Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Η διαμερισμάτωση δεν αφορά κατάληψη κοινόχρηστου χώρου. Με απλά λόγια είναι  "υπόθεση" μεταξύ διαμερισμάτων και σε αυτή την περίπτωση δεν χρεώνεις ΥΔ αλλά Δ.Δ. Αν διαβάσεις από το 2013 μέχρι και χθες (τελευταία μέρα ισχύος του Ν. 4178) το έχουμε αναφέρει δεκάδες φορές στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βρε Παύλο σε όποια διαμερισμάτωση γίνεται πρέπει να μπαίνει και Υ.Δ?

Αυτό το έχεις διαβάσει σε κάποια ερωτοαπάντηση ή είναι δικιά σου ερμηνεία?

 

Ακόμα και αν δεν μπει κατηγορία 3 θα εισαχθεί σαν διαμερισμάτωση ή αναλυτικός. Σαν πρόστιμο με συμφέρει να μπει σαν Υ.Δ. αλλά το θεωρώ λάθος.

 

 

Η διαμερισμάτωση δεν αφορά κατάληψη κοινόχρηστου χώρου. Με απλά λόγια είναι  "υπόθεση" μεταξύ διαμερισμάτων και σε αυτή την περίπτωση δεν χρεώνεις ΥΔ αλλά Δ.Δ. Αν διαβάσεις από το 2013 μέχρι και χθες (τελευταία μέρα ισχύος του Ν. 4178) το έχουμε αναφέρει δεκάδες φορές στο φόρουμ.

 

σωστά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

μονοκατοικία που υπάχθηκε στον 4178 για αυθαιρεσίες που ανήκαν στην κατηγορία 3 και για κάποιες εφαρμόστηκε αναλυτικός (παρ. 5 άρθρου 18) θεωρείται νομίμως υφιστάμενο ή απαιτείται άδεια νομιμοποίησης;; Το ερώτημα προκύπτει καθώς έγινε σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών και ο ιδιοκτήτης του αέρα -  α' ορόφου επιθυμεί να εκδώσει άδεια προσθήκης ορόφου. 

Link to comment
Share on other sites

Προχωράς κανονικά στην νέα ΟΑ.

Θεωρείται τακτοποιημένο δεν υπάρχει πρόβλημα.

Βέβαια στον έλεγχο για το διάγραμμα δόμησης θα ελεγχθεί η δήλωση και απο την υπηρεσία.

Να ξέρεις επίσης ότι οι υπερβάσεις απο την δήλωση του ν.4178 που αντιστοιχούν σε τμ , θα υπολογιστούν τώρα στο νέο διάγραμμα δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι κινήθηκα. Προχώρησα σε έγκριση δόμησης για προσθήκη ορόφου.

Στο φάκελο είχα την υπαγωγή με τα σχέδια της κανονικά. Και στο διάγραμμα δόμησης υπολόγισα εννοείται, όπως λες τα νέα τ.μ.
Η απάντηση είναι να βγάλω άδεια νομιμοποίησης πρώτα.

Από που προκύπτει πως στην Κατηγορία 3 (πέρα από το πασιφανές κατά την γνώμη μου στον ορισμό "Κατηγορία 3. Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις. Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης....")

δεν χρειάζεται και άδεια νομιμοποίησης; 

Εγώ θεωρώ πως με την υπαγωγή είναι νομίμως υφιστάμενο το ισόγειο και προχωράω σε έκδοση αδείας για προσθήκη στον όροφο. Πως αποδεικνύεται πως δεν απαιτείται άδεια νομιμοποίησης, που μου ζητάνε;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

Με συγχωρείτε εαν ρωτήσω κάτι που έχει ξαναειπωθεί αλλά λόγω της ειδικότητας μου δεν το γνωρίζω. 

 

Εαν σε ένα διαμέρισμα τα τετραγωνικά που προκύπτουν στην πραγματικότητα είναι λιγότερα από αυτά που αναγράφονται στο Ε9/συμβόλαιο κλπ, τότε χρειάζεται τακτοποίηση; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Καλή συνέχεια σε όλους!! 

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς πρέπει να κάνεις σύγκριση και με την ΟΑ.

Τα αυθαίρετα συγκρίνονται κυρίως με την ΟΑ.

Εξαρτάται για τι τάξη μεγέθους διαφορά μιλάμε.

Επίσης πως προήλθε αυτή η διαφορά;

Απο πιθανή μετακίνηση κάποιου όμορου διαμερίσματος μέσα στο δικό σου;

Απο πιθανή εισχώρηση Κ/Χ στο δικό σου διαμέρισμα;

Όλα αυτά έχουν την σημασία τους ,για το πως θα το διαχειριστείς.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση ύπαρξης αποθηκης(-ων) < 15 μ2 λαμβάνετε υπόψιν το εμβαδόν τους στον υπολογισμό :

- της κατηγορίας των υπολοίπων αυθαιρεσιών (4 ή 5)

- στο ποσοστό της ΥΔ

- όταν δεν υπάρχει οα στο συνολικό εμβαδόν της ΥΔ

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Largy

Το είχα ρωτήσει και εγώ αυτό και μου είχε απαντήσει ο  Anton_civeng , αν θυμάμαι καλά.

Απάντηση την οποία θεωρώ σωστή.

Επειδη η Κ3 έχει μόνο πρόστιμο παραβόλου (θεωρείται και μικρή παράβαση) , τα τμ δεν τα υπολογίζουμε για

συντελεστή υπέρβασης και για επιλογη κατηγορίας.

 

Αμα βρώ το συγκεκριμένο post θα το ανεβάσω.

 

Το βρήκα http://www.michanikos.gr/topic/50356-αρθρο-100-ν-449517-διατάξεις-υπολογισμού-ενιαίου-ειδικ/?p=952167

 

και η ερώτηση εδώ: http://www.michanikos.gr/topic/50356-αρθρο-100-ν-449517-διατάξεις-υπολογισμού-ενιαίου-ειδικ/?p=951938

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι κινήθηκα. Προχώρησα σε έγκριση δόμησης για προσθήκη ορόφου.

Στο φάκελο είχα την υπαγωγή με τα σχέδια της κανονικά. Και στο διάγραμμα δόμησης υπολόγισα εννοείται, όπως λες τα νέα τ.μ.

Η απάντηση είναι να βγάλω άδεια νομιμοποίησης πρώτα.

Από που προκύπτει πως στην Κατηγορία 3 (πέρα από το πασιφανές κατά την γνώμη μου στον ορισμό "Κατηγορία 3. Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις. Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης....")

δεν χρειάζεται και άδεια νομιμοποίησης; 

 

Εγώ θεωρώ πως με την υπαγωγή είναι νομίμως υφιστάμενο το ισόγειο και προχωράω σε έκδοση αδείας για προσθήκη στον όροφο. Πως αποδεικνύεται πως δεν απαιτείται άδεια νομιμοποίησης, που μου ζητάνε;;

 

Δυστυχώς η υπαγωγή δεν το κάνει (απαραίτητα) νομίμως υφιστάμενο.

Η υπαγωγή συνεπάγεται αναστολή κατεδάφιασης για 30 χρόνια για τις κατηγορίες 4 και 5 και ορστική εξαίρεση για τις κατηγορίες 1, 2 και 3.

Αν δεις και στο ΝΟΚ σου λέει ότι νομίμως υφιστάμενα κτίρια θεωρούνται όσα έχουν εξαιρεθεί οριστικά σύμφωνα με τον 4178 (δηλαδή κατηγορίες 1,2,3).

Επομένως με βάση αυτό οι πολεοδομίες δεν σου επιτρέπουν εξαρτημένες προσθήκες (πχ καθ ύψος) σε κτίρια που τακτοποιούνται στην κατηγορία 4 ή 5 γιατί σου λέει τι θα γίνει αν μετά από 30 χρόνια αποφασιστεί η κατεδάφιση του ισογείου; πως θα μείνει ο όροφος;

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.