Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

   Συνάδελφοι καλησπέρα. Μπορεί να μου πεί κάποιος, πώς ξεκίνησαν 4500 συνάδελφοι (κατά το ΥΠΕΚΑ  και τους δημοσιογράφους) και με το καλημέρα του νέου νόμου, υπέβαλαν δηλώσεις? Έχουν λύσει τα θέματά τους και τις απορίες τους όλες σχετικά ...ας αναφέρω  ενδεικτικά: - την κατηγοριοποίηση των κτιρίων, - τις αλλαγές που έχει ο 4178 στα (ΦΚ), -και την ευθύνη που έχουν ώς μηχανικοί γύρω από αυτή την κατηγοριοποίηση μήπως δηλαδή κάψουν λόγω άγνοιας κάποια κτιριάκια? Λέω εγώ τώρα, μήπως δημιουργείται πάλι κλίμα τρέξτε να δηλώσετε όλοι γρήγορα και ας γίνουν ένα σωρό μπανταλά? Μήπως Υπουργεία και δημοσιογράφοι......ψάχνουν να δημιουργήσουν εντυπώσεις?????? Μήπως δεν πρέπει να βιαστούμε.....μέχρι να βγούν Ε/Α ,εγκύκλιοι και τα γνωστά?                      

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από που προκύπτουν οι 4500 δηλώσεις. Και εγώ έχω τραβήξει 3 αιτήσεις για πειραματισμό. Τι σημαίνει αυτό πως κατατέθηκαν 3 δηλώσεις. Ε, λοιπόν οι άνθρωποι δεν παίζονται. Είναι αλήτες. Τέλος. Το είπα και ησύχασα.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα, ο 4178, αν και πολύ πιο πολύπλοκος, είναι πολύ σαφέστερος και πληρέστερος. Μόνο και μόνο που υπάρχουν επεξηγήσεις στο παράρτημα... Έχουμε και την εμπειρία από τον 4014. Είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα. Πέρα από κάποιες διορθώσεις λεκτικές κλπ, δεν προβλέπω ότι θα χρειαστούν πολλές διευκρινίσεις.

 

Τώρα το ότι έγιναν 4500 δηλώσεις, εντάξει, δεν περαιώθηκαν κιόλας. Από μία δοκιμαστική να έχει κάνει ο καθένας...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έκαναν δοκιμές στο σύστημα ανοίγοντας έργα αλλά το πιθανότερο είναι να πρόκειται για ψέμα. Λες και λίγα ακούμε.

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα καταθέσεις δήλωση σε αυτόν τον σαφέστατο νόμο όταν δεν ξέρεις πως θα υπολογίσεις το ποσοστό υπέρβασης για την ταξινόμηση σε κατηγορία. Εκτός και άμα τις βάζουμε στην τύχη. Εσύ κόκκινος, εσύ κίτρινος και εσένα θα σου κάνω το χατίρι πράσινος.

Edited by jja
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έκαναν δοκιμές στο σύστημα ανοίγοντας έργα αλλά το πιθανότερο είναι να πρόκειται για ψέμα. Λες και λίγα ακούμε.

Όχι όχι μην το λες. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Και πως θα καταθέσεις δήλωση σε αυτόν τον σαφέστατο νόμο όταν δεν ξέρεις πως θα υπολογίσεις το ποσοστό υπέρβασης για την ταξινόμηση σε κατηγορία.

Διάβασα από την αρχή το τόπικ, για να δω ποια είναι η απορία σου, μήπως μπορέσω να βοηθήσω.

 

Μιλάει για το ακίνητο ως σύνολο ή για ακίνητο οριζόντια ιδιοκτησία; 

Με τον όρο ακίνητο αναφέρεται πάντα στο οικόπεδο.

 

Δημιουργία αυθαίρετου ημιόροφου ανεξάρτητη ιδιοκτησία που με βάση τα χιλιοστά είναι <40% εξαιρείται. Δημιουργεί υπέρβαση >20% στον τελευταίο όροφο που έχει νόμιμα μέτρα πάει κατηγορία 5 οπότε δεν εξαιρείται της κατεδάφισης!!!

Σε περιπτώσεις υπέρβασης ύψους άνω του 20% νομίμων τμημάτων για να επέλθει εξαίρεση απο κατεδάφιση θα πρέπει να αγοραστεί ΣΔ από την τράπεζα γης???

Μάλλον αυτή η περίπτωση σε απασχολεί. Με τη δημιουργία ημιορόφου προκαλείται ΥΥ στον αυτό όροφο και όχι στον τελευταίο. Δες το παράρτημα.

Οπότε για τον ημιόροφο έχεις ΥΔ<40%, αλλά ΥΥ>20% => κατ.5 => εξαγορά ΣΔ για οριστική εξαίρεση.

 

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος νόμιμα μέτρα με υπέρβαση ύψους >20% σε ποιά κατηγορία ανήκουν και τι ΣΔ αγοράζουν;

Δεν είναι η περίπτωση σου, όπως προείπαμε, αλλά είναι ωραίο το ερώτημά σου. Όταν οριστεί η διαδικασία θα φανεί. Εικάζω ότι το ποσό εξαγοράς θα είναι ανάλογο της ΥΔ, οπότε αφού θα είναι ΥΔ = 0, θα προκύψει μηδενικό και το ποσό !!!

Πάντως φαίνεται να είναι μία σπάνια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχω αντιρρήσεις σε κάποια από τα παραπάνω.

 

Είδες πόσα πράγματα μένουν να διευκρινιστούν ακόμα.

 

Και πολλά περισσότερα που δεν έχουνε γραφτεί. 

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχω αντιρρήσεις σε κάποια από τα παραπάνω.

Σε ποια;

 

Είδες πόσα πράγματα μένουν να διευκρινιστούν ακόμα.

Στην απάντησή μου δεν διευκρινίζω, γιατί δεν έχει οριστεί ακόμα, η διαδικασία εξαγοράς. Και δεν διευκρινίζεται γιατί δεν είναι αντικείμενο του παρόντος νόμου. Ούτε ο συγκεκριμένος νόμος όφειλε να την ορίσει.

 

Πάντως δεν επηρεάζει σε τίποτα τα παρακάτω για τα οποία αναρωτήθηκες:

Και πως θα καταθέσεις δήλωση σε αυτόν τον σαφέστατο νόμο όταν δεν ξέρεις πως θα υπολογίσεις το ποσοστό υπέρβασης για την ταξινόμηση σε κατηγορία.

 

 

Έχεις δίκιο στο:

Και πολλά περισσότερα που δεν έχουνε γραφτεί.

Δεν ξέρω τι εμπειρία είχες με τον 4014. Κάνε μία ανάγνωση στο φόρουμ και θα διαβάσεις ιστορίες και περιπτώσεις αυθαιρέτων που ούτε 1/1000.000 κάποιος να μπορούσε να έχει προβλέψει ότι υπάρχουν ώστε να έχει φροντίσει να συμπεριλάβει λύση στο νόμο. Πάντα κάτι θα βρεθεί!!!

Εγώ το μόνο που είπα είναι:

Κακά τα ψέματα, ο 4178, αν και πολύ πιο πολύπλοκος, είναι πολύ σαφέστερος και πληρέστερος.

και είναι αλήθεια! Ούτε ένας μήνας εφαρμογής (αν συνυπολογίσεις και το καλοκαιράκι μέσα, τότε μιλάμε για μέρες...) και ΜΠΟΡΟΥΜΕ να εργαστούμε. Ναι, εγώ έχω περάσει δύο δηλώσεις στο σύστημα και ξέρω και τι μου γίνεται!

Μήπως να θυμηθούμε τι γινόταν αρχές 10/2011. Ούτε έναν H/X δεν ξέραμε πώς να δηλώσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Την υπέρβαση ύψους την έχει ο τελευταίος όροφος ως προς το προβλεπόμενο ύψος της άδειας. 

 

Όπως και να έχει:

 

Δεν μπορούν να περπατήσουν πολλές δηλώσεις, εάν δεν διευκρινιστεί ο τρόπος ταξινόμησης σε κατηγορίες. Όχι γενικόλογα συγκεκριμένα. Είναι βασικό συστατικό κατά την γνώμη μου της βεβαίωσης μεταβίβασης. Φαντάσου να το βάλεις κατηγορία 4 και να είναι 5 και στο συμβόλαιο. Κάηκες. Χωρίς αυτό δεν μπορείς να προχωρήσεις τίποτα.

 

Σίγουρα έχει γίνει προσπάθεια να μπει μια τάξη στο χάος, (παλαιότητα, κόκκινες γραμμές, ασφάλεια στις συναλλαγές κτλ), αλλά για ακόμα μια φορά φαίνεται πως και αυτός ο νόμος είναι κύρια φοροεισπρακτικός, οριζόντιος και άδικος. Ας μην το συνεχίσω σε αυτό.

 

Στην σύγκριση με τον 4014 δεν θα ακολουθήσω. Εκείνος ψηφίστηκε μόνο για να εισπραχθούν τα παράβολα που σε εκείνη την φάση φθινόπωρο του 2011 φαίνεται πως τα είχανε ανάγκη. Από εκεί και ύστερα αυτό που ζήσαμε ήταν η απίστευτη γελοιότητα των ερωτοαπαντήσεων και δεν νομίζω να διαφωνήσεις σε αυτό. 

 

Δημιουργήθηκε μια κατάσταση που δημιούργησε προβλήματα σε πολλούς συναδέρφους. 

 

Προσπάθησαν να τα αντιμετωπίσουν με το 5% και 10% στα τοπογραφικά. Ξελάσπωσαν πολύ κόσμο. Ακόμα, ακόμα και με την θέσπιση των μικρών πολεοδομικών παραβάσεων. Το 5% στις διαστάσεις και το 2% στην δόμηση έχω την αίσθηση πως θα λύσει πολλά προβλήματα στο μέλλον μικρολαθάκια κτλ που γίνανε εφόσον η ρύθμιση θα είναι μόνιμη σε βάθος χρόνου. Κάτι προσπαθούνε να ψελλίσουν για τα εξ αδιαιρέτου.

 

Αυτά όλα όμως δεν αλλάζουν το γεγονός πως ο τρόπος που τον επιβάλλουν για να εισπράξουν είναι κατάπτυστος. Και μάλιστα από την πλειοψηφία κυρίως αυτών που αγόρασαν ένα σπίτι με ΄΄άδεια΄΄.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.