Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

τοίχος βγήκε προς τα έξω 30εκ

 

Α) τι εννοεί εξωτερικές διαστάσεις έως 5%??? Το συνολικό μήκος του περιγράμματος???

 

Β) και εάν στην επιφάνεια είμαι μικρότερος από -2%??? θεωρείται αυθαιρεσία για κατηγορία 4?

Α) Αν η πλευρά αυτή από 7,2 μ είναι πλέον 7,5 μ , εχεις μεταβολή 0,3/7,2 = 4,2% < 5%

Β) Προσωπικά θεωρώ ότι σε περιπτώσεις μειώσεων πρέπει να είμαστε ανεκτικοί

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Ως νέος στις ρυθμίσεις θα ήθελα λίγο βοήθεια στο εξής:

 

4οροφη πολυκατοικία με 2 διαμερίσματα ανά όροφο και στο διαμέρισμα του πελάτη μου (Β2) ένας εξωτερικός τοίχος βγήκε προς τα έξω 30εκ και ήρθε πρόσωπο με το περίγραμμα και άλλος εξωτερικός τοίχος που έκανε εσοχή, ήρθε ακόμα πιο μέσα. Δεν έχω κάνει αναλυτικό υπολογισμό, αλλά η επιφάνεια πιθανώς να είναι μικρότερη της Ο.Α. και δεν ξέρω για το περίγραμμα.

 

Για να ενταχθώ Κατηγ. 3 "ιστ. Αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας, έως 5% και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού 2% και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α΄, β΄, γ΄ της παρ. 2 του άρθρου 2."

 

Α) τι εννοεί εξωτερικές διαστάσεις έως 5%??? Το συνολικό μήκος του περιγράμματος???

 

Β) και εάν στην επιφάνεια είμαι μικρότερος από -2%??? θεωρείται αυθαιρεσία για κατηγορία 4?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

κατά τη γνώμη μου:

Α) κάθε διάσταση, που διαμορφώνει το περίγραμμα,  ξεχωριστά, συγκρινόμενη με την εγκεκριμένη διάσταση στην κάτοψη της άδειας. 

Β) Δεν είναι σαφές ούτε αυτό.

Αν ήθελαν να διαχωρίσουν το 2%, όταν αυτό μειώνεται, θα έπρεπε να το αναγράψουν.

Εφόσον δεν αναγράφεται, ακόμη και μεταβολή με μικρότερη επιφάνεια (αλλά >2%) δεν θα υπαχθεί στην κατηγορία 3. 

Link to comment
Share on other sites

Α) Αν η πλευρά αυτή από 7,2 μ είναι πλέον 7,5 μ , εχεις μεταβολή 0,3/7,2 = 4,2% < 5%

 

Αν η  αύξηση της πλευράς μειώνει την πλάγια απόσταση Δ τι γίνεται;;

Η απόσταση Δ παίρνει παρέκκλιση 5%;

Link to comment
Share on other sites

Αν η  αύξηση της πλευράς μειώνει την πλάγια απόσταση Δ τι γίνεται;;

Η απόσταση Δ παίρνει παρέκκλιση 5%;

 

Εδώ δεν πειράζει αν είσαι σε κοινόχρηστο χώρο το Δ θα πειράζει!

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο ακίνητο έχω υπέρβαση δόμησης και κάλυψης (έχει προστεθεί ένα κομμάτι στο κτήριο) ενώ και το κτήριο όπως εμφανίζεται στην άδεια έχει μεγαλώσει κατά 3% (η μια του πλευρά) και έχει και μια καμινάδα...

 

Μπορώ να περάσω το ακινητο ουσιαστικά σε 2 κατηγορίες? δλδ κατηγορία 3 την καμινάδα και την διάσταση, και κατηγορία 4 το κομμάτι που έχει υπέρβαση κάλυψης και δόμησης?

ή η μεγάλη παράβαση "παρασύρει" τα πάντα στην μεγάλη κατηγορία...

Link to comment
Share on other sites

Βάλ' τα σε 2 ΦΚ, λογικά θα σου το επιτρέψει το σύστημα να προχωρήσεις. ...Τώρα τι σημαίνει αυτό (2 ή και 3 διαφορετικές κατηγορίες), θα το δούμε σε 30 χρόνια! :)

Link to comment
Share on other sites

Βάλ' τα σε 2 ΦΚ, λογικά θα σου το επιτρέψει το σύστημα να προχωρήσεις. ...Τώρα τι σημαίνει αυτό (2 ή και 3 διαφορετικές κατηγορίες), θα το δούμε σε 30 χρόνια! :)

 

 

έτσι έλεγα κι εγώ, αλλά έτσι όπως έχουν χωρίσει τις κατηγορίες είμαι λίγο μπερδεμένος...

 

ευχαριστώ πολύ.

Edited by gi_arch
Link to comment
Share on other sites

Εάν πας να το προχωρήσεις (κάνεις δλδ υποβολή) τότε ΕΑΝ είναι να σου βγάλει hint, σου βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΥΣΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ, on 12 Sept 2013 - 10:19, said:snapback.png

To "ξεμπάζωμα", που χρησιμοποιούσαμε στο Ν.4014, αντί 500 €, προκειμένου να καλύψουμε και την περίπτωση μετατροπής υπογείων βοηθητικών χώρων σε κατοικίες, εμφανίζεται στο νέο Νόμο. Αντιμετωπίζεται πιθανόν στις παραγράφους (ι) ή (ιζ) ή μήπως περιλαμβάνεται στη γενικότερη αλλαγή ύψους;

 

αρ 19, παρ 2

Γενικά ναι, αναλυτικός.

 

Εναλλακτικά αν η διαμόρφωση εδάφους είναι +-1,00 m. μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κατηγορία 3.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ε. Αλλαγή έως 10% των διαστάσεων των ανοιγμάτων
και μετατόπιση αυτών έως 2 μέτρα.

 

 

 

αυτο σιγουρα μπηκε να πληρωσουν ΟΛΟΙ 500αρικο...

 

 

κατά τη γνώμη μου:

Α) κάθε διάσταση, που διαμορφώνει το περίγραμμα,  ξεχωριστά, συγκρινόμενη με την εγκεκριμένη διάσταση στην κάτοψη της άδειας. 

Β) Δεν είναι σαφές ούτε αυτό.

Αν ήθελαν να διαχωρίσουν το 2%, όταν αυτό μειώνεται, θα έπρεπε να το αναγράψουν.

Εφόσον δεν αναγράφεται, ακόμη και μεταβολή με μικρότερη επιφάνεια (αλλά >2%) δεν θα υπαχθεί στην κατηγορία 3. 

μετα απο αρκετες βεβαιωσεις θεωρω οτι  το περιγραμμα και η διατυπωση στελνει πολλους στο εκτελεστικο και για μικρες παραβασεις...

 

δλδ εχει καποιος ενα περιγραμμα 15*15  εκτος απο μια εσοχη 0,25*3

αν ο κατασκευστης τοκανε τετραγωνο 15*15  τοτε η κατασκευη ειναι αυθαιρετη για 0,75 τ.μ !!!

 

εισαι κατω του 2% της επιφανειας αλλα η διασταση που απο 12 εγινε 15 μετρα  ξεπερνα το 5% 

 

προσωπικα πιστευω επρεπε να μπει μονο το ποσοστο υπερβασης δομησης.....αυτο με τις διαστασεις ειναι ΚΑΠΩΣ

 

ακομα και εναν αγωγο καλωδιωσεων 0,6*0,6  σε διαστασεις κτιριου 10*10 να κλεισεις εισαι ΕΚΤΟΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ

 

 

 

υγ  τελικα αυτες οι μικρες παραβασεις ειναι και οι χειροτερες.......αντε κανε νεο σχεδιο οταν καμια πλευρα δεν ειναι καθετη οπως λενε τα αρχικα σχεδια και ολες οι πλευρες ειναι μεσα στο +-5%

 

θα παει να μετρησει καποιος αλλος και θα διαφερουν ολες +-2 εκατοστα...

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.