Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Οταν ρωτησα τι να περιλαμβανει ο αναλυτικος μου απαντησαν χαρακτηριστικα "το υλικο που βουλωνει την τρυπα"

 

Έλα πες μου ειλικρινά.... εκείνη την στιγμή, ΕΚΛΑΨΕΣ ή ΓΕΛΑΣΕΣ???

 

Εμένα πάντως θα μ' έπιανε σπαστικό γέλιο!

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικως αποδειξουμε με δημοσιο εγγραφο οτι το αυθαιρετο κομματι πανω στο οποιο βρισκονται οι διαφοροποιησεις των κουφωματων αυτων, ενα εκ των οποιων δεν κατασκευαστηκε ενω ενα αλλο κατασκευαστηκε μικροτερο, τοτε αυτα συμπεριλαμβανονται στο 500αρικο της τακτοποιησης του αυθαιρετου χωρου η θελουν τα δικα τους 500αρικα?

 

Απο οσο ξερω, αν η αποθηκη ειναι παρακολουθημα ΟΙ σε πολυκατοικια που δεν εχει ΑΜΙΓΗ χρηση κατοικιας αλλα εχει και καταστηματα στο ισογειο, τοτε δε μπορει να μπει πακετο στο 500αρικο της κατηγοριας 1 αλλα παει με δικο της 500αρικο κατηγορια 3. 

 

Ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικως αποδειξουμε με δημοσιο εγγραφο οτι το αυθαιρετο κομματι πανω στο οποιο βρισκονται οι διαφοροποιησεις των κουφωματων αυτων, ενα εκ των οποιων δεν κατασκευαστηκε ενω ενα αλλο κατασκευαστηκε μικροτερο, τοτε αυτα συμπεριλαμβανονται στο 500αρικο της τακτοποιησης του αυθαιρετου χωρου η θελουν τα δικα τους 500αρικα?

 

Απο οσο ξερω, αν η αποθηκη ειναι παρακολουθημα ΟΙ σε πολυκατοικια που δεν εχει ΑΜΙΓΗ χρηση κατοικιας αλλα εχει και καταστηματα στο ισογειο, τοτε δε μπορει να μπει πακετο στο 500αρικο της κατηγοριας 1 αλλα παει με δικο της 500αρικο κατηγορια 3. 

 

Ισχυει?

 

Στο 1ο ερωτημα εγω νομιζω οτι η διαφοροποιηση κουφωματων σε αυθαιρετο κομματι ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ στο προστιμο που θα πληρωσει το αυθαιρετο κομματι και δεν χρειαζεται επιπλεον 500αρικο.  Αυτο νομιζω οτι λεει η λογικη...

 

Στο 2ο ερωτημα, οταν η ΤΩΡΙΝΗ χρηση ειναι Καταστημα, τοτε δεν μπορεις να βαλεις ΤΙΠΟΤΑ στην κατηγορια 1.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν ειναι παρακολουθημα καταστηματος η αποθηκη

 

Παρακολουθημα διαμερισματος ειναι.

 

Αλλα μου ειπανε πως στην κατηγορια 1 μαζι με τα αυθαιρετα του διαμερισματος μπαινουν και τα παρακολουθηματα αυτου ΜΟΝΟ αν βρισκονται σε κτηριο αμιγους κατοικιας και οχι με καταστηματα στο ισογειο...

Τι παιζει με αυτο, γνωριζει κανεις?

 

Μπορω να βαλω την αποθηκη ως παρακολουθημα του διαμερισματος στην κατηγορια 1 και να μη χρεωθει extra 500αρικο η αυτη μονη της παει κατηγορια 3?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν ειναι παρακολουθημα καταστηματος η αποθηκη

 

Παρακολουθημα διαμερισματος ειναι.

 

Αλλα μου ειπανε πως στην κατηγορια 1 μαζι με τα αυθαιρετα του διαμερισματος μπαινουν και τα παρακολουθηματα αυτου ΜΟΝΟ αν βρισκονται σε κτηριο αμιγους κατοικιας και οχι με καταστηματα στο ισογειο...

Τι παιζει με αυτο, γνωριζει κανεις?

 

Μπορω να βαλω την αποθηκη ως παρακολουθημα του διαμερισματος στην κατηγορια 1 και να μη χρεωθει extra 500αρικο η αυτη μονη της παει κατηγορια 3?

 

Αν δεις στο Νόμο στο Άρθρο 8 κ Κατηγορία 1, γίνεται αναφορά σε ΚΤΙΡΙΑ με αποκλειστική χρήση κατοικίας,οπότε δε νομίζω να μπορείς να πας με επικρατούσα χρήση ή οτιδήποτε άλλο....θεωρώ οτι σωστα σου ειπαν

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, δε με πειραζει, απο κει που εβγαινε 3.000€ το προστιμο τωρα θα συρρικνωθει στο 1000αρικο!

 

Οι εξωστες-προβολοι στο αυθαιρετο τμημα που τακτοποιειται καθως και λοιπες αυθαιρεσιες σε κουφωματα, αυξομειωσεις κλπ που προ παλαιοτητος πηγαιναν με αναλυτικο και εξτρα 500αρικο, τωρα συμπεριλαμβανονται στην κατηγορια 1?

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα σας... ζητώ εξ αρχής την κατανόηση σας για τυχόν μελλοντικές ανούσιες απορίες που ίσως παρουσιάσω παρακάτω, αλλά είμαι νέος μηχανικός όσον αφορά την χαρτούρα ενός τεχνικού γραφείου και φυσικά οι απορίες εμφανίζονται από την πρώτη κιόλας απόπειρα τακτοποίησης αυθαιρέτου για την μετέπειτα γονική παροχή (υψηλή κυριότητα) στα ανήλικα 2 τέκνα παρακρατώντας την επικαρπία!!!!

Έχουμε και λέμε τα δεδομένα :

α) οροφοδιαμέρισμα Β΄ορόφου με 60,08 τμ καθαρή επιφάνεια στον πίνακα Ο.Ι. και 20,29 τμ Η/Χ (4 τμήματα)

β) Ο.Α. του 2000 με θέση εντός σχεδίου πόλεως, αποπεράτωση το 2002 κι εγκατάσταση στο διαμέρισμα το 2004

γ) οι 3 από τους 4 Η/Χ κλείστηκαν εξ αρχής με συνολικό εμβαδόν αυτών 19,25 τμ κι είναι κι η μόνη αυθαιρεσία του διαμερίσματος

Απορίες :

α) από τα όσα έχω διαβάσει, σωστά αντιλαμβάνομαι ότι είμαι στην κατηγορία 3 ?? ΟΧΙ, η επιλογή της κατηγορίας γίνεται συγκρίνοντας τις υπερβάσεις δόμησης - κάλυψης με τα αναλογικά επιτρεπόμενα στη συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία (με βάσει την εγκύκλιο) ή συγκρίνοντας τις συνολικές αυθαιρεσίες ολόκληρου του κτιρίου με τα συνολικά επιτρεπόμενα (με βάσει το νόμο), αν είναι <40% και του ύψους <20%.

 

έχω δόμηση 209,88 τμ, 3 ορόφους (οροφοδιαμερίσματα) κι από τον πίνακα Ο.Ι. έχω τα δεδομένα του α) παραπάνω κι έχω :

209,88/3=69,96 τμ αλλά κατασκεύαστηκαν τα 60,08 τμ --> 9,88 τμ που απομένουν που θα αφαιρεθούν από τα 19,25 τμ των Η/Χ που κλέιστηκαν κι άλλαξαν χρήση ???? Δλδ θα έχω ΥΔΚΧ κατά 9,37 τμ ??? 

 

β) ο αριθμός παραβάσεων είναι ένας ?? Δλδ μία (1) αυθαιρεσία, κλείσιμο Η/Χ ή τρεις (3) επειδή τα τμήματα των Η/Χ είναι τρία (3) ?? Οι συνολικές αυθαιρεσίες ρυθμίζονται ως ΥΔΚΧ (όλα τα τ.μ. αυτών). 

 

Δλδ μία (1) αυθαιρεσία ??

 

γ) στο Φ.Κ. στο "Συντελεστής αλλαγής χρήσης" (4) ΔΕ συμπληρώνω το 1,4 (βάση άρθρου 19-5.), σωστά ?? Έχω βοηθητική χρήση σε κύρια !! Δεν το ακουμπάς.

δ) στο Φ.Κ. στο "Συντελεστής Δόμησης" (5) συμπληρώνω το (1) με το 19,25, στο (α) με 1,0 ?? ΥΔΚΧ 19,25 και συγκρίνοντας (όπως αναφέρω παραπάνω βρίσκεις το συντελεστή υπέρβασης δόμησης σε πιά περίπτωση ανήκει).

ε) στο Φ.Κ. τα 6,7,8,9,10,11 δε τα σημπληρώνω αφού ούτε υπέρβαση ύψους έχω, ούτε κάλυψης, ούτε πλάγιας απόστασης, ούτε πρασιάς, πισίνα δεν έχει και δεν ανήκει σε ειδική ομάδα για το (11) με τους "Κοινωνικούς συντελεστές". Ναι.

στ) η παλαιότητα είναι στο  (γ) "από 01/01/1983 μέχρι 31/12/2003, σωστά ?? Όχι, χρειάζεται αεροφωτογραφία (που και να τη βρεις δεν θα δείχνει τίποτα, η άλλο δημόσιο έγγραφο, που να το αποδεικνύει αυτό. 

 

Δημόσιο έγγραφο λογίζεται και το συμβόλαιο με την υπηρεσία ύδρευσης ?? Και πως θα αποδεικνύεται το κλείσιμο των Η/Χ??? Ακόμη δεν έχω βρει τρόπο για αυτό... 

 

Επιπρόσθετα, η κατοικία είναι σε ποσοστό 50% σε κάθε ένα γονέα, και τα τέκνα 2 κι ανήλικα, οπότε διαβάζοντας το άρθρο 19-3. αφού είναι κύρια (πρέπει αυτό ν' αποδεικνύεται από το Ε1) ΟΚ το έχουμε και μοναδική (πρέπει αυτό ν' αποδεικνύεται όπως προστάζει ο νόμος από το Ε9) ΟΚ το έχουμε κατοικία και δεν έχουμε την περίπτωση πλήρους κυριότητας, τότε εμπίπτει η ανωτέρω περίπτωση στην καταβολή ποσοστού 40% του ενιαίου ειδικού προστίμου ??? Άρα εμπίπτει ??? Βάση Ο.Ι. το διαμέρισμα έχει 60,08 τμ καθαρή επιφάνεια < 70 τμ, η οποία και προσαυξάνεται κατά 15 τμ για τα δύο ανήλικα τέκνα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και μόνο για το χρόνο ανάγνωσης των ανωτέρω.

 

Και το πιο σημαντικό... έχει χαθεί ο φάκελος αδείας... !!!!!!!!!!!!! Για αυτό, θα κάνω ερώτημα στο αντίστοιχο νήμα, αλλά με πόνεσε πολύ όταν το έμαθα που ήθελα να το μοιραστώ... !!!!

 

Edited by bsirios
Link to comment
Share on other sites

Αν τελικως αποδειξουμε με δημοσιο εγγραφο οτι το αυθαιρετο κομματι πανω στο οποιο βρισκονται οι διαφοροποιησεις των κουφωματων αυτων, ενα εκ των οποιων δεν κατασκευαστηκε ενω ενα αλλο κατασκευαστηκε μικροτερο, τοτε αυτα συμπεριλαμβανονται στο 500αρικο της τακτοποιησης του αυθαιρετου χωρου η θελουν τα δικα τους 500αρικα?

ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΑ .....ΚΟΥΦΩΜΑΤΑ!!! ΑΦΗΣΕ ΤΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ, ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ.

 

Απο οσο ξερω, αν η αποθηκη ειναι παρακολουθημα ΟΙ σε πολυκατοικια που δεν εχει ΑΜΙΓΗ χρηση κατοικιας αλλα εχει και καταστηματα στο ισογειο, τοτε δε μπορει να μπει πακετο στο 500αρικο της κατηγοριας 1 αλλα παει με δικο της 500αρικο κατηγορια 3. 

Ισχυει?

ΑΠΛΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗΝ "ΤΥΧΗ" ΤΗΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα σας... ζητώ εξ αρχής την κατανόηση σας για τυχόν μελλοντικές ανούσιες απορίες που ίσως παρουσιάσω παρακάτω, αλλά είμαι νέος μηχανικός όσον αφορά την χαρτούρα ενός τεχνικού γραφείου και φυσικά οι απορίες εμφανίζονται από την πρώτη κιόλας απόπειρα τακτοποίησης αυθαιρέτου για την μετέπειτα γονική παροχή (υψηλή κυριότητα) στα ανήλικα 2 τέκνα παρακρατώντας την επικαρπία!!!!

Έχουμε και λέμε τα δεδομένα :

α) οροφοδιαμέρισμα Β΄ορόφου με 60,08 τμ καθαρή επιφάνεια στον πίνακα Ο.Ι. και 20,29 τμ Η/Χ (4 τμήματα)

β) Ο.Α. του 2000 με θέση εντός σχεδίου πόλεως, αποπεράτωση το 2002 κι εγκατάσταση στο διαμέρισμα το 2004

γ) οι 3 από τους 4 Η/Χ κλείστηκαν εξ αρχής με συνολικό εμβαδόν αυτών 19,25 τμ κι είναι κι η μόνη αυθαιρεσία του διαμερίσματος

Απορίες :

α) από τα όσα έχω διαβάσει, σωστά αντιλαμβάνομαι ότι είμαι στην κατηγορία 3 ?? ΟΧΙ, η επιλογή της κατηγορίας γίνεται συγκρίνοντας τις υπερβάσεις δόμησης - κάλυψης με τα αναλογικά επιτρεπόμενα στη συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία (με βάσει την εγκύκλιο) ή συγκρίνοντας τις συνολικές αυθαιρεσίες ολόκληρου του κτιρίου με τα συνολικά επιτρεπόμενα (με βάσει το νόμο), αν είναι <40% και του ύψους <20%.

 

έχω δόμηση 209,88 τμ, 3 ορόφους (οροφοδιαμερίσματα) κι από τον πίνακα Ο.Ι. έχω τα δεδομένα του α) παραπάνω κι έχω :

209,88/3=69,96 τμ αλλά κατασκεύαστηκαν τα 60,08 τμ ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΙΝΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ; ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ Ο ΟΡΟΦΟΣ; --> 9,88 τμ που απομένουν που θα αφαιρεθούν από τα 19,25 τμ των Η/Χ που κλέιστηκαν κι άλλαξαν χρήση ????  OXI ΓΙΑΤΙ Ν' ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ; Δλδ θα έχω ΥΔΚΧ κατά 9,37 τμ ??? 

 

β) ο αριθμός παραβάσεων είναι ένας ?? Δλδ μία (1) αυθαιρεσία, κλείσιμο Η/Χ ή τρεις (3) επειδή τα τμήματα των Η/Χ είναι τρία (3) ?? Οι συνολικές αυθαιρεσίες ρυθμίζονται ως ΥΔΚΧ (όλα τα τ.μ. αυτών). 

 

Δλδ μία (1) αυθαιρεσία ?? NAI

 

γ) στο Φ.Κ. στο "Συντελεστής αλλαγής χρήσης" (4) ΔΕ συμπληρώνω το 1,4 (βάση άρθρου 19-5.), σωστά ?? Έχω βοηθητική χρήση σε κύρια !! Δεν το ακουμπάς.

δ) στο Φ.Κ. στο "Συντελεστής Δόμησης" (5) συμπληρώνω το (1) με το 19,25, στο (α) με 1,0 ?? ΥΔΚΧ 19,25 και συγκρίνοντας (όπως αναφέρω παραπάνω βρίσκεις το συντελεστή υπέρβασης δόμησης σε πιά περίπτωση ανήκει).

ε) στο Φ.Κ. τα 6,7,8,9,10,11 δε τα σημπληρώνω αφού ούτε υπέρβαση ύψους έχω, ούτε κάλυψης, ούτε πλάγιας απόστασης, ούτε πρασιάς, πισίνα δεν έχει και δεν ανήκει σε ειδική ομάδα για το (11) με τους "Κοινωνικούς συντελεστές". Ναι.

στ) η παλαιότητα είναι στο  (γ) "από 01/01/1983 μέχρι 31/12/2003, σωστά ?? Όχι, χρειάζεται αεροφωτογραφία (που και να τη βρεις δεν θα δείχνει τίποτα, η άλλο δημόσιο έγγραφο, που να το αποδεικνύει αυτό. 

 

Δημόσιο έγγραφο λογίζεται και το συμβόλαιο με την υπηρεσία ύδρευσης ?? ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ Θ' ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΣΩΣΤΑ τ.μ. ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ. Και πως θα αποδεικνύεται το κλείσιμο των Η/Χ??? Ακόμη δεν έχω βρει τρόπο για αυτό... π.χ. ΑΝ ΣΤΟ Ε9 ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΣΩΣΤΑ τ.μ. ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ κ.λπ.

 

Επιπρόσθετα, η κατοικία είναι σε ποσοστό 50% σε κάθε ένα γονέα, και τα τέκνα 2 κι ανήλικα, οπότε διαβάζοντας το άρθρο 19-3. αφού είναι κύρια (πρέπει αυτό ν' αποδεικνύεται από το Ε1) ΟΚ το έχουμε και μοναδική (πρέπει αυτό ν' αποδεικνύεται όπως προστάζει ο νόμος από το Ε9) ΟΚ το έχουμε κατοικία και δεν έχουμε την περίπτωση πλήρους κυριότητας, τότε εμπίπτει η ανωτέρω περίπτωση στην καταβολή ποσοστού 40% του ενιαίου ειδικού προστίμου ??? Άρα εμπίπτει ???ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΟΠΩΣ ΟΡΙΖΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΝΑΙ ΕΜΠΙΠΤΕΙ  Βάση Ο.Ι. το διαμέρισμα έχει 60,08 τμ καθαρή επιφάνεια < 70 τμ, η οποία και προσαυξάνεται κατά 15 τμ για τα δύο ανήλικα τέκνα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και μόνο για το χρόνο ανάγνωσης των ανωτέρω.

 

Και το πιο σημαντικό... έχει χαθεί ο φάκελος αδείας... !!!!!!!!!!!!! Για αυτό, θα κάνω ερώτημα στο αντίστοιχο νήμα, αλλά με πόνεσε πολύ όταν το έμαθα που ήθελα να το μοιραστώ... !!!! ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΕΘΟΥΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΤΑ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΦΑΚΕΛΛΟΥ (ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΕΔΑΦΙΟ ΣΤΟ ΝΟΜΟ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι γιατί αυτή η διχοτόμηση των λοιπών παραβάσεων σε μικρές μικρομεσαίες και μικρομέγαλες με έχει συφιλιάσει από το πρωί:

 

Έχω ένα χαγιάτι και ένα BBQ. Το 1ο είναι στις λοιπές παραβάσεις με αναλυτικό, αλλά το 2ο είναι στις μικρές παραβάσεις. Με δεδομένο ότι αθροιστικά ο προϋπολογισμός τους δε πλησιάζει καν τις 15,000, θα τα βάζατε και τα δύο με αναλυτικό; ή θα πάει το ένα Κατηγορία 3, θα πάει το άλλο Κατηγορία 5 με αναλυτικό, το πρόστιμο θα πάει στα 1000 και εγώ θα πάω σπίτι μου με τις κλωτσιές;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.