Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

  panostz

Τα διαφορετικά ανοίγματα είναι η μόνη αυθαιρεσία που υπάρχει?

 

topografos_michanikos

Η μια αποθήκη (13,28) κατηγορία 3 εφόσον το ύψος της είναι μικρότερο των 2.5 μ. Η άλλη θα υπολογιστεί με βάση την  επιφάνεια και αν έχει κατασκευαστεί μετά το 83, θα υπαχθεί στην κατηγορία 5.

Εναλλακτικά, μπορείς να υπολογίσεις και τις δυο αποθήκες  με βάση την επιφάνεια αν το πρόστιμο βγαίνει μικρότερο. 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα για ευνόητους λόγους να αποφύγω την κατηγορία 5. Ακόμη και τον πελάτη δεν συμφέρει! Θα μπορούσε να πάει η μία ύψους 2,20 μ. στην κατηγορία 3 και η άλλη με αναλυτικό? η αναλυτικός γενικότερα δεν γίνεται!? 

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες στο ακίνητο αυθαιρεσίες που μπορούν να υπαχθούν στην κατηγορία 3 και αυθαιρεσίες με αναλυτικό, κατά την εγκ. 4 θα μπορούσες. Στη περίπτωση που περιγράφεις δε γίνεται.

Δες και τη σχετική ερμηνεία της εγκ. 4 σελ. 3 άρθρο 9 παρ.Α-α

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη διαστασεων <5% ειναι κατ3.Αν την ομαδοποιησω με λοιπες παραβασεις αναλυτικου οπως εχω το δικαιωμα,αντι κατ3,πως θα υπολογιστουν οι μεταβολες αυτες....πχ μεταβολη διαστασης κατα 4εκ πως υπολογιζεται με αναλυτικο?

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά αποφασίσεις να ακολουθήσεις την "προτροπή" της εγκυκλίου 4 και για αυθαιρεσίες που έχουν να κάνουν με επιφάνεια, θα μπορούσες να κάνεις αναγωγή σε τιμή επιφάνειας . Αν δηλαδή δεν είχες 4 εκ και είχες διαστάσεις που να δίνουν μεγάλη επιφάνεια θα υπολόγιζες π.χ επιπλέον πλάκα, τοιχοποιια, σοβάδες, δάπεδα κλπ.

Κανείς δεν πρόκειται να ασχοληθεί και να ελέγξει ένα τέτοιο μέγεθος, διότι όλοι καταλαβαίνουμε ότι θα έχει σχεδόν μηδενικό προυπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση δεν κατάλαβα τελικά αν μπορώ να βάλω την μία εκ των δύο αποθηκών στην κατηγορία 3 (επιφάνεια 13,28 και ύψος 2,20) και την άλλη με αναλυτικό αφού έχει επιφάνεια 11,94 τετραγωνικά μέτρα αλλά το ύψος της είναι 2,80 > 2,50. Αντί για κατηγορία 3 και κατηγορία 5 όπως μου απαντήσατε παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

η μια αποθήκη θα πάει με κατηγορια 3 (Αυτή με επιφάνεια 13,28 τ.μ ) και θα πληρώσει 500 ευρώ

Η άλλη αποθήκη θα πάει κατηγορία 5.

Με αναλυτικό όχι.

Εναλλακτικά,  και οι 2 αποθήκες κατηγορία 5 με υπολογισμό βάση επιφάνειας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Και δύο τελευταίες διευκρινήσεις παρακαλώ! Είτε βάλω και τις δύο αποθήκες κατηγορία 5 είτε βάλω κατηγορία 3 την μία και κατηγορία 5 την άλλη, ο συντελεστής είναι μοναδιαίος ή μειωτικός? Δεν ξέρω αν ερμηνεύω σωστά την παρατήρηση στην τροποποίηση του παραρτήματος Α (μεταγενέστερη της εγκυκλίου 4) για τις αποθήκες και τα τετραγωνικά. 

¨Επιφάνεια αυθαιρέτου με κύρια χρήση σε υπόγεια στάθμη, πατάρι, σοφίτα καθώς και ισόγειοι βοηθητικοί χώροι (αποθήκες, χώροι στάθμευσης) έως 50 τ.μ.. Εννοεί ανεξάρτητοι ισόγειοι χώροι ή βοηθητικοί των κύριων χώρων. Εγώ δεν έχω χώρο με κύρια χρήση στο αγροτεμάχιο μου, μόνο αυτές τις δύο αποθήκες. Και το τελευταίο, το αγροτεμάχιο μου στο όριο έχει μία συρματοπερίφραξη σε κάποια σημεία υπάρχει μπετό 20 πόντων σε κάποια άλλα η έχουμε απλή συρματοπερίφραξη μέσα στο χώμα.  Μου δημιουργεί πρόβλημα αυτό?

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Pavlos33
ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΟΙ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ :

  • ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ  ΣΤΟΝ Α΄ΟΡΟΦΟ ΕΝΩ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΝ ΜΟΝΟ ΣΕ ΔΥΟ ΟΨΕΙΣ.
  • ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΕΝΩ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ
  • ΑΠΟΛΗΞΗ ΚΛΙΜΑΚΟΣΤΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΚΟΣΤΑΣΙΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΠΟΥ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΝ  ΑΦΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΝ ΣΤΕΓΗ ΠΟΥ ΔΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ
  • ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΟΨΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΝ (ΤΟ ΚΤΗΡΙΟ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΤ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΔΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ .... ΠΧ. ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ ΤΟΥ Α' ΟΡΟΦΟΥ ΔΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΠΑΛΚΟΝΟΠΟΡΤΕΣ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΜΟΝΟ .....!!!!)

ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ .... ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΚΤΗΡΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΟΙΚΙΣΜΟ ΠΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΤΟ ΄95 ΚΑΙ  ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΔΕΙΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΤΥΠΟ  ... ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΚΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ .
 
ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΛΕΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΛΙΠΤΟΝΤΑΙ ΟΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ .ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 15.000 ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ 2 ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ (1000 ΕΥΡΩ ΔΛΔ ) ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΙΜΑΚΟΣΤΑΣΙΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ 4 ΣΗΜΕΙΟ 35 ΘΩΡΕΙΤΑΙ Η/Χ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΣΤΙΣ ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ .... ΔΛΔ ΑΛΛΑ 500 ΣΥΝΟΛΟ 1500 ΕΥΡΩ ....
 
 
Τ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΛΟΓΙΣΜΟ ΑΥΤΟ ??( ΜΗΠΩΣ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΕΝΑ ΠΡΟΥΠΟΛΙΓΙΣΜΟ ??)
Η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΣΗΚΩΣΑΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ.....
Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian
 

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Θα αθροίσεις τους επιμέρους προυπολογισμούς και θα το άθροισμα αυτών θα καθορίσει των αριθμό των λοιπών παραβάσεων.

όλες οι μεταβολές στις όψεις (πχ νέα, διαφορετικά ή καταργούμενα ανοίγματα) με αναλυτικό.

Νέοι εξώστες με αναλυτικό. 

Διαφορετικών διαστάσεων εξώστες με αναλυτικό.

Εναλλακτικά ότι πληροί τα κριτήρια της κατηγορίας 3 το εντάσεις σε αυτή.

 

Υ.Γ. Θερμή παράκληση μη γράφεις με κεφαλαία. Απαγορεύεται από τους κανόνες συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.