Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

το γράφουμε από την αρχή του νόμου...

Κάποια στιγμή θα πέσουν και σε αυτό το νήμα  για να προβληματιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Σε οριζόντια ιδιοκτησία έχω επέκταση της κατοικίας σε εξώστη, η οποία κατά ένα τμήμα είναι εντός της ρυμοτομικής και κατά 10εκ. εκτός της ρυμοτομικής.

Μπορώ να τακτοποιήσω ως κατηγ. 5 το ένα τμήμα και ως κατηγ. 3.ιστ τα 10εκ, εφόσον τηρούνται τα ποσοστά 5% και 2%?

Για τα ποσοστά συγκρίνω διαστάσεις και εμβαδόν της παράβασης κατηγ.3 με διαστάσεις και εμβαδόν της νόμιμης ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω τακτοποιηση με 3843 κλεισμενου Η/Χ, ειμαι υποχρεωμενος μετεπειτα σε ελεγχο για ενδεχομενη βεβαιωση να βαλω εξτρα προστιμο για τη μετατοπιση του κουφωματος στη σωστη θεση?

 

τυπικά... ναι.

θα δώσεις βεβαίωση που λέει ότι όλες οι αυθαίρετες κατασκευές βρίσκονται εντός των εξαιρέσεων κτλ.

το κακό είναι ότι το παράθυρο το μετατοπισμένο είναι μία αυθαίρετη κατασκευή....

άμα δεν είχε τίποτα άλλο, τότε θα μπορούσες να δώσεις.

Τώρα μιλάμε για το τυπικό του τυπικού...

 

Παραθέτω το λεκτικό της βεβαίωσης που υπογράφουμε. Έχω την αίσθηση πως πρέπει να τακτοποιήσεις.

 

 

Δίνεις κανονικότα τη βεβαίωση!!!!

Με τις μ@μακίες αυτές άσε άλλους να κωλοτρίβονται!!!!

Δεν θα μας τρελάνουν......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

@pavlos33, το κείμενο της βεβαίωσης που ανέβασες, από που είναι?

 

έχω μπερδευτεί απίστευτα!!! λέει "... πέραν αυτών που υπάγονται στις εξαιρέσεις του άρθρου 2"

 

οι αυθαίρετες κατασκευές που ακόμα και αν υπάρχουν μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση, οι εξαιρέσεις δηλαδή, περιγράφονται στο άρθρο 1παρ2 και οχι στο αρθ 2

στο 2 περιγράφονται οι εξαιρέσεις των εξαιρέσεων, δηλαδή οι αυθαιρεσίες που ακόμα και αν εμπίπτουν στο αρθ.1 παρ. λόγω άλλων χαρακτηριστικών τους, δεν επιτρέπουν την έκδοση βεβαίωσης, ούτε και την υπαγωγή στο νόμο.

 

δηλαδή τι λεει? αν υπάρχει κατασκευή που δεν μπορεί να υπαχθεί στο νόμο, τοτε δίνω βεβαίωση?

 

μήπως ο ποιητής θέλει να πει την παρ 2 του άρθρου 1?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάει για τις εξαιρέσεις του άρθρου 2, οι οποίες είναι η παράγραφος 2 του άρθρου 1.

 

Πάνε να πιάσουν το αριστερό αυτί με το δεξί χέρι από την περιοχή του αυχένα

 

Στον 4014,θυμίζω, γράφανε:

 

"Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο, όλες οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες
χρήσεις, εμπίπτουν σε μια από τις εξαιρέσεις της §2 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011 και δεν υπάγονται σε καμία
από τις περιπτώσεις της παραγράφου 3. του άρθρου 23 του Ν.4014/2011."

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

οι εξαιρέσεις του αρ2 δεν ειναι η παρ2 αρ.1 το αρ. 2 τιτλοφορείται "απαγόρευση υπαγωγής" οι εξαιρέσεις του απλά επιτρέπουν την υπαγωγή, οχι την έκδοση βεβαιωσης

 

οι εξαιρέσεις του άρθρου 1 μπορούν να πάρουν βεβαίωση ως έχουν.

 

το πρόβλημα ξεκινάει στην παρ2 του άρθρου 2 όπου ο ποιητής ξεκινά να μιλά για την παρ ζ και μετά πηδά σε άλλα θέματα χωρίς αλλαγή παραγράφου.

εγώ ειλικρινά απο αυτή την παράγραφο δεν εχω καταλάβει μια!

 

το αρθρο 1 μιλαει για βεβαίωση το 2 για ένταξη και παει και τα ανακατεύει και δεν ξερει ουτε αυτος τι λεει!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την αναμένουμε με την νέα διευκρινιστική εγκύκλιο της προηγούμενης διευκρινιστικής εγκυκλίου!!!!

Link to comment
Share on other sites

οι εξαιρέσεις του αρ2 δεν ειναι η παρ2 αρ.1 το αρ. 2 τιτλοφορείται "απαγόρευση υπαγωγής" οι εξαιρέσεις του απλά επιτρέπουν την υπαγωγή, οχι την έκδοση βεβαιωσης

 

οι εξαιρέσεις του άρθρου 1 μπορούν να πάρουν βεβαίωση ως έχουν.

 

το πρόβλημα ξεκινάει στην παρ2 του άρθρου 2 όπου ο ποιητής ξεκινά να μιλά για την παρ ζ και μετά πηδά σε άλλα θέματα χωρίς αλλαγή παραγράφου.

εγώ ειλικρινά απο αυτή την παράγραφο δεν εχω καταλάβει μια!

 

το αρθρο 1 μιλαει για βεβαίωση το 2 για ένταξη και παει και τα ανακατεύει και δεν ξερει ουτε αυτος τι λεει!

 

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

To άρθρο 2 λέει για απαγόρευση υπαγωγής στις ρύθμισεις ή για απαγόρευση μεταβίβασης για το Νομο. Δλδ το άρθρο 2 είναι εξαιρέσεις του Νόμου.

 

Όμως η παράγραφος 2 του αρθρου 1 είναι οι εξαιρέσεις του άρθρου 2, το οποίο εξαιρεί από το νόμο.

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Εξαίρεση, της εξαίρεσης, Ω εξαίρεση.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.