Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Skand οι λοιπές παραβάσεις και παραβάσεις κατηγορίας 3 είναι ξεχωριστά πράγματα άρα ξεχωριστά φύλλα καταγραφής... αν έχεις συγχρόνως πχ υπαίθρια ψησταριά, πέργκολα και ξεμπάζωμα πχ, κάνεις 2 φύλλα καταγραφής 1)το ένα με παράβαση κατηγορίας 3 χωρίς να συμπληρώνεις αριθμό παραβάσεων πουθενά ούτε κάτι άλλο. Θα δείς μετά την υποβολή ότι σου χρεώνει ενα 500 ρικο στους κύριους χώρους σου. 2) το άλλο φύλλο θα περιέχει τον αριθμό των παραβάσεων που δεν εμπίπτουν στην κατηγορία 3 όπως πχ το ξεμπάζωμα..εκεί απ'  ότι φαίνεται συμπληρώνεις αριθμούς παραβάσεων με βάση των προυπολογισμο

 

αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με, αλλά έτσι αντιμετώπισα εγώ δηλώσεις με ''ποικιλία'' παραβάσεων

Σε δήλωση που είχα Υ.Δ. 30τ.μ. και μια πολεοδομική παράβαση για κατασκευή πέργκολας με τον Ν.4014, περνώντας τη δήλωση στον Ν.4178 μου έβαλε αυτόματα το σύστημα τη πολεοδομική παράβαση της πέργκολας σε νέο φύλλο καταγραφής, όπου θα πρέπει να δηλώσω κατηγορία 3.

Απλά πιστεύω και εγώ ότι θα πρέπει να σβήσω τον αριθμό 1 από τις λοιπές παραβάσεις και να βάλω όπως λες μόνο κατηγορία 3. Απλά επειδή πρόκειται να γίνει μεταβίβαση τις επόμενες ημέρες ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

ότι υπάγεται στη κατηγορία 3 θα το βάλεις εκεί. Η πέργκολα είναι στη λίστα των αυθαιρεσιών της 3.

Αν έχεις άλλες παραβάσεις που απαιτούν υπολογισμό με αναλυτικό, αυτές δεν θα μπουν στη κατηγορία 3.

Η κατηγορία 3 δεν δέχεται ταυτόχρονα και λοιπή παράβαση στο ίδιο φύλλο. Στη φάση υποβολής δεν θα προχωρήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λοιπόν και υπενθυμίζω  ότι έγραψα  για μεταφορά δήλωσης που από  τον 4014  που έχει ολοκληρωμένη  υπαγωγή  και  πληρωμένο

το  πρόστιμο

και μεταφέρθηκε  στον 4178, όπου εμφανίστηκε ένα  επιπλέον ΦΚ .......

Edited by skand001
Link to comment
Share on other sites

Αντικατάσταση ξύλινου πατώματος με φορέα οπλισμένου σκυροδέματος εσωτερικά της οικοδομής πιάνεται ως κατηγορία 3?Αν το κάνω με αναλυτικό τι κατηγορία βάζω στο φύλλο καταγραφής?

Link to comment
Share on other sites

Στη λίστα των αυθαίρετων κατασκευών της κατηγορίας 3 δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Θα υπολογιστεί με αναλυτικό.

Να υποθέσω πεπαλαιωμένη κατοικία που έγινε φέρων οργανισμός από σκυρόδεμα εσωτερικά, χωρίς άδεια? 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω τακτοποιηση με 3843 κλεισμενου Η/Χ, ειμαι υποχρεωμενος μετεπειτα σε ελεγχο για ενδεχομενη βεβαιωση να βαλω εξτρα προστιμο για τη μετατοπιση του κουφωματος στη σωστη θεση?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τυπικά... ναι.

θα δώσεις βεβαίωση που λέει ότι όλες οι αυθαίρετες κατασκευές βρίσκονται εντός των εξαιρέσεων κτλ.

το κακό είναι ότι το παράθυρο το μετατοπισμένο είναι μία αυθαίρετη κατασκευή....

 

άμα δεν είχε τίποτα άλλο, τότε θα μπορούσες να δώσεις.

 

Τώρα μιλάμε για το τυπικό του τυπικού...

Link to comment
Share on other sites

Αντικατάσταση ξύλινου πατώματος με φορέα οπλισμένου σκυροδέματος εσωτερικά της οικοδομής πιάνεται ως κατηγορία 3?Αν το κάνω με αναλυτικό τι κατηγορία βάζω στο φύλλο καταγραφής?

 

 

Αντικατάσταση ξύλινου πατώματος με φορέα οπλισμένου σκυροδέματος εσωτερικά της οικοδομής πιάνεται ως κατηγορία 3?Αν το κάνω με αναλυτικό τι κατηγορία βάζω στο φύλλο καταγραφής?

 

Στη λίστα των αυθαίρετων κατασκευών της κατηγορίας 3 δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Θα υπολογιστεί με αναλυτικό.

Να υποθέσω πεπαλαιωμένη κατοικία που έγινε φέρων οργανισμός από σκυρόδεμα εσωτερικά, χωρίς άδεια? 

 

ναι έτσι ακριβώς!και σε ποια κατηγορία το βάζω?5?

Αν μιλάμε για κατοικία προυφιστάμενη του 55 αποδεδειγμένα, τότε ο νόμος λέει να λάβεις ως ότι έχει άδεια το ακίνητο. Αν υποθέσουμε ότι τα μπετά έπεσαν πρόσφατα μετά το 2004 αυτομάτως οι κατηγορία 1 και 2  απορρίπτεται. Η 3 απορρίπτεται εξ αρχής. Μένει η 4 και η 5. Στην 4 θα μπαίνουν αυθαιρεσίες όταν δεν συντελείται στο ακίνητο υπέρβαση σε δόμηση ή κάλυψη άνω του 40% ή ύψους άνω του 20%. Οι λοιπές παραβάσεις δεν συντελούν σε υπέρβαση. Ίσως να μπορεί να μπει στην 4. Αλλιώς κατηγορία 5. 

Οταν εχω τακτοποιηση με 3843 κλεισμενου Η/Χ, ειμαι υποχρεωμενος μετεπειτα σε ελεγχο για ενδεχομενη βεβαιωση να βαλω εξτρα προστιμο για τη μετατοπιση του κουφωματος στη σωστη θεση?

Παραθέτω το λεκτικό της βεβαίωσης που υπογράφουμε. Έχω την αίσθηση πως πρέπει να τακτοποιήσεις.

post-3447-0-84398400-1381429784.jpg

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χα, χα.Και να φανταστείς πως στην εκδήλωση λέγανε πως δεν είσαι υποχρεωμένος να ρυθμίσεις τις μικρές πολεοδομικές παραβάσεις παρά εάν θέλεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.