Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Σε τετραώροφη οικοδομή,χωρίς σύσταση Ο.Ι., με Ο.Α.,είχα εντάξει και ολοκληρώσει στο Ν4014/11.

Σήμερα πρέπει να εκδόσω βεβαιώσεις οπότε πρέπει να μεταβεί η δήλωση στο Ν4178.

 

Μεταξύ των άλλων παραβάσεων- που ήδη έχουν υποβληθεί στον παλιό νόμο-έχω αλλαγή στις εξωτερικές διαστάσεις <5% και το εμβαδόν (τόσο κάθε ορόφου, όσο και  στο σύνολο της οικοδομής) μεταβάλλεται<2% .Επίσης στο τοπογραφικό εντοπίστηκε απόκλιση εντός των ορίων ανοχής 5% ως εντός σχεδίου.

 

Είναι παράβαση της κατ.3 παρ. ιστ.Περιγράφω λοιπόν στην Τ.Ε. την αυθαίρετη μικρή παράβαση. Στο Δ.Κ. και στις κατόψεις πρέπει να δείξω την διαφοροποίηση των διαστάσεων? Στη ΔΟΚΚ μου είπαν ότι σε αυθαίρετες μικρές παραβάσεις δεν υποβάλλονται σχέδια -πού υπάρχει αυτό και μου έχει διαφύγει;

Άρα μπορώ να μην ξαναυποβάλλω νέα σχέδια για την κατ.3;

Απλά πληρώνει ο ιδιοκτήτης το 500ευρω και περιγράφω την αυθαιρεσία στην Τ.Ε.;

Link to comment
Share on other sites

κτιριο με αδεια προ 75: αλλαγη σχηματος   και προσθηκη καθ υψος 30 τμ επισης  προ 75 .

1ΦΚ την προσθηκη 30 τμ + παραβαση της αλλαγης σχηματος  η υποχρεωτικα κ 2ο ΦΚ  κατηγοριας 3 την αλλαγη σχηματος ? 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

κτιριο με αδεια προ 75: αλλαγη σχηματος   και προσθηκη καθ υψος 30 τμ επισης  προ 75 .

1ΦΚ την προσθηκη 30 τμ + παραβαση της αλλαγης σχηματος  η υποχρεωτικα κ 2ο ΦΚ  κατηγοριας 3 την αλλαγη σχηματος ?

 

1ΦΚ Κατηγορία 1 (αφού όλα όπως αναφέρεις έγιναν προ 1975)

 

Στη ΔΟΚΚ μου είπαν ότι σε αυθαίρετες μικρές παραβάσεις δεν υποβάλλονται σχέδια -πού υπάρχει αυτό και μου έχει διαφύγει;

Άρα μπορώ να μην ξαναυποβάλλω νέα σχέδια για την κατ.3;

Απλά πληρώνει ο ιδιοκτήτης το 500ευρω και περιγράφω την αυθαιρεσία στην Τ.Ε.;

Δεν υποβάλεις διάγραμμα δόμησης, κάτοψη και τομή σύμφωνα με την παρ.2β του άρθρου 18 εφόσον έχεις μόνο παραβάσεις που αναφέρονται εκεί και δεν υπάρχουν παραβάσεις άλλων κατηγοριών (οι οποίες απαιτούν σχέδια). Ωστόσο, αν οι μόνες παραβάσεις είναι αυτές που αναφέρεις, στην τεχνική έκθεση θεωρώ σκόπιμο να συμπεριλάβεις σκαρίφημα με τις διαφοροποιήσεις των διαστάσεων.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Για τις μικροπαραβάσεις, δηλαδή για αυτές που θα υπαχθούν στην κατηγορία 3,

απαιτείται σύμφωνα με την παράγραφο Γ του άρθρου 9:

Για την υπαγωγή υποβάλλεται αίτηση και υπεύθυνη
δήλωση του ιδιοκτήτη, τεχνική έκθεση Μηχανικού, κα−
θώς και φωτογραφίες, ως προβλέπεται από τις διατά−
ξεις του παρόντος

 

Με την συμπλήρωση του εξαιρετικού συναδέλφου armenopoulou

 

εφόσον έχεις μόνο παραβάσεις που αναφέρονται εκεί και δεν υπάρχουν παραβάσεις άλλων κατηγοριών (οι οποίες απαιτούν σχέδια).

 

με μία μόνο μικρή διόρθωση:

 

Δεν υποβάλεις διάγραμμα δόμησης, κάτοψη και τομή σύμφωνα με την παρ.25β του άρθρου 18

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχεις δίκιο για την παρ.Γ του άρθρου 9 (από εκεί προκύπτει ότι για Κατηγορία 3 δεν καταθέτουμε σχέδια)
 
Από το άρθρο 18 παρ. 25βα (διόρθωσες το μισό λάθος μου...) προκύπτει το ίδιο και για τις περιπτώσεις που έχουμε μόνο αναλυτικό προϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχεις δίκιο για την παρ.Γ του άρθρου 9 (από εκεί προκύπτει ότι για Κατηγορία 3 δεν καταθέτουμε σχέδια)

 

Από το άρθρο 18 παρ. 25βα (διόρθωσες το μισό λάθος μου...) προκύπτει το ίδιο και για τις περιπτώσεις που έχουμε μόνο αναλυτικό προϋπολογισμό.

Σε αντίστοιχη περίπτωση (αναλυτικός για αυθαιρεσίες σε ορζόντια ιδιοκτησία με ΟΑ του 1996 για αλλαγή διαστάσεων σε δύο ανοιγμάτων >10% και μια ψησταριά στο μπαλκόνι) από το Help Desk μου είπαν ότι εφόσον είμαι κατηγορία 4,  υπάγομαι στην περίπτωση της απαίτησης των δικαιολογητικών του άρθρου 11, δηλ. απαιτούνται όλα τα σχέδια (Τοπογραφικό αδείας , ΔΚ, Κάτοψη κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις μόνο λοιπές παραβάσεις, τότε ανεξαρτήτως κατηγορίας θα βάλεις αυτά που σου λέει ο armenopoulos στο #1643,

ήτοι όλα τα δικαιολογητικά πλην ΔΚ, κάτοψης και τομής.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις μόνο λοιπές παραβάσεις, τότε ανεξαρτήτως κατηγορίας θα βάλεις αυτά που σου λέει ο armenopoulos στο #1643,

ήτοι όλα τα δικαιολογητικά πλην ΔΚ, κάτοψης και τομής.

Φυσικά έχω μόνο λοιπές παραβάσεις, αλλά επέμειναν από το Help Desk ότι είναι λάθος αυτή η άποψη, ότι δεν βάζουμε ΔΚ, κάτοψη και τομή. Να φανταστείς μετά αυτή την υπόδειξη άρχισα να σχεδιάζω την ψησταριά.....

Επομένως να αγνοήσω την υπόδειξη του Help Desk???

Link to comment
Share on other sites

ο νόμος είναι σαφής όπως προανέφεραν οι συνάδελφοι και ζητάει συγκεκριμένα δικαιολογητικά όταν έχεις μόνο λοιπές παραβάσεις. Το help desk δεν υποκαθιστά το νόμο. 

Link to comment
Share on other sites

ο νόμος είναι σαφής όπως προανέφεραν οι συνάδελφοι και ζητάει συγκεκριμένα δικαιολογητικά όταν έχεις μόνο λοιπές παραβάσεις. Το help desk δεν υποκαθιστά το νόμο. 

Οκ, ευχ πολύ συνάδελφοι. Ανακούφιση!!. Θα πράξω κατά τις υποδείξεις, τις δικές σας και του Νόμου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.