυτες πρέπει να ληφθούν και εσωτερικά της κατασκευής ή εξωτερικά αρκούν;

Link to comment
Share on other sites

1. πότε έγινε η αλλαγή χρήσης σε κατάστημα ?  επίσης επιτρέπουν οι χρήσεις  κατάστημα ?

σε κάθε περίπτωση αναλυτικός  από Κ.Χ  σε Κ.Χ

2. το wc αφού εξυπηρετεί ως βασικό το κατάστημα  ως Κ.Χ

η αποθηκη ως  Β.Χ

για να είναι προ 1975  φαντάζομαι έχεις κάποια απόδειξη (η ΥΔ δεν ισχύει το αναφέρω απλά)

3,από τη στιγμή που είναι κλειστός χώρος  στεγαστρο με τουβλα  και τζαμαρίες   Κ.Χ  με τ.μ

4. για να κάνεις αλλαγή χρήσης τα 60 τ.μ του στάβλου και  προσθήκη 20τ.μ    δλδ σύνολο 80 τ.μ θα πρέπει να έχεις υπόλοιπο Σ.Δ 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι

Ερωτηση αναφορικα με το ιστ της κατηγοριας 3 και το 5% της μεταβολης των εξωτερικων διαστασεων

 

Εστω οτι εχω επιμηκυνση δυο πλευρων του διαμερισματος μου σε ποσοστο <5% που η καθεμια προκαλει αυξηση εμβαδου σε ποσοστο <2% και αντιστοιχα μια ετερη πλευρα που μικρυνε σε ποσοστο <5% που επισης προκαλει μειωση του εμβαδου σε ποσοστο <2%

 

Η καθε επιμερους αυξηση του εμβαδου ειναι <2% αλλα αθροιστικα και απο τις δυο επιμηκυνσεις υπερβαινει το 2% ενω αθροιστικα οι δυο επιμηκυνσεις και η μια ελαττωση προκαλουν μεταβολη του εμβαδου σε ποσοστο <2%

 

Τελικα τι ελεγχω?

Το συνολικο τελικο εμβαδον να μην αυξανεται ανω του 2% λογω του ιστ της Κατηγοριας 3?

Την επιμερους μεταβολη του εμβαδου που προκαλειται απο καθε αυξομειωση πλευρας ή ξεχωριστα προσαυξησεις και ξεχωριστα μειωσεις?

 

Προσωπικα θεωρω ορθοτερο να ελεγχεται αρχικως η καθε αυξομειωση μηκους πλευρας ωστε απο μονη της να μη δινει μεταβολη εμβαδου σε ποσοστο >2% και ο τελικος ελεγχος να γινεται στο συνολο των αυξομειωσεων ολων των πλευρων σε ποσοστο <5% ωστε να μη μου δινουν συνολικη μεταβολη της επιφανειας σε ποσοστο >2%.

 

Αποψεις?

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχεις τμηματικά κάθε πλευρά του περιγράμματος, ώστε η αύξηση της να μην υπερβαίνει το 2% 5% και ταυτόχρονα η μεταβολή της επιφάνειας να μην υπερβαίνει το 5%. 2%

Γενικότερα κάτι που κατασκευάζεται μικρότερο δεν αποτελεί αυθαιρεσία. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.