Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Στην περίπτωση μου υπάρχουν 2 άδειες στο ίδιο οικόπεδο,όπου η μία βγήκε για διώροφη κατοικία με σωστή τοποθέτηση κτιρίου χωρίς αυθαιρεσίες και η άλλη για ισόγεια κοινοτική αποθήκη όπου βρέθηκε μόνο το στέλεχος της άδειας αυτής και έπειτα από αποτύπωση βρέθηκαν τα ίδια τετραγωνικά με αυτά που αναγράφονται στην άδεια,ωστόσο ένα τμήμα της παραβιάζει την πλάγια απόσταση Δ. Το σκεπτικό μου είναι να τη λάβω υπόψιν με εξαίρεση το τμήμα που μπαίνει εντός απόστασης Δ το οποίο υπολογίζω ως υπέρβαση δόμησης,κάλυψης με το συντελεστή πλάγιας απόστασης.

Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση συνάδελφοι.

 

Πώς αντιμετωπίζετε την περίπτωση της κατηγορίας 3 ι (Εργασίες διαμόρφωσης εδάφους ύψους έως 1.00 μ.) ????

 

Θεωρείτε ότι συμπεριλαμβάνεται το σύνολο των εργασιών (π.χ. τοιχάκια, ενδεχόμενη πλακόστρωση, σκαλάκια κ.λ.π.) εφόσον είναι στο εύρος του συν ή πλην 1.00 μ.  ή μόνο η επιχωμάτωση ή η εκχωμάτωση?

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαφορετικα ανοιγματα και μεγαλυτερο εξώστη απο 10% = 1 λοιπή παραβαση.

Και μία αποθηκη, λεβητοστασιο στην ταρατσα < 15 τ.μ. υψος,2.30μ. =  κατηγ. 3  - η  με υπερβ. δομ. βοηθ. χωρων.

Μπορω να τα βάλω ολα σε μια λοιπη παραβαση ?

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΘΡΟ 18. 5.α.

Για τις παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις 

κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος 

Α΄ του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια 

χώρου (τ.μ.), καθώς και για εγκαταστάσεις όπως ορίζο−

νται στην παρ. 19 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79) 

που δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις της κατηγορίας 3 

του άρθρου 9 του παρόντος καταβάλλεται παράβολο 

πεντακοσίων (500) ευρώ και το ειδικό πρόστιμο υπο−

λογίζεται με προϋπολογισμό κατά το Παράρτημα Β΄. 

 

Εγκ. 3 σελ. 3

ΑΡΘΡΟ 9 

(...)

Στις περιπτώσεις που συνυπάρχουν αυθαίρετες µικρές παραβάσεις της Κατηγορίας 

3 µε παραβάσεις της παρ. 5α του άρθρου 18 του ν. 4178/13 (δηλ. αυτές που δεν εµπίπτουν 

στις  κατηγορίες  1  έως  και  12  του  πίνακα  του  Παραρτήµατος  Α΄  του  παρόντος  και  δεν 

αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου, καθώς και εγκαταστάσεις όπως ορίζονται στην παρ. 

19 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012) είναι δυνατή η σύνταξη  αναλυτικού προϋπολογισµού 

για το σύνολο των αυθαιρεσιών (Κατηγορίας 3 και παρ. 5α του άρθρου 18) προκειµένου να 

υπολογιστεί το ενιαίο ειδικό πρόστιµο. Στην περίπτωση αυτή δεν επιλέγεται η Κατηγορία 3 

στο  σχετικό  φύλλο  καταγραφής,  αλλά  όποια  άλλη  κατηγορία (...)

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω πως είναι δυνατόν ο νόμος να ορίζει ρητά ότι με αναλυτικό υπολογίζονται μόνο κατασκευές που δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (εκτός από αυτές της παρ. 5β του άρθρου 19 για τις οποίες υπάρχει ρητή εξαίρεση παρά το ότι έχουν επιφάνεια, όπως πχ Η.Χ, στέγαστρα κλπ) και η εγκύκλιος 4 να θεωρεί ότι κάθε αυθαιρεσία της κατηγορίας 3 μπορεί να υπολογιστεί με αναλυτικό, εφόσον στο ακίνητο υπάρχουν και αυθαιρεσίες που υπολογίζονται με αναλυτικό.

 

Προσωπικά, θεωρώ λανθασμένη την ερμηνεία της εγκυκλίου 3, μόνο σε ότι αφορά στις περιπτώσεις κλειστού χώρου (αποθήκη, αντιλιοστάσιο) και δεν την εφαρμόζω.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κλειστούς χώρους ποτέ με αναλυτικό προσωπικά

 

βάζω 1 κατ  και 1  λοιπή παράβαση

έτσι και αλλιως είναι σε περιπτώσεις προστίμων άνω των 20κ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω κατ. 3 την αποθηκη και τα υπολοιπα με μια λοιπη παραβαση, με εφαπαξ πληρωμη και 20% εκπτωση έχω 800 ευρω παραβολο και προστιμο.

Αν βάλω Υ.Δ.Β.Χ. έχω 1500 προστιμο ....

Edited by psycho
Link to comment
Share on other sites

Λοιπές παραβάσεις, σε εκτός σχεδίου χωρίς άδεια, τις βάζουμε ?

 

Παράδειγμα έχω διώροφο τελείως αυθαίρετο. Έχει στέγαστρο και περίφραξη στον περιβάλλοντα χώρο. Μπαίνουν αυτά ?

 

Θυμάμαι με τον 2011 υπήρχε μία ερωτοαπάντηση με την οποία δεν τα βάζαμε αν επιτρεπόντουσαν από τις υπόλοιπες διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Tα βάζουμε κανονικότατα διότι κι αυτά αποτελούν αυθαιρεσίες.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.