Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Έχω αποθήκη 14.τμ. , ξεμπάζωμα , και bbq. Βάζω 1 παράβαση 500 και με καλύπτει και για τα τρία; Το ανεξαρτήτως του αριθμού μήπως ισχύει για του ίδιου τύπου (πχ 2 αποθήκες ενα 500 ) ; Αν έχω και ένα αυθαίρετο μπαλκόνι τότε άλλο ενα 500 με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι μέχρι τώρα τα πράγματα, η αποθήκη με τις προϋποθέσεις των μικρών παραβάσεων πάει μαζί με το BBQ με 500€. Το ξεμπάζωμα μαζί με το μπαλκόνι πάνε σε έναν αναλυτικό που σημαίνει άλλο ένα 500ρικο. Όταν λέει ανεξαρτήτως αριθμού εννοεί όλες μαζί τις παραβάσεις που αναφέρει η Κατηγορία 3 και όχι 2-3 αποθήκες ξεχωριστά ή 2-3 BBQ ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι μέχρι τώρα τα πράγματα, η αποθήκη με τις προϋποθέσεις των μικρών παραβάσεων πάει μαζί με το BBQ με 500€. Το ξεμπάζωμα μαζί με το μπαλκόνι πάνε σε έναν αναλυτικό που σημαίνει άλλο ένα 500ρικο. Όταν λέει ανεξαρτήτως αριθμού εννοεί όλες μαζί τις παραβάσεις που αναφέρει η Κατηγορία 3 και όχι 2-3 αποθήκες ξεχωριστά ή 2-3 BBQ ξεχωριστά.

οκ κατανοητό , ευχαριστώ και εγώ εκεί καταλήγω. Απλά για το ξεμπάζωμα ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να μπορεί να μπει στο ι. εργασίες διαμόρφωσης εδάφους ως 1,00 μ και να γλυτώσεις τον αναλυτικό αν δεν έχεις κάτι άλλο..

Link to comment
Share on other sites

οκ κατανοητό , ευχαριστώ και εγώ εκεί καταλήγω. Απλά για το ξεμπάζωμα ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να μπορεί να μπει στο ι. εργασίες διαμόρφωσης εδάφους ως 1,00 μ και να γλυτώσεις τον αναλυτικό αν δεν έχεις κάτι άλλο..

 

Ναι σωστά, αν έχεις τέτοια περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.


Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα αλλά ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει τι γίνεται στην περίπτωση εγκατάστασης αυθαίρετου ανελκυστήρα σε κατάστημα και αν η διαπλάτυνση νόμιμης εσωτερικής σκάλας θεωρείται παράβαση. Και αν θεωρούνται αυθαίρετα υπολογίζονται σαν παραβάσεις κατηγορίας 13 ή κατηγορία 3?  

Link to comment
Share on other sites

ο ανελκυστήρας να υποθέσω ότι λειτουργεί εντός του καταστήματος για μεταφορά ανθρώπων και φορτίων και δεν είναι κοινόχρηστος;

Αν ναι, τότε με βάση τις τιμές του αναλυτικού μπορείς να τον εντάξεις στις λοιπές παραβάσεις και να περιγράψεις και την διάνοιξη οπής αν υπάρχει εντός διαφορετικών επιπέδων στο κατάστημα.

Δηλαδή η εγκεκριμένη σκάλα ήταν 0.90 μ. πλάτος για παράδειγμα και έγινε 1.20 μ. Στη περίπτωση αυτή θα το βάλεις ως λοιπή παράβαση. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Άρα και οι δύο παραβάσεις πάνε με αναλυτικό στην κατηγορία 13 και αν είναι δύο ή μία παράβαση πρκύπτει από το πηλίκο του συνολικού προϋπολογιμού δια του ποσού των 15000 χιλιάδων ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

δε βλέπω τον προυπολογισμό σου να ξεπερνά τις 15.000 ευρώ. Αν δεις στο παράρτημα Β ανελκυστήρας μέχρι 4 στάσεις δίνει 5.800 περίπου. Και βάλε και μισό κυβικό μπετόν για την επιπλέον σκάλα και μαρμαρο κλπ δεν υπάρχει περίπτωση να φτάσεις τα 15.000. 

Κατά τη γνώμη μου 1 παράβαση θα είναι, αλλά καλύτερα περίμενε λίγο να εκδοθεί η ερμηνευτική εγκύκλιος μήπως θέλουν τις λοιπές παραβάσεις σε κατηγορίες (αν και δεν το νομίζω). 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής περίπτωση που νομίζω δεν είναι ξεκάθαρο

 

1)Πέργκολα  με κεραμίδι  πάει με αναλυτικό κατηγορία 5 (αναλυτικός προϋπολογισμός  4000€ )

2) 4 κουφώματα στο υπόγειο που δεν υπήρχαν στην οικοδομική άδεια,  πάει με αναλυτικό κατηγορία 5 ( αναλυτικός προϋπολογισμός 600€)

3) Ξεμπαζωμα του υπογείου 1.5μ πάει με αναλυτικό κατηγορία 5( αναλυτικός προϋπολογισμός  2000€)

 

Το πρόστιμο είναι 3χ500=1500 €  ή επειδή δεν ξεπερνά ο συνολικος προθπολογισμος τα 15000 είναι μονό 500€;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.