Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Προφανώς κατ' αντιστοιχία θα ισχύει το ίδιο και για όσα έχουν υπαχθεί στον 4495.

Ωστόσο θα πρέπει να γίνει η σχετική τροποποίηση άμεσα γιατί όλο και κάποιος τυπικός υπάλληλος θα βρεθεί που θα κολλήσει στο λεκτικο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Μπορώ να κάνω τακτοποίηση για κατηγορία 3 (αλλαγή κουφώματος από παράθυρο σε πόρτα)  σε ακίνητο για το οποίο έχει δωθεί βεβαίωση (ορθώς καθότι δεν υπήρχε υπέρβαση κτλ)  και έχει γίνει πρόσφατα συμβόλαιο; Θα υπάρξει πρόβλημα σε μελλοντικό συμβόλαιο;Έχω την εντύπωση ότι συγκεκριμένα για παραβάσεις κατ. 3 που δεν έχουν υπέρβαση κάλύψης δόμησης κτλ γίνεται άλλα θέλω να το τεκμηριώσω.

Link to comment
Share on other sites

στον ν. 4178 με το αρθρο 28  ρητα οριζονταν οτι δεν υπηρχε  καταληκτικη ημερομηνια για τις παραβασεις κατ. 3.

Στον ν. 4495 το παραβολο εγινε 250, αλλα δεν βλεπω αν υπαρχει αντιστοιχη προβλεψη.

Αν το "βλεπει" καποιος ας το συμπληρωσει

υγ

αφου κανατε προσφατο συμβολαιο, με ποιον νομο εδωσες βεβαιωση?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έδωσα εγώ , συνάδελφος , νομίζω με 4495 αλλά δεν είμαι σίγουρος , θα το επιβεβαιώσω . Ότι δεν υπάρχει καταληκτική ημερομηνία το γνωρίζω , το θέμα είναι σε επόμενο συμβόλαιο αν θα υπάρξει κάποιο θέμα. Πχ τι βεβαιώση θα δώσεις της πρώτης περίπτωσης (χωρίς αυθαιρεσία) ή της δέυτερης ; Και αν δώσεις της δεύτερης δεν έρχεται σε αντιπαράθεση με το προηγούμενο συμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Σε οικόπεδο έχει κατασκευαστεί λεβητοστάσιο (<15 τμ και ύψος<2,5μ.) εκτός του περιγράμματος της κατοικίας. Δεν τηρεί όμως τις πλάγιες αποστάσεις από το όριο του οικοπέδου. Γενικά δεν έχει θέμα ΥΚ από τα επιτρεπόμενα της περιοχής διότι έχει δομήσει τα 180τμ από τα 320τμ που του επιτρέπονται. Την περίπτωση αυτή πώς τη διαχειρίζομαι? 

Edited by despoina_pa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

σε περίπτωση που το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο 3όροφης πολυκατοικίας με άδεια και σύσταση έχει εκ κατασκευής καταπατήσει τμήμα διαμερίσματος, πώς εντάσσεται αυτό σε τακτοποίηση άλλων παραβάσεων του διαμερίσματος; Μπορώ να το θεωρήσω ως παράβαση κατηγορίας 3 λόγω αλλαγών στις εξωτερικές διαστάσεις;(η διάσταση που με αφορά είναι 5,30μ στην πραγματικότητα, 5,10μ στην άδεια, δηλαδή διαφορά <5%, και ασήμαντη διαφορά΄στο εμβαδό.). Η διαμερισμάτωση μπορεί να δικαιολογήσει περιπτώσεις ανταλλαγής τετραγωνικών μεταξύ Ο.Ι και κοινόχρηστου;

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο, ιδιώτης είχε κατασκευάσει ισόγεια αποθήκη με τσιμεντόλιθους χωρίς ΟΑ, η οποία πληρεί τις προδιαγραφές για κατηγορία 3, και ως τέτοια υπάχθηκε στον 4178. Η αποθήκη αυτή ποια χρήση έπρεπε να αναφέρει;

 Πρακτικά,  ο ιδιώτης την χρησιμοποιεί για να αποθηκεύει φτυάρια, καρότσια και λοιπά εργαλεία για να καλλιεργεί τον λαχανόκηπο του. Δεν έχει καν ρεύμα. Είναι 11 τμ και πλακοσκεπής με ύψος 2,40μ.

Χρήση: Πρωτογενής τομέας, Υπηρεσίες ή άλλη κατοικία;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.