Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

@Spsonis:

Έστω ότι σε ένα οικόπεδο που δικαιούσαι να σηκώσεις 200τ.μ., έχεις βγάλει άδεια για 100τ.μ. αλλά έχτισες 120τ.μ. (αυθαιρεσία 20τ.μ.)
Για να βρεις σε ποια κατηγορία είσαι, βλέπεις το λόγο (120-100)/100=20% < 40% => Κατηγορία 4
Για τον υπολογισμό του προστίμου όμως βλέπεις το λόγο (120-100)/200=10% < 50%

Εγραψα ένα απλοικό παράδειγμα για να γίνει κατανοητό. Η υπόθεση όμως γίνεται λίγο πιο συνθετη σε οριζόντιες ιδιοκτησίες (αντι για 200τ.μ. βάζεις όσα δικαιούται η ιδιοκτησία σου) ή αν έχεις πολλές παραβάσεις στο ακίνητο (παίρνεις το άθροισμα για να υπολογίσεις τον λόγο για την κατηγορία).

(Αν τα 'χασα πουθενά τα πασχάλια ας με διορθώσει κάποιος να μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου).

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Loser στον νόμο στο σημείο για την κατηγοριοποίηση δεν λέει πουθενά ότι ελέγχεις ξεχωριστά τις ιδιοκτησίες. Αυτό το λέει στον τρόπο υπολογισμού του προστίμου και μάλιστα εισάγει και το ποσοστό συνιδιοκτησίας.

Επειδή ξεκίνησες το post σου με ότι δεν έχουν σχέση οι αυθαιρεσίες στις άλλες ιδιοκτησίες για την κατηγοριοποίηση, στην κατηγοριοποίηση έτσι όπως είναι η διατύπωση λέει ότι παίζουν ρόλο, και υπολογίζεις για το ακίνητο συνολικά τις αυθαίρετες κατασκευές που μπορεί να έχει και όχι για κάθε ιδιοκτησία ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

ecv πού λέει ότι για την κατηγοριοποίηση παίζουν ρόλο

 

 Το άρθρο 18 παρ. 2 είναι το λέει καθαρά νομίζω. Οι συντελεστής υπέρβασης δόμησης εξάγεται από τη σύγκρισή του με τα επιτρεπόμενα στην περιοχή, δηλ. τ.μ. υπέρβασης προς και σε περίπτωση συγκυριότητας με τα επιτρεπόμενα μεγέθη που αντιστοιχούν στα % συνιδιοκτησίας οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας  εκάστου συγκυρίου. Αυτό φυσικά ισχύει μόνο για το εμβαδό υπέρβασης, ή και για την κάλυψη αλλά όχι για το ύψος.

Για την κατηγοριοποίηση απ' ότι έχω καταλάβει το ποσοστό βγαίνει σε σχέση πάει με τα μεγέθη κάλυψης και δόμησης που ισχύουν,  χωρίς παίζει ρόλο το ποσοστό συγκυριότητας εκάστου ιδιοκτήτη.  

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

ecv πού λέει ότι για την κατηγοριοποίηση παίζουν ρόλο

 

 1. Το άρθρο 18 παρ. 2 είναι το λέει καθαρά νομίζω. Οι συντελεστής υπέρβασης δόμησης εξάγεται από τη σύγκρισή του με τα επιτρεπόμενα στην περιοχή, δηλ. τ.μ. υπέρβασης προς και σε περίπτωση συγκυριότητας με τα επιτρεπόμενα μεγέθη που αντιστοιχούν στα % συνιδιοκτησίας οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας  εκάστου συγκυρίου. Αυτό φυσικά ισχύει μόνο για το εμβαδό υπέρβασης, ή και για την κάλυψη αλλά όχι για το ύψος.

2. Για την κατηγοριοποίηση απ' ότι έχω καταλάβει το ποσοστό βγαίνει σε σχέση με τα μεγέθη κάλυψης και δόμησης που ισχύουν,  χωρίς παίζει ρόλο το ποσοστό συγκυριότητας εκάστου ιδιοκτήτη, αλλά λαμβάνονται υπ' όψη και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές (. . στο ακίνητο προσθέτω εγώ). 

 

Από το 1. συμπεραίνω πως όπου ακίνητο=οικόπεδο, άρα για το 2. πώς θα μετρήσουμε όλες τις αυθαίρετες κατασκευές/χώρους?

 

Επομένως?

Link to comment
Share on other sites

και πώς θα μετρήσουμε όλες τις αυθαίρετες κατασκευές/χώρους? Δεν γίνεται.

 

 

 

 ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟς  διατυπωση δεν ν μπορεις να αποτυπωσεις ξενες ιδιοκτησιες....

Link to comment
Share on other sites

και πώς θα μετρήσουμε όλες τις αυθαίρετες κατασκευές/χώρους? Δεν γίνεται.

 

Γίνεται μόνο όταν το θελήσουν όλοι!!!!

Η΄στην εξαιρετικά τραβηγμένη περίπτωση, που εμφανώς βλέπεις εξωτερικά συγκρίνοντας με τα εγκεκριμένα σχέδια και το ποσοστό των πιθανών υπερβάσεων φτάνει ΑΡΚΕΤΑ κάτω από το 30%. Οπότε ....μια ψυχή που είναι να βγει, ας βγει!!!

Link to comment
Share on other sites

 ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟς  διατυπωση δεν ν μπορεις να αποτυπωσεις ξενες ιδιοκτησιες....

 

 

βρε γίνεται σε αρκετές περιπτώσεις,αλλά αντέχεις το ξύλο? :grin:

Link to comment
Share on other sites

ecv πού λέει ότι για την κατηγοριοποίηση παίζουν ρόλο

 

 1. Το άρθρο 18 παρ. 2 είναι το λέει καθαρά νομίζω. Οι συντελεστής υπέρβασης δόμησης εξάγεται από τη σύγκρισή του με τα επιτρεπόμενα στην περιοχή, δηλ. τ.μ. υπέρβασης προς και σε περίπτωση συγκυριότητας με τα επιτρεπόμενα μεγέθη που αντιστοιχούν στα % συνιδιοκτησίας οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας  εκάστου συγκυρίου. Αυτό φυσικά ισχύει μόνο για το εμβαδό υπέρβασης, ή και για την κάλυψη αλλά όχι για το ύψος.

2. Για την κατηγοριοποίηση απ' ότι έχω καταλάβει το ποσοστό βγαίνει σε σχέση με τα μεγέθη κάλυψης και δόμησης που ισχύουν,  χωρίς παίζει ρόλο το ποσοστό συγκυριότητας εκάστου ιδιοκτήτη, αλλά λαμβάνονται υπ' όψη και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές (. . στο ακίνητο προσθέτω εγώ). 

 

Από το 1. συμπεραίνω πως όπου ακίνητο=οικόπεδο, άρα για το 2. πώς θα μετρήσουμε όλες τις αυθαίρετες κατασκευές/χώρους?

 

Επομένως?

και πάλι λάθος. Στο πρόγραμμα αν υπέρβαση δόμησης > 50% δεν δέχεται κατηγορία 4 οπότε δεν ισχύει το παρακάτω

 

'' 2. Για την κατηγοριοποίηση απ' ότι έχω καταλάβει το ποσοστό βγαίνει σε σχέση με τα μεγέθη κάλυψης και δόμησης που ισχύουν,  χωρίς παίζει ρόλο το ποσοστό συγκυριότητας εκάστου ιδιοκτήτη, αλλά λαμβάνονται υπ' όψη και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές (. . στο ακίνητο προσθέτω εγώ).'' 

 

Δ€δομένου ότι κανείς δεν θα μ€τρήσει τις αυθαιρ€σίες άλλου. Μα €ίναι τόσο μ@λ@κ€ς. Μετά πώς να υπολογίσεις πρόστιμο σύμφωνα με το νόμο. Τους γράφεις αφού είναι γελοίοι.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.