Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Και έστω ότι το είδες το δώμα από την απέναντι ταράτσα...τις διαστάσεις του πώς θα τις μετρήσεις?

 

Θα πάρεις την ευθύνη της κατηγοριοποίησης βασιζόμενος σε "αυτοψία" από την απέναντι ταράτσα? Και γιατί να το κάνεις ακριβώς αυτό? Επειδή θα πληρωθείς καλά? Χεχε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τι  σχεση  εχουν  οι  αυθαιρεσιες  των  αλλων οριζοντιων  ιδιοκτησιων  με  την  υπο  εξεταση  ιδιοκτησια  ;;;

ο  νομος  αλλα  λεει  πολυ  απλα  ,  οτι  ελενχουμε τα  πολεοδομικα  μεγεθη  (  δομηση  )  της   υπο  εξεταση  οριζοντια  η  καθετης  ιδιοκτησια  μας 

με  τα   μεγιστα  επιτρεπομενα    [[ δομησης  ολου  του  κτιριου   (   επι )  τα  ποσοστα  συνιδιοκτησιας  μας ]] ,  που  φαινονται   στην  συσταση  οριζοντιου  ιδιοκτησιας  ,  για  την  καλυψη  ελενχουμε  αν  ειμαστε  εντος  περιγραμματος  ,  αν   ειμαστε  δεν  ασχολουμαστε  καθολου  ,  ενα   δεν  ειμαστε 

διαιρουμε  το  τμημα  υπερβασης  με  την  μεγιστη  επιτρεπομενη  καλυψη  διοτι  η  καλυψη  δεν  επιμεριζεται  ,  για  το  υψος   ειναι  πιο  απλο

ελενχω  αν  το  διαμερισμα   εχει  διαφορα  σε  σχεση  με  αυτο  της  αδειας  πχ  η   αδεια  λεει  3,00  μ  και  εγω  εχω  3,15  εχω  υπερβαση  υψους 

αν  εχω  3,00=3,00  ουτε  που  το  σκεφτομαι  να  ψαξω  να  βρω  και  να  ελενξω  ολοκληρη  την  οικοδομη   ,  δεν  με  ενδιαφερει  ,  εγω  ασχολουμαι  αποκλειστικα  με  τις  παραβασεις  της  δικης  μου  ιδιοκτησιας  .Αν  το  προβλημα  βρισκεται  πχ  στην  πιλοτη   τι  θα  κανω  θα  το  χρεωσω  στο  δωμα ,  η  θα  το  επιμερισω  σε  καθε  ιδιοκτητη  ;;  

ειναι   λαθος   και  αδικο  , Aς  κανουν  δηλωση  υπερβασης  υψους  ολοι  οι  συνιδικτητες  της  πολυκατοικιας  .

Edited by loser
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο τίτλος του thread, μιλάμε για την κατηγορία 4 της κατάταξης του είδους του αυθαιρέτου και όχι για τον τρόπο υπολογισμού του προστίμου.

Η κατηγοριοποίηση προηγείται του υπολογισμού προστίμου και είναι διαφορετική διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε Μ  εννοει  οτι  αυθαιρετες  κατασκευες  που  περαιωθηκαν  με  4014  και  ανηκουν  στην  κατηγορια  4 

εξαιρουνται  οριστικα της   κατεδαφισης  ,  μετα  την  συμπληρωση  της  ταυτοτητας  του  κτιριου  .

ο  νομοθετης  εβαλε  κοκκινη  γραμμη   τον  σεπτεμβριο  του  2011 

 

κατηγορια  4  ειναι  συναδελφε ecv  η  περιπτωση  κτιριου  με  αδεια  και  με  υπερβασεις  δομησης  καλυψης  <  40 % των  επιτρεπομενων  μεγεθων  , αυτο  σου  εξηγω  πως  θα  βρεις  το  40 %   και  σε  ποια  κατηγορια  βρισκεσαι .

Link to comment
Share on other sites

Kάτι που ίσχυε (με ερ/ση) και στον 4014 -> Δες στο παραρτημα Α σελΦΕΚ2757 στο (6)

... Στις περιπτώσεις ΥΥ... οι ιδιοκτήτες κάθε ορόφου είναι υπόχρεοι και αναφέρουν το τμήμα που τους αναλογεί.

Αλίμονο αν επειδή το ισόγειο κατασκευάστηκε πιο ψηλό να την πληρώσει ο ιδιοκτήτης του 4ου ορόφου.

 

Για τα υπόλοιπα είπαμε αρκετά.

 

 

Επομένως αν υπόγειο σηκώθηκε και σήκωσε το ισόγειο ώστε να ξεπερνάει την κορυφογραμμή θα το δήλωνες?  :)

Αν εγώ έχω αποδεικτικά ότι την παρανομία την έκανε ο εργολάβος ή ο προηγούμενος ιδιοκτήτης πριν εγώ το αγοράσω θα με απαλλάξεις δίνοντάς μου βεβαίωση?

Είναι θέμα ερμηνείας

 - εάν ο όροφος ξεπερνάει το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής ε, ας πρόσεχε να ελέγξει τα σχέδια πριν αγοράσει. Δεν του φταίει το ισόγειο.

 - Αλίμονο αν επειδή το ισόγειο κατασκευάστηκε πιο ψηλό να την πληρώσει ο ιδιοκτήτης του 4ου ορόφου.

 - Το ύψος της ιδιοκτησίας μου είναι 2,80μ, είναι όλο εκτός νόμιμου ύψους, αλλά εγώ δεν φταίω σε αυτό αφού οι κάτω όροφοι με σήκωσαν

Εσύ είσαι σήμερα ιδιοκτήτης, εσύ πλερώνεις. Τι? δεν έφταιγες? 

 

Πραγματικά με όλη αυτή την κατάσταση είναι πραγματικά δίλημμα εάν πρέπει οι διάφορες περιπτώσεις

α. να δηλωθούν με τον ένα τρόπο

β. με τον άλλον τρόπο

γ. να μην δηλωθούν καθόλου, ή

δ. να μην δηλωθούν καθόλου αλλά να αναφερθεί στην Τ.Ε. γιατί παραλήφθηκε

 

Το δ. μάλλον είναι το χειρότερο

 

 

 

 

τελικα επειδη στο παραρτημα λεει οτι το ποσοστο υπερβασης δομησης το συγκρινουμε με οτι ισχυει  στο ΑΚΙΝΗΤΟ/ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ

 

θα πρεπει σε καθε ιδιοκτησια να βρισκουμε τα χιλιοστα επι του οικοπεδου και να κανουμε αναλογισμο?

η το συγκρινουμε με τα ολικα του κτιριου?

 

και αν το συγκρινουμε με τα ολικα του κτιριου δλδ για καθε δηλωση θα πρεπει να βρισκουμε ΟΛΕΣ τις αυθαιρεσιες της πολυκατοικιας για να βγουν τα ποσοστα?

 

 

 

Το ορθότερο κατά τη γνώμη μου θα ήταν να γίνεται σύγκριση με τα νόμιμα τετραγωνικά της αυτοτελούς ιδιοκτησίας και όχι με ποσοστό. Αφού θέλουν να κάνουν και τράπεζα γης και Σ.Δ. και π@π@ριές, αλλιώς ας τ' άφηναν ως έχει. (Γιατί το 100% του ποσοστού δεν αντιστοιχεί στο σύνολο της δόμησης, αφού ποσοστό μπορεί να έχουν π.χ. και υπόγειοι χώροι  που δεν μετρούν στο Σ.Δ.)

Είναι δυνατόν πατάρι να πηγαίνει κατηγορία 5? επειδή είναι όσο και η ιδιοκτησία σε εμβαδό? Είναι μέσα στο νόμιμο όγκο και περίγραμμα  της αυτοτελούς ιδιοκτησίας χωρίς να αλλάζει ούτε καν  η όψη 

Edited by Ιάμβλιχος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Πραγματικά με όλη αυτή την κατάσταση είναι πραγματικά δίλημμα εάν πρέπει οι διάφορες περιπτώσεις

α. να δηλωθούν με τον ένα τρόπο

β. με τον άλλον τρόπο

γ. να μην δηλωθούν καθόλου, ή

δ. να μην δηλωθούν καθόλου αλλά να αναφερθεί στην Τ.Ε. γιατί παραλήφθηκε

 

Το δ. μάλλον είναι το χειρότερο

 

Αν δηλωθούν από κάπου και από αυτόν που δεν δηλωθούν αναφερθεί στην ΤΕ γιατί παραλήφθηκε;

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον αν είσαι άνω της κορυφογραμμής είσαι εκτός ρύθμισης αν είσαι άνω του επιτρεπόμενου ύψους δεν είσαι εκτός ρύθμισης.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον είσαι άνω και στη μία και στην άλλη περίπτωση είσαι εκτός. Στη μία δεν εντάσσεται στη ρύθμιση, στην άλλη εντάσσεται με πρόστιμο αφού είναι ''εκτός''. Αλλά είπαμε φταίνε οι από κάτω

Link to comment
Share on other sites

Τα ποσοστά υπέρβασης για την κατηγορία 4 που λεει οτι "εφοσον δεν παραβιαζονται σε ποσοστο μεγαλυτερο του 40% τα πολεοδομικα μεγεθη καλυψης και δομησης και σε ποσοστο μεγαλυτερο του 20% το πολεοδομικο μεγεθος του υψους που προβλεπονται απο την οικοδομικη αδεια..."

αναφέρεται στα επιτρεπομενα μεγεθη ή στα πραγματοποιουμενα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.