Μετάβαση στο περιεχόμενο
thankafe

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών

Recommended Posts

Pavlos33, Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Σε αυτή τη χρήση το είχα βάλει κι εγώ. Επιπλέον, ο ιδιοκτήτης περιέφραξε το αγροτεμάχιο του, συνεπώς η δήλωσή του είχε κι ένα επιπλέον φύλλο καταγραφής ως ΛΠΠ κατηγορίας 5 (αφού δεν υπάρχει ΟΑ).

Κρατώντας την χρήση "υπηρεσίες", στα απαραίτητα δικαιολογητικά μου ζητάει τ/ε μηχανολόγου και δεδοτα. Αυτό προκαλείται λόγω της ΛΠΠ κατηγορίας 5. Το έχω τσεκάρει, γιατί μια άλλη περίπτωση που είχα, αντίστοιχης αποθήκης κατηγ.3 με χρήση "υπηρεσίες" και χωρίς άλλη παράβαση, δεν μου ζητούσε τα προαναφερθέντα δικαιολογητικά.

Και άντε να κάνω δεδοτα, που μου είναι εύκολο, λόγω ιδιότητας για την αποθήκη (αν και το σύστημα το ζητά εξ αιτίας της περίφραξης) - και τώρα που το σκέπτομαι κανονικά αντί δεδοτα πρέπει να γράψω ένα σημείωμα οτι δεν απαιτείται.

Για την τεχ. εκθ.  η/μ, το παρατραβάει: πρέπει να εισάγω μηχανολόγο, για να γράψει τί? (αποθηκη 11τμ χωρίς ρευμα, υπενθυμίζω)

Γι' αυτό έκανα το ερώτημα, μήπως η χρήση μιας τέτοιας αποθήκης επιδέχεται και άλλης ερμηνείας ως προς την χρήση, και γλιτώσω τον μηχανολόγο, που για να είμαι ειλικρινής, δεν τον υπολόγισα καθόλου στη συμφωνία μου με τον ιδιοκτήτη, γιατί έμεινα στα δικαιολογητικά που απαιτούνται για αποθήκη κατηγορίας 3.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση

H κατηγορία 3 του Ν. 4178 δεν απαιτούσε ΔΕΔΟΤΑ. Αν το σύστημα ζητάει για την περίφραξη θα ανεβάσεις ενημερωτικό σημείωμα ότι δεν απαιτείται. Το ίδιο θα ανεβάσεις και για την ΤΕ ηλεκτρολόγου (δεν υπάρχουν ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις, η χρήση έχει επιλεγεί για συστημικούς λόγους πληροφοριακού συστήματος και δεν στεγάζεται επαγγελματική δραστηριότητα-υπηρεσία κλπ).

• Thanks 1

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις δίκιο.

Συμφωνώ ως προς την αντιμετώπιση, όμως το πρόβλημα είναι ότι αν δεν εισάγεις μηχανολόγο στην ομάδα έργου το πεδίο της τεχνικής έκθεσης ΗΜ είναι απενεργοποιημένο και δεν μπορείς να ανεβάσεις σαν αρχείο σχετικό ενημερωτικό σημείωμα. Θα φαίνεται λοιπόν στη δήλωση ότι υπολείπεται ένα αρχείο. Δυστυχώς είναι αυτή η χαζομαρα του συστήματος.

Υπάρχει και η σχετική κουβέντα εδώ:

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Παρόμοιο Περιεχόμενο

• Από Pavlos33
      η κατηγορία 1 για προ 75 αφορά και πλήρως αυθαίρετα κτίρια κατοικίας ή μόνο αυθαίρετες κατασκευές σε νόμιμα κτίρια προ 75? 

Οι περιπτώσεις στις οποίες θα υπάρχουν και κατασκευές μεταγενέστερες θα υπάγονται αθροιστικά σε άλλο φύλλο καταγραφής ή όλο το κτίριο θα εμπίπτει σε επόμενη κατηγορία δυσμενέστερη.
      Πχ. αυθαίρετο κτίριο του 1960, αλλά με ορατή νεότερη στέγη ή κάποια αυθαίρετη προσθήκη μεταγενέστερη σε υποθετική χρονολογία το 1980. Θα πήγαινε ως κτίριο προ 75 με παράβολο 500 ευρώ και οι εργασίες σε δεύτερο φύλλο καταγραφής ως προ 83 ή όλο μαζί ως προ 83 με υπολογισμό προστίμου?
      γνώμες?
    • Από ilias
      Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με το Άρθρο 9 [Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)] του Ν. 4178/13.

• Από τλήμων
      Σε αυτοτελή μονοκατοικία εντός συγκροτήματος 5 μονοκατοικιών σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο εκτός σχεδίου έχω καταγράψει τις εξείς παραβάσεις:
      Ξεμπάζωμα υπογείου (με αυτονόητη κατάργηση των αντίστοιχων τοιχείων και κλιμάκων καθόδου και τροποποίηση των κουφωμάτων της αδείας) Προσθήκη στο υπόγειο (τώρα ισόγειο) ενός WC 2.00 τ.μ. Προσθήκη αποθήκης 2,5 τ.μ. στο επίπεδο του (υποτιθέμενου) υπογείου (τώρα ισογείου) και σε επαφή με το νόμιμο περίγραμμα αλλά εντός Κ/Χ χώρου. Αύξηση εξωτερικών διαστάσεων <5% αλλά αύξηση της συνολικής επιφάνειας >2% Κατασκευή πέργκολας στην κύρια όψη στο επίπεδο του υπογείου (τώρα ισογείου) καθώς και πλακοστρώσεων περιμετρικά του περιγράμματος του κτιρίου. Κατασκευή εσωτερικών περιφράξεων μεταξύ των μονοκατοικιών με τοιχεία ύψους <1,00 μ. και πλέγματα/φυτεύσεις, χωρίς να υπάρχει κάποιο συμβολαιογραφικό έγγραφο αποκλειστικής χρήσης του περιβάλλοντα χώρου. Θα σας είμαι ευγνώμων, αν αξιολογήσετε κριτικά τις επιλογές μου στα φύλλα καταγραφής, που έκανα ως εξής:
      Υ.Δ. Β/Χ μόνο για τα μέτρα της αδείας (όχι εκείνα λόγω υπέρβασης εξ. διαστάσεων) και αναλυτικός για το ξεμπάζωμα (πρέπει να υπολογιστούν με αρνητικό πρόσημο και οι κατασκευές των στοιχείων, που δεν έγιναν;-κλίμακες κ.λπ. Υ.Δ. Β/Χ με αναλυτικό (παρ. 5 του άρθρου 18) κατά τν ΕΓΚ. 4/άρθρο 9α με αναλυτικό (παρ. 5 του άρθρου 18) κατά τν ΕΓΚ. 4/άρθρο 9α (πως αλήθεια θα γίνει αυτή η επιμέτρηση ποσοτήτων με αναλυτικό (παρ. 5 του άρθρου 18) κατά τν ΕΓΚ. 4/άρθρο 9α με αναλυτικό (παρ. 5 του άρθρου 18) κατά τν ΕΓΚ. 4/άρθρο 9α. Καίρια ερώτηση :Μπορώ το 6. να μην το συμπεριλάβω στον υπολογισμό του προστίμου, μιας και αφορά σε κατασκευές εντός Κ/Χ χώρου που αναλογούν κατα το ήμισυ και στους όμορους ιδιοκτήτες , εκ των οποίων κανείς δεν έχει κάνει ακόμα την παραμικρή τακτοποίηση; Ο πελάτης μου ισχυρίζεται ότι πουλάει την μονοκατοικία μόνο.
      Αν υπάρχουν διαφορετικές απόψεις κάπου, θα εκτιμούσα πολύ τη δημοσίευσή τους. Σας ευχαριστώ.

• Από apoul
      Άρθρο 9, κατηγορία 2 - κατασκευές προ 1983

Στο τέλος αναφέρει ότι δε πληρούνται οι προυποθέσεις αν στο ακίνητο ή την αυτοτελή ιδιοκτησία υπάρχουν και άλλες αλλες αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις οι οποίες έγιναν μετά το 1983.

Δυο ερωτήσεις:

1)Σε περίπτωση που στο οικόπεδο έχω 2 ξεχωριστά κτίρια, το ένα προ του 83 και το άλλο μετά (ίδιος ιδιοκτήτης, χωρίς σύσταση ιδιοκτησίας) , κάνω 2 φύλλα καταγραφής με 2 ξεχωριστές κατηγορίες ή πάνε και τα δυο στη δυσμενέστερη κατηγορία?
      2)Σε ακίνητο αποδεδειγμένα προ του 83, αν πχ τα κουφώματα είναι εμφανώς μεταγενέστερα (με ίδια θέση και διαστάσεις) δε πληρούνται οι προυποθέσεις της κατηγορίας?

• Από ilias
      Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με το Άρθρο 9 (Κατηγορία 5 αυθαίρετων κατασκευών) του Ν. 4178/13.

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.