Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα

Θέλω να ρωτήσω για την περίπτωση που εξετάζω:

Οικόπεδο εκτός σχεδίου έχει νομίμως υφιστάμενο ισόγειο κατάστημα.

Το 2004 βγάζουν άδεια "προσθήκης κατ' επέκταση μεταλλικού υποστέγου" 96 τ.μ.. Ο μηχανικός στην τελευταία άδεια το προσμετρά στην δόμηση και στην κάλυψη. Σήμερα που το υπόστεγο είναι κλειστο και κ.χ., το δηλώνω ως υπέρβαση δόμησης κατ 4;

και επίσης μέλετη στατικής επάρκειας απαιτείται σε αυτη την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους. Αποφάσισα να κλείσω μάι ξεχασμένη δήλωση του Ν.4178/13 και δυστυχώς μου δημιουτργήθηκε μία απορία. 

Για να επιλέξω κατηγορία αυθαιρεσίας πάω με το άρθρο 10, βάσει του οποίου συγκρίνω με τα πολεοδομικά μεγέθη που προβλεπόντουσαν στην άδεια. 
Για να βγάλω ποσοστό υπέρβασης  πάω στο άρθρο 18 βάσει του οποίου αντιστοιχίζω με το ποσοστό συνιδιοκτησίας που ανήκει στην εν λόγω οριζόντια και κάνω σύγκριση με τους όρους που ισχύουν σήμερα στην περιοχή.
Εγώ που έχω ποσοστό υπέρβασης από 50-100% βάσει του άρθρου 18 αλλά είμαι κατηγορία 4 βάσει του άρθρου 10 , γιατί δεν μου επιτρέπει να τα περάσω έτσι στο σύστημα; Δλδ πάω να το υποβάλω βάζοντας κατηγορία 4 με ποσοστό υπέρβασης από 50-100% και δεν μου το επιτρέπει...έχω καταλάβει κάτι λάθος;
 
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο νόμος δεν ισχύει πλέον. 
Πρέπει να γίνει μεταφορά στον ισχύοντα νόμο, όπου θα εφαρμόσεις τις καινούργιες διατάξεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.