Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ 7% ΤΩΝ ΑΝΟΙΓΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΟΥΡΝΟ,ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 500 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ?

Με την επεξεργασια διορθωστε το μηνυμα σας απο κεφαλαια σε μικρα γραμματα, και διαβαστε τους κανονες συμμετοχης.

Ευχαριστω. 

Link to comment
Share on other sites

λογικα ναι, ξεμπερδευεις με το 500αρικο......επίσης με καποιους συναδέλφους που συζήτησα είπανε ότι αυτή η μικρή σωτήρια παράγραφος ιζ

βοηθάει όσους έχουν καταγγελίες και τρξίματα με πρόστιμα και δικαστήρια για τέτοιες χαζοπαραβάσεις οπότε για να ξεμπερδεύουν στάζουν 500αρι κι είναι όλοι ευτυχισμένοι

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στο ότι εξαιρούνται οι κατασκευές επί του προκηπίου.

Σας πάω λίγο πίσω αλλά αυτό που αναγράφεται;

Δεν το έχω εντοπίσει, αλλά το θεωρώ και παράλογο καθώς υπάρχουν πολλές περιπτώσεις με πέργκολες και σκίαστρα σε προκήπιο.

Link to comment
Share on other sites

 Λοιπόν διαβάζω και όντως υπάρχουν θέματα

 

1ον. Στο σύστημα τις παραβάσεις που υπολογίζονται με αναλυτικό τις τοποθετούμε κατηγορία 3 ή αφήνουμε κενό την Κατηγορία αυθαιρεσίας? (με μερικά πειράματα στο σύστημα, όσο βάζω νέα φύλλα καταγραφής κατηγορίας 3, όσες λοιπές παραβάσεις και να βάλω το πρόστιμο μένει 500 ευρώ, οπότε τείνω να πιστεύω πως πρέπει να αφήνεται κενό η Κατηγορία Αυθαιρεσίας). ΩΠ τελικά πάει κατηγορία 5. 

 

2ον. Αποθήκες άνω των 15 τετραγωνικών υπολογίζονται με τετραγωνικά Υ.Δ μειωτικού συντελεστή ή με αναλυτικό? 

 

3ον. Αν χωρίσω 1 αποθήκη 30 τετραγωνικών με ένα τοίχο εσωτερικό και προσθέσω 2 εξωτερικές πόρτες στα μουλωχτά, έχω 2 των 15?

Edited by Chr1s
Link to comment
Share on other sites

3ον. Αν χωρίσω 1 αποθήκη 30 τετραγωνικών με ένα τοίχο εσωτερικό και προσθέσω 2 εξωτερικές πόρτες στα μουλωχτά, έχω 2 των 15?

1 πόρτα επιπλέον θα χρειαζόταν αν ίσχυε το σκεπτικό αυτό.

Με τη λογική αυτή και μια αποθήκη (ή οτιδήποτε μπορεί να μετατραπεί εύκολα σε αποθήκη)100 τετραγωνικών θα μπορούσες να τη χωρίσεις σε επιμέρους χώρους.

Όπως το καταλαβαίνω εγώ το πνεύμα του νόμου αναφέρεται σε ανεξαρτητο κτίριο μέχρι 15τμ και ας έχει όσες πόρτες θέλει. Τώρα αν κάποιο εφάπτεται της κατοικίας για παράδειγμα τότε είναι οκ και αυτό.

Όλα αυτές οι δηλώσεις μπορεί να ελεγχθούν από ελεγκτή δόμησης (είτε αν είναι κατηγορία 5 είτε αν πέσουμε στο δείγμα του 2%), αυτό σημαίνει ότι πρέπει να μπαίνουμε στη θέση του συναδέλφου που θα το ελέγξει, όπου θα έχει και αυτός ευθύνη, και να δούμε τι θα κάναμε σε αυτήν την περίπτωση.

Edited by verda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 3ον. Αν χωρίσω 1 αποθήκη 30 τετραγωνικών με ένα τοίχο εσωτερικό και προσθέσω 2 εξωτερικές πόρτες στα μουλωχτά, έχω 2 των 15?

 

Για ποιόν ακριβώς λόγο θέλεις να το κάνεις;;;;;

Η "δουλειά" του μηχανικού δεν είναι να κάνει ..."αλχημείες" για να πληρώσει λιγότερο πρόστιμο ο πελάτης του!!!!

Πόσο μάλλον να γράφει τέτοιου είδους ...."αλχημείες" δημοσίως, με αποτέλεσμα να διαβάζονται από όλους (μηχανικούς και μη, πελάτες και υποψήφιους πελάτες, υπουργεία, επιμελητήρια κ.λπ.) και να δίνει το δικαίωμα ...."διαμόρφωσης γνώμης".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ναι.....

Σε  περίπτωση  παραβάσεων  που  δεν  πληρούν  τις  προϋ ποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την  παρούσα κατηγορία εφαρμόζεται η παρ. 5 του άρθρου  18 του παρόντος, με την επιφύλαξη της περίπτωσης  (ιστ) για την οποία εφαρμόζονται οι γενικές διατάξεις  υπολογισμού του προστίμου του παρόντος.......
 
 
 
 

 

η ερωτηση ηταν αν παει στην κατηγορια 5 και οχι στην παραγραφο 5 του αρθρου 18. Γιατι να μην παραμεινει η παραβαση στην κατ. 3 και θα παει στην κατ. 5? Αυτος γραφει στο τελος του αρθρου της κατηγοριας 3 για το πως υπολογιζεις το προστιμο, οχι σε ποια κατηγορια θα παει...τι λετε? 

Link to comment
Share on other sites

Σε μια ιδιοκτησία έχω αυθαιρεσίες κατηγορίας 4 και καποιες μικροαυθαιρεσίες κατηγορίας 3. Μπορώ να κάνω δύο διαφορετικές δηλώσεις, ή θα πρέπει να συμπεριλάβω τις μικροαυθαιρεσίες στην κατηγορία 5 με αναλυτικό και να κάνω μια δήλωση ενιαιου ειδικού προστίμου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.