Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Για τις παραβάσεις της κατηγορίας 3, ελέχγουμε πχ θέση στο οικόπεδο, απόσταση Δ, προκηπιο?

αν έχω 2 αποθήκες 6τ.μ εκάστη, τοτε πανε και οι δυο κατηγορια 3 η μονο η μια?

 

και εγώ έτσι το κατάλαβα, αλλά στην στην εγκύκλιο 3 αναφέρει (σελ 9) "από τη γραμματική προσέγγιση προκύπτει ότι όπου ο νομοθέτης ήθελε να αφορά περισσότερες της μια αυθαίρετες μικρές παραβάσεις, χρησιμοποιεί πληθυντικό αριθμό"

άρα, μάλλον μόνο μία αποθήκη μπορεί να πάει κατηγορία 3...

 

Δεν νομίζω.

Αντιθέτως προσωπικά θεωρώ ότι, όσες κι αν είναι οι αποθήκες στο ακίνητο, αν πληρούν τους όρους που θέτει η κατηγορία 3 πάνε με έναν αναλυτικό, δηλαδή, ένα 500άρικο, αν ο αναλυτικός βγει έως 15.000 ευρώ κ.λπ.

Τεκμηρίωση αυτού αποτελεί ο ..."πληθυντικός αριθμός" που χρησιμοποιείται, λέει δηλαδή "...αποθήκες κ.λπ.".

Οπότε γράφεις, αποθήκη 1, αποθήκη 2, ....αποθήκη 15.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω.

Αντιθέτως προσωπικά θεωρώ ότι, όσες κι αν είναι οι αποθήκες στο ακίνητο, αν πληρούν τους όρους που θέτει η κατηγορία 3 πάνε με έναν αναλυτικό, δηλαδή, ένα 500άρικο, αν ο αναλυτικός βγει έως 15.000 ευρώ κ.λπ.

Τεκμηρίωση αυτού αποτελεί ο ..."πληθυντικός αριθμός" που χρησιμοποιείται, λέει δηλαδή "...αποθήκες κ.λπ.".

Οπότε γράφεις, αποθήκη 1, αποθήκη 2, ....αποθήκη 15.

 

Γιατί αν πληρούν τους όρους της Κατηγορίας 3 να πάνε με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

 

Αντιθέτως προσωπικά θεωρώ ότι, όσες κι αν είναι οι αποθήκες στο ακίνητο, αν πληρούν τους όρους που θέτει η κατηγορία 3 πάνε με έναν αναλυτικό, δηλαδή, ένα 500άρικο, αν ο αναλυτικός βγει έως 15.000 ευρώ κ.λπ.

 

Ιάσονα το εξηγείς λίγο αυτό που έχω βάλει με bold? 

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα μας μπερδεψες! :)

και εγώ δεν κατάλαβα γιατι συνδεεις την κατηγορια 3 με τον αναλυτικο..

και επίσης σχετικά με αυτό :

 

Τεκμηρίωση αυτού αποτελεί ο ..."πληθυντικός αριθμός" που χρησιμοποιείται, λέει δηλαδή "...αποθήκες κ.λπ.".

δεν λέει αποθήκες στην κατηγορία 3. Λέει ιγ. αποθήκη μεγίστης επιφάνειας 15τ.μ. μπλα μπλα

 

επίσης, στο θ. αντλητικές εγκαταστάσεις και κτίσματα....

τα κτίσματα αυτά ειναι ανεξάρτητα η σε σχέση με τις αντλιτικές εγκαταστάσεις? δηλαδή μπορεί να είναι κοτέτσι?

 

αναρωτιεμαι ποσοι άνθρωποι έγραφαν ταυτόχρονα (πόσοι από αυτούς σκέφτονταν τι έγραφαν, ξέρω.... κανείς :) )

αρθρο 18 παρ 5β

υπάγονται επίσης αυθεραιτοι η/χ, στέγαστρα,.....,αλλαγές χρήσεις ... που έχουν πραγματοποιηθεί εντός νομίμου περιγράμματος ....

αυτό το "που" σε τι ακριβώς αναφέρεται? σε όλες τις προαναφερθείσες περιπτώσεις η μόνο στην αλλαγή χρήσης?

 

γενικά στο συντακτικό παίρνουν άριστα!

 

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν πληρούν τους όρους της Κατηγορίας 3 να πάνε με αναλυτικό;

 

Ιάσονα το εξηγείς λίγο αυτό που έχω βάλει με bold? 

 

Tο διόρθωσα, έκανα λάθος εκ παραδρομής....

 

Και συνεχίσω, διότι όντως σας μπέρδεψα κατά λάθος.

 

Θεωρώ ότι, όσες αποθήκες και να υπάρχουν στο ακίνητο, όταν πληρούνται οι προϋποθέσεις που θέτει η κατηγορία 3 για τις αποθήκες, τότε όλες πάνε ως μια παράβαση, με ένα δηλαδή, 500άρικο.

 

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τις υπόλοιπες περιπτώσεις της κατηγορίας 3. Π.χ. όσες ..."καμινάδες" και να υπάρχουν στο ακίνητο, πάνε ως μια παράβαση κ.ο.κ.

 

Αν ο νομοθέτης ήθελε να πηγαίνει μόνο μια και μοναδική π.χ. αποθήκη, τότε θα έλεγε σαφώς. Φανταστείτε και την extra περίπτωση π.χ. οριζόντιων ιδιοκτησιών σε ένα ακίνητο, οι οποίες έχουν αποκλειστική χρήση τμημάτων του ακαλύπτου και στα οποία ο καθένας έχει φτιάξει και το αποθηκάκι του..... H' σε ισόγεια μονοκατοικία με π.χ. 5 δωμάτια που το καθένα έχει το δικό του τζάκι με τη δική του αυθαίρετη καμινάδα ή κάποιος που έχει 5 πέργκολες στο ακίνητό του κ.λπ. ή κάποιος που φύτευσε 3 υποχρεωτικές θέσεις στάθμευσης με τριανταφυλιές κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, με ολο το σεβασμο,

 

Αν εχουν 2-3 περγκολες για ν' αραζουν στη σκια, πολλες θεσεις αυτοκινητων για τα γκαζια, αλλη αποθηκη για το μοτο, αλλη για τον λεβητα, αλλη για τα ποτιστιρια και αλλη για να ...τζιτζικωνοντε το βραδυ, τοτε να πληρωσουν! Να μην ειμαστε και αχαριστοι...Παρανομοι ειναι.

Σοσιαλισμος βρε, ολοι απο μια και εχει καλως.

Και για τις "καμιναδες" δεν λεει καμιναδα αλλα για το "υψος" της καμιναδας...Δηλαδη το προβλημα ειναι το υψος της.

 

Καλο ΣΚ

Edited by thankafe
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!!!

 

Σαν το φίλο μου τον κ.Παντελή, ο οποίος έφτιαξε μια αυθαίρετη πέργκολα 155 τ.μ. (αν έχει το θεό του)!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο εδάφιον της παρ.Γ τελειώνει ως:

"... οι εξής παραβάσεις, ανεξαρτήτως αριθμού αυτών."

Από αυτό καταλαβαίνω ότι τουλάχιστον για κάθε υποκατηγορία α-ιη, όσες όμοιες παραβάσεις υπάρχουν ρυθμίζονται με ένα 500ρικο.

Link to comment
Share on other sites

η εγκύκλιος αντέγραψε την διατύπωση του νόμου.

"Για αυθαιρεσίες της κατηγορίας αυτής καταβάλλεται παράβολο 500 ευρώ ανεξαρτήτως του αριθμού αυτών.

1η εκδοχή: εννοεί ότι αθροίζονται παραβάσεις και από διαφορετικές υποκατηγορίες της κατηγορίας 3"

2η εκδοχή: εννοεί ότι αθροίζονται παραβάσεις της ίδιας υποκατηγορίας.

 

κατά τα άλλα, επεξηγηματική εγκύκλιος  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.