Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Μάλλον ο περιορισμός των γραμμικών διαστάσεων μπήκε για να μην έχουμε τακτοποιήσεις τύπου:

5x4 ισοεμβαδικό με το 10x2.

 

Για εμένα καλύτερο θα είναι να εξετάζεται η συνολική διάσταση και όχι οι επιμέρους.

Επειδή βέβαια όλα τα σπίτια δεν είναι ορθογώνια, θα είχαμε πρόβλημα στις διαγώνιες κτλ κτλ.

Μένει να δούμε τι θα ορίσουν...

 

Βλέπω να θυμόμαστε τα εγγεγραμμένα και περιγεγραμμένα. :smile:

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλημέρα

θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου, εαν πρόσεξε κανείς και κατάλαβε την παράγραφο ιζ που αναφέρεται στην κατηγορία 3 αυθαιρέτων?

δλδ τι είδους παραβάσεις απτον κτιριοδομικό καλύπτονται και μάλιστα πρέπει να τις αναφέρουμε κιόλας στην τεχνική έκθεση?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλημέρα

θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου, εαν πρόσεξε κανείς και κατάλαβε την παράγραφο ιζ που αναφέρεται στην κατηγορία 3 αυθαιρέτων?

δλδ τι είδους παραβάσεις απτον κτιριοδομικό καλύπτονται και μάλιστα πρέπει να τις αναφέρουμε κιόλας στην τεχνική έκθεση?

Καλησπέρα και πάλι

αυτό το ερώτημα το έχω διατυπώσει κι εγώ σε προηγούμενο post αλλά δεν έχει απαντήσει κανείς...

Συγκεκριμένα, στη δική μου περίπτωση έχω σε βιομηχανικό κτίριο μη εφαρμογή της μελέτης θερμομόνωσης. Αυτό αποτελεί παράβαση του κτιριοδομικού;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

είναι πρώτη φορά που γράφω και γι'αυτό ζητώ προκαταβολικά την κατανόησή σας.

Σχετικά με την τακτοποίηση ισόγειου οροφοδιαμερίσματος πολυκατοικίας (άδ.2007):

Στην κάτοψη της αδείας φαίνεται η υποχρεωτική φύτευση του κτιρίου μπροστά και πίσω από το διαμέρισμα.

Στην πραγματικότητα αυτοί οι χώροι αποτελούν τους εξώστες του εν λόγω διαμερίσματος.

Η ερώτηση είναι εαν μπορούν να θεωρηθούν απλές παραβάσεις (500€) ή εαν προαπαιτείται η συνέναιση των ιδιοκτητών για την τακτοποίηση αυτή;

 

Επισυνάπτω και εικόνα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα, ο "ακάλυπτος χώρος του ακινήτου" είναι κοινόχρηστος χώρος (εκτός κι ορίζεται στη σύσταση διαφορετικά).

Οπότε προφανώς για να ρυθμιστούν αυθαιρεσίες σε αυτόν απαιτείται η συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών του ακινήτου.

Τη φωτό δεν τη βλέπω.....

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Ιάσονα.

Έβαλα τώρα τη φωτό.

Σε περίπτωση μη συνέναισης μπορώ να τακτοποιήσω μόνο τους ημιυπαίθριους; Κάποιος συνάδελφος μου είπε πως η βεβαίωση του μηχανικού αφορά στην περιγραφή του διαμερίσματος και δεν είναι ανάγκη να αναφέρω τους "εξώστες", έτσι ώστε να εξυπηρετήσω τον πελάτη ο οποίος βιάζεται να πουλήσει το διαμέρισμα.

Ωστόσο, μου φαίνεται μπερδεμένο και επίφοβο.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

post-41212-0-69757300-1379341859_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεί ο ιδιοκτήτης να έχει τη συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών του ακινήτου, τότε ...."να μην το ακουμπήσεις ως δουλειά"!!!!

Ας πάει αλλού να την κάνει.....

Link to comment
Share on other sites

εφόσον είναι ισόγειο, κι αν οι εξώστες είναι μπαζωμένοι μέχρι 1μ εξόφληση, τότε δε μπορεί να πάει ως Περίπτωση ι της Κατηγορίας 3? δλδ, εργασίες διαμόρφωσης εδάφους ύψους έως 1,00 μέτρο.
 

Έχω κι εγώ τέτοια περίπτωση, η οποία μάλιστα είναι σε ακίνητο του ΟΕΚ που κατασκευάστηκε έτσι απ' την αρχή, το 57' παρόλο που δεν υπήρχε στα σχέδια. δεν έχω ιδέα τι να κάνω... στη ουσία υπάρχει ο πίσω εξώστης που υπόκειται του εξώστη του Α ορόφου και είναι στοιχείο που υπάρχει σε όλα τα ισόγεια του Οικισμού, κ είναι κ ένα χαμηλό "βεραντάκι" μπροστά που σίγουρα μπορεί να θεωρηθεί διαμόρφωση εδάφους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν έχω καταλάβει με την κατηγορία 3 είναι αν μπορεί να συνδυαστεί με αυθαιρεσίες κι άλλων κατηγοριών, π.χ ΥΔ Κατηγορία 4. μάλλον όχι. πήγα να κάνω αρχική υποβολή κ μου βγάζει το εξής μήνυμα 

Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια και δεν μπορεί να υποβληθεί:
- ΦΚ: Σε ΦΚ με "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3" δεν επιτρέπεται η δήλωση καμίας άλλης παράβασης.
 

 

 

Και άλλη μια ερώτηση. Άμα παραβιάζεις τα όρια που τίθενται στην Κατηγορία, τότε λέτε, πας με αναλυτικό. Δλδ τί κατηγορία δηλώνεις?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.