Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Το σώμα του νόμου το  λέει καθαρά  άρθρο 7  παρ 2  ....

 

..Πέραν της αεροφωτογραφίας για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής, ο χρόνος της αλλαγής χρήσης αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής στο οποίο αναφέρεται το ακίνητο και η χρήση όπως περιγράφονται κατά την υπαγωγή...

 

αλλά  η διευκρίνηση το μπερδεύει.... με την αναφορά που σου προανέφερα !! Αρα  είσαι της άποψης να μην ακολουθήσω τη διευκρίνηση!! 

Link to comment
Share on other sites

Για να το διευκρινήσουμε λίγο Πάυλο, όταν μιλάμε για υπόγειες στάθμες γενικά, αυτές πώς ορίζονται?

Δηλαδή εαν εχω ενα χώρο με δάπεδο στο -1 και ύψος οροφής στο +1,60 μπορεί να θεωρηθεί ώς υπόγεια 

στάθμη? Δε θα πρέπει να ικανοποιεί το υπόγειο τον ορισμό βάσει ΓΟΚ ΝΟΚ κλπ ετσι ώστε να θεωρηθεί

υπόγειο? 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μετά από τόσα χρόνια εφαρμογής ν. 4178 και άπειρων συζητήσεων στο φόρουμ δεν έχουμε συμπεράνει ότι ο νομοθέτης είτε εσκεμμένα (δωράκι), είτε από αβλεψία δεν συνέδεσε την έκφραση "υπόγειες στάθμες" με κάποιο από τους ΓΟΚ;

Αν ήθελε να συνδεθεί η υπόγεια στάθμη με ορισμό βάσει ΓΟΚ θα το είχε αναφέρει. Θα έλεγε έλεγχο υπογείου, όπως όταν εκδίδεται άδεια, κατά ΓΟΚ 85.

Δείτε, τι λέει ο νόμος και το παράρτημά του. Δείτε την αυθαίρετη ερμηνεία της εγκ. 4 και τέλος, δείτε την ερωτοαπαντηση του τότε help desk που επίσης, αυθαίρετα συνέδεσε τις υπόγειες στάθμες με τον ορισμό υπογείου κατά ΓΟΚ 85.

Ο καθένας κρίνει και αποφασίζει. Απάντηση επίσημη, στο τι θεωρείς υπόγειο προκειμένου να του μειώσεις το πρόστιμο στο μισό (μειωτικός συντελεστής) δεν θα λάβεις. 

Link to comment
Share on other sites

Pavlo έχει πρόβλημα το τεε σήμερα ; δε μου ανοίγει τις ερωτοαπαντήσεις !!


Να ρωτήσω κάτι βλακώδες για τις Υ.Δ και Υ.Κ , αν έχω γήπεδο

πχ 300 τ.μ. με Σ.Δ. 0,8 και Σ.Κ 60% άρα μέγιστη δόμηση 240 τ.μ. και μέγιστη κάλυψη 180 τ.μ.

έστω ότι κατασκευάστηκε με οικ αδ. ισόγειο 100 τ.μ. και όροφος 100 τ.μ.
άρα εχω τελικά κάλυψη περίπου 55,55%
και δόμηση 83%

Αν γίνει μια αυθαίρετη προσθήκη- αποθήκη πχ 20 τ.μ
τότε η Υ.Κ. είναι 100 +20=120 τμ αρα 120/180= 66,66% και στα τετραγωνίδια βάζω Υ.Κ >20% της επιτρεπομενης κάλυψης ; Η αφού δεν έχει υπερβεί τα 180 τ.μ. ΔΕΝ έχει Υ.Κ. ;

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία". (τα μηνύματά σας έχουν συγχωνευτεί)
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

 

 

Συνάδελφε, παρά τις επανειλημμένες φορές που σου έχω κάνει παρατηρήσεις για μη τήρηση κανόνων συμμετοχής συνεχίζεις να τις αγνοείς. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αφού τα 100 έχουν Ο.Α. γιατί το βάζεις σαν ΥΚ?Αν εχεις  ποσοστο δόμησης-κάλυψης που σου περισσεύει μπορείς να βγάλεις άδεια νομιμοποίησης (και πλάγιες αποστάσεις κτλ).120-100/180 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε dim. Απ ότι καταλαβαίνω δεν έχεις ιδιαίτερη τριβή με το νόμο και χρειάζεται προσοχή. Τα ποσοστά υπέρβασης δόμησης και κάλυψης υπολογίζονται με βάση τα μεγέθη αυθαιρεσίας. Δλδ στο παράδειγμα που αναφέρεις έχεις 20 τετραγωνικά αυθαίρετα άρα για να βρεις το ποσοστό υπέρβασης τα διαιρείς με την επιτρεπόμενη κάλυψη και δόμηση. Με τα μεγέθη της άδειας συγκρίνεις μόνο για την εύρεση της κατηγορίας. Απο κει πέρα εφόσον έχεις υπόλοιπο σε κάλυψη και δόμηση μπορείς αντι για ρύθμιση να κάνεις νομιμοποίηση με πληρωμή του παραβόλου και έκδοση οικοδομικής αδείας.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

σε κτίσμα με αυθαιρεσίες τι οποίες δηλώνω κανονικά έχω κατ.5 και κατ.3. Βάζω κατ.5 1 παράβαση και  όταν πάω να βάλω στην κατ.3 παράβαση 1 μου λέει ότι δεν γίνεται. Το πρόβλημα είναι ότι στο τέλος (μην βάζοντας τίποτα στην κατ.3) μου βγάζει 500 ευρώ λιγότερα. Ουσιαστικά δεν υπολογίζεται πουθενα η κατ.3.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει μια Λ.Π. κατηγορία 5 και 1 άλλη σε διαφορετικό Φ.Κ κατηγορία 3;

Αυτό εννοείς;

Στο ακίνητο υπάρχει Ο.Α; 

Αν υπάρχει, γιατί έβαλες λοιπή παράβαση κατηγορία 5;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει μια Λ.Π. κατηγορία 5 και 1 άλλη σε διαφορετικό Φ.Κ κατηγορία 3; ΝΑΙ έτσι ακριβώς

Αυτό εννοείς; 

Στο ακίνητο υπάρχει Ο.Α;  ναι

Αν υπάρχει, γιατί έβαλες λοιπή παράβαση κατηγορία 5; έχει άδεια, έβαλα 1 λοιπή παράβαση για κατασκευή μεταλλικού υποστέγου, 

η άδεια είναι για 10τμ κτίστηκαν 150τμ και όλο το βάζω κατηγορία 5

Link to comment
Share on other sites

Mηπως βάζει και στην κατηγορία 3 1 λοιπή παράβαση εκει που λεει λοιπές παραβάσεις και τρωει κανα σκάλωμα ο αλγόριθμος γιατι

η κατηγορία 3 παέι σκέτη?

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.