Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Αν δεν το κάνει δεν πρόκειται ν' αποκτήσει Βεβαίωση 4178 για μεταβίβαση κ.λπ. ή ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν το κάνει δεν πρόκειται ν' αποκτήσει Βεβαίωση 4178 για μεταβίβαση κ.λπ. ή ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου.

 

θα μου το εξηγήσεις λίγο αυτό; οι βεβαιωσεις κ η ταυτότητα εξαρτώνται από το ΠΩΣ δηλώνεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Αν είμαι π.χ. εγώ ο μηχανικός του αγοραστή τότε ναι θα έχεις πρόβλημα.

Αν είμαι εγώ π.χ. αυτός που θα του ανατεθεί η απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας του συγκεκριμένου ακινήτου επίσης ναι θα έχεις πρόβλημα.

Αν όμως .......

 

 

Άσε που αν είσαι τυχερός και πέσεις στο δείγμα που θα ελεγχθεί ποτέ δεν ξέρεις......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν είμαι π.χ. εγώ ο μηχανικός του αγοραστή τότε ναι θα έχεις πρόβλημα.

Άντε ρε συ, υπάρχουν αγοραστές που βάζουν οι ίδιοι μηχανικό για να ψάξει το σπίτι που θα αγοράσουν?

Εγώ νόμιζα ότι μηχανικό βάζουν μόνο όσοι αγοράζουν... μεταχειρισμένο αυτοκίνητο!!!

 

Ρε μήπως ξύπνησε ο κόσμος???

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ νομίζω ότι καταλήξαμε.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Να ρωτήσω 2 τελευταία γιατί με έχει μπερδεψει αυτή η π@π@ρια.

 

Τον νέο χώρο που δημιουργείται κατ' επέκταση του ημιπογείου του οποίου η οροφή είναι 1.3 από το διαμ. έδαφος να το θεωρήσω υπόγειο, και άρα με μειωτικό. Όταν εκδόθηκε η άδειο όταν η σταθμη οροφής υπογέιου είναι μέχρι 1,5μ θεωρούνταν υπόγειο και δεν μετρούσε στη δόμηση (έτσι το έχει κάνει και στο διάγραμμα κάλυψης του 86). Σήμερα η στάθμη άνω του +0,80 δεν θεωρείται υπόγειο και μετράει στη δόμηση. Τι να υπολογίσω?

 

Δηλαδή, με τα παλαιά δεδομένα δεν έχω υπέρβαση δόμησης ΚΧ αλλά ΒΧ. Με τους σημερινούς όρους δόμησης έχω ΥΔΚΧ.

 

Και ενα άλλο θέμα που είχα υπολογίζοντας Το πρόστιμο έιναι το εξής:

 

Η σύσταση λέει ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ 23,37% ήτοι 1500 στα 6419μ2. Αυτό έχτιζε τότε που βγηκε η άδεια 6419Χ0,075=481μ2. Αυτοί έβγαλαν άδεια τότε για 108μ2 ισόγειο και 108 ημιυπόγειο στην ΟΙ των 1500μ2.

 

Το Ημιυπόγειο έγινε μπαζωμένο κουτί και το 2010 έχτισαν κατ επέκταση του ημιπογείου 70μ2. Άρα σήμερα έχω 108 ισόγειο και 70μ2 ημιυπόγειο.

 

Πως υπολογίζω τα ποσοστα υπέρβασης α) ΥΔΚΧ 70/108 β) ΥΔΚΧ 70/216 γ) ΥΔΒΧ 70/108 ή δ) ΥΔΒΧ 70/216

 

Τα α και β τα συγκρίνω ως προς τα μ2 που μετράνε στη δόμηση και τα γ και δ προς τα συνολικά μ2

Τις παρακάτω παραβάσεις θα τις βάζατε όλες μαζί σε ένα 500€?

 

α) Κατασκευή κλίμακας πρόσβασης (στο υπερυψομένο ισόγειο) σε διαφορετική θέση

β) Μεγάλωμα των εξωστών και των προβόλων από πάνω τους (1,5-2,00μ φάρδος αντί για 1,20)

γ) Στεγασμένο ΒΒQ με τις 3 πλευρές κλειστές

 

Κανείς δεν έχει να μου προτείνει κάτι?

 

Η Γαρδίκη πάντως ακόμα να απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

Η περίπτωσή μου είναι απλή αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα σε ποια κατηγορία πρέπει να ενταχθώ. Πρόκειται για ένα διόροφο κεραμοσκεπές δεν έχει καμία παράβαση ύψους, δόμησης ή κάλυψης παρά μόνο το ότι η στέγη ρίχτηκε με διαφορετική διεύθνση και διαφορετικό υλικό (σύμφωνα με την άδεια σκυρόδεμα και αντί αυτού ρίξανε κεραμίδι). Πάω με αναλυτικό και εάν ναι την διαφορά διεύθυνσης πως την υπολογίζω???

Ευχαριστώ και πάλι καλημέρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.