Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Ο τρόπος υπολογισμού του προστίμου , δεν έχει αλλάξει νομίζω από τον 4014 , πέραν του γεγονότος ότι μετράει πλέον η αναλογία ανά ιδιοκτησία .

Ετσι δεν είναι ?

 

Προφανώς αυτό σημαίνει κατηγορία 5 που επίσης σημαίνει διπλασιασμό του προστίμου και αγορά ΣΔ , εφ' όσον θέλουμε να το διατηρήσουμε πλέον των 30 χρόνων .

 

Ισχύει κάτι διαφορετικό από αυτά ?

 

http://www.michanikos.gr/topic/35810-Α18-Συντελεστές-για-τον-υπολογισμό-προστίμων/page-32

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά, όταν δηλώνω ύπαρξη Ο.Α. λόγω νομίμως υφιστάμενης κατοικίας προ του ΄55 , μπορούν οι επόμενες αυθαίρετες κατασκευές να ενταχτούν στην κατηγορία 4, άν πληρούνται οι υπόλοιπες προδιαγραφές? Είχε ρωτηθεί και στο topic 27 όμως δεν δόθηκε σαφής απάντηση νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, όταν δηλώνω ύπαρξη Ο.Α. λόγω νομίμως υφιστάμενης κατοικίας προ του ΄55 , μπορούν οι επόμενες αυθαίρετες κατασκευές να ενταχτούν στην κατηγορία 4, άν πληρούνται οι υπόλοιπες προδιαγραφές? Είχε ρωτηθεί και στο topic 27 όμως δεν δόθηκε σαφής απάντηση νομίζω.

νομίζω ότι μπορεί

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι βέβαιος!!!!!

Άλλο πράγμα να θεωρείται το αποδεδειγμένα ως προ του 55 για την ένταξη στον 4178 ότι έχει οικοδομική άδεια (διότι έτσι βόλευε το ΤΕΕ να φτιαχθεί γρήγορα η εφαρμογή, γιατί σε διαφορετική περίπτωση ίσως να ήθελε πολύ περισσότερη και δυσκολότερη δουλειά) κι άλλο πράγμα, να θεωρηθεί δεδομένο ότι, "όντως υφίσταται" οικοδομική άδεια και μεταγενέστερες αυθαιρεσίες εντάσσονται σε κατηγορία 4.

 

Μπορεί όμως να είναι κι έτσι..... Μου 'ρχεται κάπως......

Link to comment
Share on other sites

Πλην των κατηγοριων 1,2 και 3 που ειναι de facto γνωρισματα, υπαρχει περιπτωση να συνυπαρχουν σε διαφορετικα φυλλα καταγραφης κατηγορια 4 και κατηγορια 5?

 

Τι θελω να πω...

Οταν εχω επεκταση στην πρασια, με ΥΔ <40% αλλα ΥΚ>40%, με πεταει κατηγορια 5

 

Το κλεισιμο του φωταγωγου που δεν εχει ΥΚ ειναι κι αυτο κατηγορια 5 επειδη αθροιστικα οι παραβασεις μου δινουν ΥΚ>40% η βαζω κατηγορια 4 το φωταγωγο και κατηγορια 5 την επεκταση στην πρασια?

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι μαμ@κίες της εφαρμογής του ΤΕΕ, που προέκυψαν από τις οδηγίες του ΥΠΕΚΑ και ..."νομοθετήθηκαν" με τη γνωστή και χωρίς νομική βάση εγκύκλιο αυτού......

Που θα πάει θ' αντιμετωπιστούν εν καιρώ....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, όταν δηλώνω ύπαρξη Ο.Α. λόγω νομίμως υφιστάμενης κατοικίας προ του ΄55 , μπορούν οι επόμενες αυθαίρετες κατασκευές να ενταχτούν στην κατηγορία 4, άν πληρούνται οι υπόλοιπες προδιαγραφές? Είχε ρωτηθεί και στο topic 27 όμως δεν δόθηκε σαφής απάντηση νομίζω.

Τα προ του 1955 δηλώνονται ως "έχουν άδεια" γιατί έτσι θεωρείται γενικά για τα προ του 1955 ότι υφίστανται νόμιμα κτλ κτλ

Το ίδιο και για την Γ φάση του 1337...

 

Το θέμα για την Κατ.4 όμως είναι ότι θα πρέπει να ελέγξεις με την άδεια που υπάρχει.

όχι με την "θεωρητική άδεια" που σου έδωσε ο 4178 για τον υπολογισμό του προστίμου.

 

Αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

***Και κατι αλλο:   Θεωρητικα τα χιλιοστα συνιδιοκτησιας δεν πρεπει να συμφωνουν παντα με τα μ2 της οριζοντιας ιδιοκτησιας?

Δηλαδη αν σε συνολικη δομηση κτηριου 1.000μ2  εχω ενα διαμερισμα 100μ2, θα εχω 100/1000 στον πινακα, σωστα?

Όχι. Δεν είναι απαραίτητο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Σενάριο : Οικόπεδο 360μ2 

επιτρεπόμενη δόμηση 612μ2 με συν/στη δόμησης 1.2

Οριζόντια ιδιοκτησία επιφανείας 35,00μ2 που σύμφωνα με τη σύσταση έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας 78,75/1000.

Υπέρβαση δόμησης κατά 5,50μ2 

Θέλω να δω έαν μπορεί να ενταχθεί στην κατηγορία 4 για οριστική εξαίρεση.

 

Υπολογισμός Α) 78,75*360/1000=28,35μ2 (αναλογία στο οικόπεδο). Άρα 28,35*1,2=34,02μ2

Υπολογισμός Β) 78,75*612/1000=48,20μ2 

 

Ποιος από τους δύο υπολογισμούς είναι ο σωστός?? με το σκεπτικό ότι το ποσοστό συνιδιοκτησίας αφορά σε επιφάνεια του όλου οικοπέδου.

Βέβαια στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα!!! (μη βαράτε) αλλά τι μπορεί να γίνει σε μια άλλη περίπτωση!! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.