Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι οι παραβάσεις με αναλυτικό που δεν εμπίπτουν στην κατηγορία 3 σε ποιά κατηγορία μπαίνουν??

δεν μας είπες αν υπάρχει οικοδομική άδεια στο οικόπεδο/γήπεδο και πότε έγιναν οι αυθαιρεσίες που εμπίπτουν στις λοιπές παραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

.................το ακίνητο όμως δεν έχει καμία παράβαση ως πρός τη δόμηση κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Το ακίνητο έχει O.A. 1983 εκδόθηκε..οι παραβάσεις του είναι 4 υπόγειες δεξαμενες καυσίμου (2009), ένα στέγαστρο αντλιών το οποίο έχει αλλάξει σχήμα και αλλαγές στα ανοίγματα μεγαλύτερες του 10%..(1985)..Εχω χάσει τη μπάλα..πως θα τα περιγράψω ??Νομίζω 3 φύλλα καταγραφής ανά είδος παράβασης..Επίσης οι κτιριακές εγκαταστάσεις έχουν μικρότερες διαστάσεις σε κάποια σημεία..π.χ. αντί για 10,20 είναι 9,80..πρέπει να αναφερθώ και σε αυτά??

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όλα μαζί σε ένα ΦΚ με έναν αναλυτικό για τα πάντα. Περιγραφές και διατυπώσεις τι έγινε και πως έγινε, στην τεχνική έκθεση!

Link to comment
Share on other sites

Το ακίνητο έχει O.A. 1983 εκδόθηκε..οι παραβάσεις του είναι 4 υπόγειες δεξαμενες καυσίμου (2009), ένα στέγαστρο αντλιών το οποίο έχει αλλάξει σχήμα και αλλαγές στα ανοίγματα μεγαλύτερες του 10%..(1985)..Εχω χάσει τη μπάλα..πως θα τα περιγράψω ??Νομίζω 3 φύλλα καταγραφής ανά είδος παράβασης..Επίσης οι κτιριακές εγκαταστάσεις έχουν μικρότερες διαστάσεις σε κάποια σημεία..π.χ. αντί για 10,20 είναι 9,80..πρέπει να αναφερθώ και σε αυτά??

μήπως να δεις αν οι μικρότερες διαστάσεις σε πηγαίνουν σε κατηγορία 3 εδάφιο ιστ ? η μεταβολή σου είναι |9.80-10.20|/10.20=3.92% Αν η επιφάνεια δεν έχει μεταβληθεί πάνω από 2% υπάγεσαι ιστ.

Σε διαφορετικά φύλλα δεν σε συμφέρει.Θα δίνεις πεντακοσάρικα έτσι χωρίς λόγο. Όπως είπε ο yian όλα σε ένα.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που υπαρχει

α) ψησταριά στον ακάλυπτο και

β) αλλαγη ανοιγματος >10% 

πως τα δηλώνουμε. Το α) κατηγορία Γ και το β) με αναλυτικό δηλαδή σύνολο 1000Ε ή τα πάμε και τα δύο με αναλυτικό δηλαδή 500Ε.

 

Εγω βρίσκω πιο σωστό να πάνε ολα με αναλυτικο. Σιγα μην πληρώσει και δευτερο 500αρικο για την ψησταριά. Καλύτερα να την χαλάσει παρά να την δηλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν μπορεί να το αποφύγει τη στιγμή που αναφέρεται με σαφήνεια η συγκεκριμένη κατασκευή. Φούρνος στον ακάλυπτο θα πάει κατηγορία 3

Η αλλαγή διαστάσεων ανοίγματος >10% με αναλυτικό όπως είπες. 

Link to comment
Share on other sites

και επειδη πραγματι βγαινει χιλιαρικο, καλυτερα να αλλαξει τα κουφωματα παρα να χαλασει την ψησταρια ωστε να σε περιπτωση που δυσκολευεται να σε πληρωσει να σε φωναξει τουλαχιστον καμια καλη μερα να τσικνισετε...σορρυ για το οτι να ναι σχολιο μου...ειναι και το θεμα Βαρυ...αντε καλημερα!

Edited by thankafe
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.