Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι

 

Μετά από πάρα πολύ καιρό μου ήρθε μια περίπτωση και χρειάζομαι λίγο σπρώξιμο. Παραθέτω από τον νόμο:

 

αα) Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια. Στα ποσοστά αυτά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που έχουν υπαχθεί στους νόμους 3775/2009 (Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62) και 4014/2011 (Α΄ 62).
 

1) Με το υπογραμμισμένο τι εννοεί ο νομοθέτης;

 

πχ αν είχαμε μια αυθαίρετη ισόγεια αποθήκη (15μ2 => κατηγορία 3) και προέκταση οικίας πχ 30μ2 τότε αυτό που θα κάνουμε είναι να αθροίζαμε (15+30 = 45) και το νούμερο αυτό να είναι μικρότερο του 40% της κάλυψης και της δόμησης;

ή η ισόγεια αποθήκη μπαίνει κατηγορία 3 και μόνο η προσθήκη (30μ2) μετράει στον έλεγχο της κατηγορίας;

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η γνώμη μου είναι πως μπορεί να τακτοποιηθεί αλλά φυσικά ο γείτονας μεθαύριο μπορεί να χτίσει κανονικότατα στο όριό του και να σου κλείσει το παράθυρο.

Το ίδιο ισχύει κι αν ο γείτονας επέκτεινε τον εξώστη του ρετιρέ και στο κοινό μας όριο άνοιξε παράθυρο, που βλέπει στον δικό μας εξώστη  ???

 

Να μην αναφέρω και ότι με την επέκταση του δωματίου τους στον εξώστη έκλεισαν και την υδρορροή που ήταν στον δικό τους τμήμα του εξώστη , με αποτέλεσμα τα νερά του δικού μας μπαλκονιού να παραμένουν στάσιμα (....) 

Link to comment
Share on other sites

#dimidomo

Το ερώτημά σου έχει ξανασυζητηθεί και οι απόψεις διίστανται. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η αποθήκη της κατηγορίας 3 εφόσον είναι χώρος με τετραγωνικά που μετράει στη δόμηση συνυπολογίζεται στα ποσοστά υπέρβασης. Μπορείς να διαβάσεις απο εδώ http://www.michanikos.gr/topic/35775-α09-κατηγορία-3-αυθαίρετες-μικρές-παραβάσεις-αυθ/?p=925217 και μετά για να δεις απόψεις συναδέλφων. Η τελική απόφαση είναι δική σου.

 

#siesta

Δεν έχω βέβαιη απάντηση στο ερώτημά σου αλλά θεωρώ ότι σε περίπτωση που υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές (τακτοποιημένες η μη) που επηρρεάζουν με οποιονδήποτε τρόπο όμορες ιδιοκτησίες η λύση (που εκτιμώ ότι θα δικαιώνει τον θιγόμενο) μπορεί να δοθεί μόνο δικαστικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας, έχω οικόπεδο σε οικισμό με κτίσμα προ 55 στο οποίο έχουν γίνει οι εξής αυθαίρετες κατασκευές:

1) αντικατάσταση κουφωμάτων και στέγης στο προ 55 κτίσμα (το έτος 1990)

2) κατασκευή άλλου ισόγειου κτιρίου το 1990

3) στέγαστρα στον κήπο

Με δεδομένο ότι πληρώ και τα κριτήρια δόμησης κάλυψης ύψους,θεωρείται ότι είμαι Κατηγορία 4?

Link to comment
Share on other sites

Το παράρτημα σου λέει ότι αν έχεις κτίσμα προ του 55 δηλώνεις "ναι" στο πεδίο της οικοδομικής άδειας και έτσι γλιτώνεις τον συντελεστή 2 κατα τον υπολογισμό του προστίμου.

Δεν αλλάζει όμως το γεγονός ότι στην πραγματικότητα δεν έχεις οικοδομική άδεια και άρα δεν έχεις κανένα εγκεκριμένο μέγεθος για να συγκρίνεις (εγκεκριμένη δόμηση/κάλυψη/ύψος=0).

Επομένως πας αναγκαστικά κατηγορία 5.

(με την επιφύλαξη των 1 & 2 αν σε καλύπτουν λόγω παλαιότητας)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα,

γνωρίζει κανείς για τις αυθαίρετες κατασκευές της κατηγορίας 4 του 4178 εξακολουθεί να ισχύει η εξαίρεση από την κατεδάφιση με την συμπλήρωση της ταυτότητας κτιρίου; (Λόγω του ότι στον 4495 πλέον η κατηγορία 4 εξαιρείται χωρίς να απαιτεί την συμπλήρωση).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω κτίσμα προ 55 με παραβάσεις αναλυτικού προυπολογισμού τύπου στέγαστρα, δημιουργία θέσεων στάθμευσης κτλ. Δεδομένου ότι κάποια από αυτά είναι εντός προκηπίου ΔΕΝ πάω Κ4 ? Μιλάμε για λοιπή παράβαση όπου το σύστημα δεν μπορεί να δει αν είναι εντός προκηπίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.