Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καληςπερα συνάδελφοι,

Έχω μια περίπτωςη όπου η συνολική επιφάνεια του κτιρίου μεταβάλλεται κατά 3.5% > 2% που απαιτεί ο νόμος για να ενταχθεί στην κατηγορία 3 ( παράγραφος ιστ). Ωστόσο αυτή η διαφορά στην επιφάνεια έχει δημιουργηθεί έπειτα από την προσθήκη μόνωσης εξωτερικά του κτιρίου. Σε αυτήν την περίπτωση μπορώ να εντάξω το κτήριο μου στην κατηγορία 3 με παράβαση την μόνωση στις όψεις ( παράγραφος γ) ?

Edited by batzmav
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλή χρονιά.

Έχω την εξής περίπτωση. Κτήριο με Ο.Α. έχει κάνει επέκταση της βεράντας του ισογείου κατά 16.00 μ2. Δεν είναι στεγασμένη. Την έχει κατασκευάσει όμως μετά τον 28/7/13. Το ύψος είναι < 1.00 μ. Σκέφτομαι να το βάλω κατηγορία 3  -  ($ ι. Εργασίες διαμόρφωσης εδάφους ύψους έως 1.00 μετρό) -  έτσι ώστε να ξεφύγω από την δεσμευτική ημερομηνία μια και για την κατηγορία 3 δεν υπάρχει χρονική δέσμευση.

Παρακαλώ για τις απόψεις σας. 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, οτι αυθαιρεσία έχει γίνει μετά την 28/07/20011 δεν μπορεί να ενταχθεί στο νόμο,ούτε αυτες που μπορούν να ενταχθούν στην κατηγορία 3.Ο νόμος απλά δίνει τη δυνατότητα να ενταχθούν οι αυθαιρεσίες της κατηγορίας 3 και μετά την ημερομηνία λήξης του.

Link to comment
Share on other sites

 

 Κτήριο με Ο.Α. έχει κάνει επέκταση της βεράντας του ισογείου κατά 16.00 μ2. Δεν είναι στεγασμένη. Την έχει κατασκευάσει όμως μετά τον 28/7/13. Το ύψος είναι

 

Θεόφραστε αυθαιρεσίες κατηγορίας 3 δεν έχουν χρονικό όριο όσο αφορά στις προθεσμίες υπαγωγής του τρέχοντος νόμου. Δεν αναφέρεται πουθενά ότι αυτές εξαιρούνται της υποχρέωσης να έχουν γίνει πριν την 28-7-2011 και ότι μπορούν να υπαχθούν μεταγενέστερες αυθαιρεσίες της χρονολογίας αυτής

Link to comment
Share on other sites

Κάποια λυςη για αυτό συνάδελφοι;

Έχω μια περίπτωςη όπου η συνολική επιφάνεια του κτιρίου μεταβάλλεται κατά 3.5% > 2% που απαιτεί ο νόμος για να ενταχθεί στην κατηγορία 3 ( παράγραφος ιστ). Ωστόσο αυτή η διαφορά στην επιφάνεια έχει δημιουργηθεί έπειτα από την προσθήκη μόνωσης εξωτερικά του κτιρίου. Σε αυτήν την περίπτωση μπορώ να εντάξω το κτήριο μου στην κατηγορία 3 με παράβαση την μόνωση στις όψεις ( παράγραφος γ) ?

Edited by batzmav
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει το σκεπτικό μου τελικό ε? 

Και τι κάνω στην προκειμένη περίπτωση. Πάω για άδεια νομιμοποίησης της βεράντας ?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια περίπτωςη όπου η συνολική επιφάνεια του κτιρίου μεταβάλλεται κατά 3.5% > 2% που απαιτεί ο νόμος για να ενταχθεί στην κατηγορία 3 ( παράγραφος ιστ). Ωστόσο αυτή η διαφορά στην επιφάνεια έχει δημιουργηθεί έπειτα από την προσθήκη μόνωσης εξωτερικά του κτιρίου. Σε αυτήν την περίπτωση μπορώ να εντάξω το κτήριο μου στην κατηγορία 3 με παράβαση την μόνωση στις όψεις ( παράγραφος γ) ?

Πως είσαι σίγουρος ότι η μεταβολή διαστάσεων οφείλεται σε προσθήκη μόνωσης? Επίσης, θυμίζω ότι για τη μόνωση δεν ισχύει η παρέκκλιση του άρθρου 2 (όπως ισχύει στο εδάφιο ιστ) οπότε αν αυτή εξέχει της ρυμοτομικής γραμμής δεν μπορεί να ρυθμιστεί.

 

Και τι κάνω στην προκειμένη περίπτωση. Πάω για άδεια νομιμοποίησης της βεράντας ?

 

Νομιμοποίηση αφού πληρωθεί πρόστιμο ανέγερσης-διατήρησης, εκτός αν το τοπικό jcb έχει καλό προβολέα νυκτός :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποια λυςη για αυτό συνάδελφοι;

Έχω μια περίπτωςη όπου η συνολική επιφάνεια του κτιρίου μεταβάλλεται κατά 3.5% > 2% που απαιτεί ο νόμος για να ενταχθεί στην κατηγορία 3 ( παράγραφος ιστ). Ωστόσο αυτή η διαφορά στην επιφάνεια έχει δημιουργηθεί έπειτα από την προσθήκη μόνωσης εξωτερικά του κτιρίου. Σε αυτήν την περίπτωση μπορώ να εντάξω το κτήριο μου στην κατηγορία 3 με παράβαση την μόνωση στις όψεις ( παράγραφος γ) ?

Την ύπαρξη μόνωσης την διαπίστωσα στην αποτυπωση που έκανα..βάζοντας το ελάχιστο 5cm πάχος βγαίνει ακριβώς η διαφορά στο εμβαδόν του κτιρίου με αυτό της άδειας..και δεν παραβιάζει ρυμοτομική γραμμή.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το βλέπω λίγο καχύποπτα το θέμα της εξωτερικής θερμομόνωσης λόγω και της μικρής συχνότητας χρήσης της πριν το 2011, αλλά και λόγω του ότι αποτελεί μια αφανή εργασία, οπότε πολύ δύσκολα θα έθετα παράβαση υπέρβασης στην κατηγορία 3, με αιτιολογία την εξωτερική θερμομόνωση.

Πάντως ένδειξη τοποθέτησης της μπορεί να υπάρξει αν εξετάσεις λίγο πάνω από το έδαφος της οικοδομής λογικά θα υπάρχει μικρό "δόντι" λόγω του οδηγού στήριξης.

Άλλο δεν έχω να σου πω. Η απόφαση δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια λυςη για αυτό συνάδελφοι;

Έχω μια περίπτωςη όπου η συνολική επιφάνεια του κτιρίου μεταβάλλεται κατά 3.5% > 2% που απαιτεί ο νόμος για να ενταχθεί στην κατηγορία 3 ( παράγραφος ιστ). Ωστόσο αυτή η διαφορά στην επιφάνεια έχει δημιουργηθεί έπειτα από την προσθήκη μόνωσης εξωτερικά του κτιρίου. Σε αυτήν την περίπτωση μπορώ να εντάξω το κτήριο μου στην κατηγορία 3 με παράβαση την μόνωση στις όψεις ( παράγραφος γ) ?

 

Εφόσον πρόκειται για προσθήκη εξωτερικής θερμομόνωσης που έγινε προ της 28-7-2011, ο νόμος δεν θέτει περιορισμούς διαστάσεων για υπαγωγή στην κατηγορία 3:

 

Γ. Κατηγορία 3

Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις.

Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης, με την καταβολή

παραβόλου ποσού 500 ευρώ και χωρίς την καταβολή ειδικού προστίμου, οι εξής παραβάσεις, ανεξαρτήτως του

αριθμού αυτών:

α. Τοποθέτηση δομικών στοιχείων σε ακάλυπτο χώρο όπως φούρνοι, διακοσμητικοί κρουνοί και άλλα

διακοσμητικά στοιχεία.

β. Μείωση του ποσοστού της υποχρεωτικής φύτευσης του ακαλύπτου χώρου του οικοπέδου έως 5%.

γ. Προσθήκη μόνωσης εξωτερικά στις όψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.