Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Λοιπές παραβάσεις, σε εκτός σχεδίου χωρίς άδεια, τις βάζουμε ?

 

Παράδειγμα έχω διώροφο τελείως αυθαίρετο. Έχει στέγαστρο και περίφραξη στον περιβάλλοντα χώρο. Μπαίνουν αυτά ?

 

Θυμάμαι με τον 2011 υπήρχε μία ερωτοαπάντηση με την οποία δεν τα βάζαμε αν επιτρεπόντουσαν από τις υπόλοιπες διατάξεις.

Νικ τι δουλειά έχει η παραπομπή που έκανες στο νήμα εκείνο, στο οποίο η συζήτηση είχε να κάνει με το ν. 4014?

Άλλη αντιμετώπιση είχαμε για τις λοιπές παραβάσεις που αφορούσαν σύνοδες κατασκευές ενός κτιρίου και άλλη έχουμε μετά τον ν.4178/13 στον οποίο δεν έχουμε κανένα "πάτημα" ώστε να παραβλέψουμε παραβάσεις αναλυτικού σε ένα παντελώς αυθαίρετο κτίριο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκείνο αποτελούσε τη γνώμη της Λεμπέση για τον 4114. Μας "βόλευε" και το εφαρμόζαμε.... Τώρα με τον 4178 δεν μπορούμε να το "αποδεχθούμε"....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .... θα χρειαστώ την βοήθεια σας γιατί εχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα των κατηγορίων...

 

Έχω μια μονοκατοικία προ 75. Στα σχέδια φαίνεται ένα σπίτι, ενώ στην πραγματικότητα και αποδεδειγμένα με συμβολαιγραφικές πράξεις (προ 75 επίσης) γίναν 2. Τακτοποιώ τη μία εκ των δύο. το συγκεκριμένο έχει επίσης και μια μικρή Υ.Δ/Υ.Κ.

 

1) Προφανώς δηλώνω διαμερισμάτωση σε ξεχωριστό ΦΚ. Και επίσης κατηγορία 1

 

2) Επίσης έθεσα κατηγορία 1. Η Υ.Δ/Υ.Κ. λόγω ελλειπών αποδεικτικών μπήκε κατηγορία 4, τσεκάροντας το κουτάκι "Διαμερισμάτωση"

 

Προχωρόντας σε υποβολή έλαβα το εξής μύνημα:

 

Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια και δεν μπορεί να υποβληθεί:

- Η "Διαφορετική διαμερισμάτωση/Χωροθέτηση θέσεων Στάθμευσης" επιλέγεται μόνο αν αποτελεί την μοναδική παράβαση σε κτίρια με οικοδομική άδεια διαφορετικά δηλώνεται ως λοιπή παράβαση.

- ΦΚ: Σε ΦΚ με "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1" πρέπει υποχρεωτικά να δηλωθούν τμ υπέρβασης ή παραβάσεις ή τμ πισίνας.

 

1) Συμπερώνω από άλλες περιπτώσεις που απαντήθηκαν, ότι η "διαμερισμάτωση" θα δηλωθεί σαν λοιπή παράβαση, μόνη της χωρίς προυπολογισμό. Αλλά σε ποια κατηγορία? Στην 1 μου βγάζει απαγορευτικό: Σε ΦΚ με "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1" πρέπει υποχρεωτικά να δηλωθούν τμ υπέρβασης ή παραβάσεις ή τμ πισίνας.[/size]

 

2) Στην 4 που ανήκει και η άλλη παράβαση?

 

3) Επίσης, οι λοιπές παραβάσεις (στο σύνολο <15.000) ομαδοποιούνται και παίρνουν μια κατηγορία (3 ή 5) ανεξάρτητα του χρόνου κατασκευής, καια να ναι ποια από τις δύο κατηγορίες επιλέγουμε?

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα! Μήπως γνωρίζετε η αυθαίρετη κατασκευή τζακιού πώς υπολογίζεται και σε ποια κατηγορία είναι; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Η αυθαιρεσία δεν είναι το τζάκι αλλά η καμινάδα η οποία διαφοροποιεί τις εγκεκριμένες όψεις. 

Όλα αυτά με αναλυτικό ακόμη και το τζάκι αν θέλεις με τιμές πιάτσας κατ αποκοπή (αν δεν περιλαμβάνεται στο πίνακα του αναλυτικού).

Το πρόβλημα όμως είναι να λάβεις τις απαραίτητες συναινέσεις αν βρίσκεσαι σε κτίριο με σύσταση Ο.Ι για την διέλευση της καμινάδας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,
Σε κατοικία, για ανεξάρτητη αποθήκη ισογείου επιφανείας 10Μ2 με κεκλιμένη στέγη, μέγιστου ύψους 2,70μ και ελάχιστου 2,20μ, δηλαδή μέσου ύψους 2,45 μ, μπορεί να καταχωρηθεί ως κατηγορία 3?

Πόσο δεσμευτική είναι η εγκύκλιος 4: "διευκρινίζεται ότι στο εδάφιο αυτό υπάγονται και περισσότερες της μιας ανεξάρτητες αποθήκες με συνολική επιφάνεια 15τ.μ. τηρουμένων των λοιπών προϋποθέσεων", όταν ο 4178 ορίζει στην κατηγορία 3 "ανεξαρτήτως του αριθμού αυτών".Δηλαδή δεύτερη ανεξάρτητη αποθήκη ύψους 2,05μ και επιφανείας 13,80Μ2 μπορεί να ενσωματωθεί στην ίδια παράβαση κατηγορίας 3? 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι το ανρξαρτητως του αριθμου αυτων λειτουργει αθροιστικα μεχρι το οριο των 15 τμ. Δηλαδη μπορεις να βαλεις 2 αποθηκες με τμ 8 και 5 αλλα οχι π.χ. 10 και 6. Οσον αφορα τον περιορισμο υψους, και την κεκλιμενη στεγη, θα ηθελα κι εγω να μαθω τι ισχυει σε αυτη την περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Σε μια Οριζόντια Ιδιοκτησία έχω στο διαμέρισμα μια οπή στην πλάκα (απ'ότι έχω καταλάβει πάει με αναλυτικό), και επιπλέον έχω αλλαγή στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου και αλλαγή των διαστάσεων των ανοιγμάτων. (κατηγορία 3). Εκτός απο ΥΔ που θα βάλω λόγω αυξησης του εμβαδού τα υπόλοιπα μπορώ να τα πάω αθροιστικά όλα με αναλυτικό σαν μία παράβαση? Αυτό έχω καταλάβει!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε κατοικία, για ανεξάρτητη αποθήκη ισογείου επιφανείας 10Μ2 με κεκλιμένη στέγη, μέγιστου ύψους 2,70μ και ελάχιστου 2,20μ, δηλαδή μέσου ύψους 2,45 μ, μπορεί να καταχωρηθεί ως κατηγορία 3?

Πόσο δεσμευτική είναι η εγκύκλιος 4: "διευκρινίζεται ότι στο εδάφιο αυτό υπάγονται και περισσότερες της μιας ανεξάρτητες αποθήκες με συνολική επιφάνεια 15τ.μ. τηρουμένων των λοιπών προϋποθέσεων", όταν ο 4178 ορίζει στην κατηγορία 3 "ανεξαρτήτως του αριθμού αυτών".Δηλαδή δεύτερη ανεξάρτητη αποθήκη ύψους 2,05μ και επιφανείας 13,80Μ2 μπορεί να ενσωματωθεί στην ίδια παράβαση κατηγορίας 3? 

Για το ύψος θεωρώ ότι πρέπει να λάβεις υπόψη στου το μέγιστο εξωτερικό ύψος. Επομένως, κατά τη γνώμη μου δεν μπορείς να υπάγεις την αποθήκη στην κατηγορία 3.

Θεωρω οτι το ανρξαρτητως του αριθμου αυτων λειτουργει αθροιστικα μεχρι το οριο των 15 τμ. Δηλαδη μπορεις να βαλεις 2 αποθηκες με τμ 8 και 5 αλλα οχι π.χ. 10 και 6. Οσον αφορα τον περιορισμο υψους, και την κεκλιμενη στεγη, θα ηθελα κι εγω να μαθω τι ισχυει σε αυτη την περιπτωση.

Πολύ σωστά. Υπάγονται περισσότερες αποθήκες που πληρούν τα κριτήρια της κατηγορίας 3 εφόσον το συνολικό  άθροισμα επιφανειών δεν υπερβαίνει τα 15 τ.μ.

 

 

Σε μια Οριζόντια Ιδιοκτησία έχω στο διαμέρισμα μια οπή στην πλάκα (απ'ότι έχω καταλάβει πάει με αναλυτικό), και επιπλέον έχω αλλαγή στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου και αλλαγή των διαστάσεων των ανοιγμάτων. (κατηγορία 3). Εκτός απο ΥΔ που θα βάλω λόγω αυξησης του εμβαδού τα υπόλοιπα μπορώ να τα πάω αθροιστικά όλα με αναλυτικό σαν μία παράβαση? Αυτό έχω καταλάβει

Η οπή στην πλάκα (υποθέτω έχεις περίπτωση μεζονέτας) καθώς και η μεταβολή διαστάσεων κουφωμάτων σε ένα αναλυτικό όπως το αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.