Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

Έχω μία αποθήκη 23τμ  (αυθαίρετη) που έχει γίνει καταγγελία και βγει πρόστιμο από την Υπηρεσία Δόμησης. Στο οικόπεδο (με άδεια) έχει επιπλέον  και μια αλλαγή χρήσης βοηθητικού χώρου σε κύριο. Επιπλέον ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει και άδεια για υπόστεγο. Κινήσεις και υπολογισμός προστίμου:

 

1) Ρυθμίζει την αποθήκη με τον ν.4178 βάζοντας μειωμένο συντελεστή 50% ή όχι; (Δεν γράφει κάτι για αποθήκες)

2)Είδος χρήσης: άλλη κατοικία (εφόσον πρόκειται για αποθήκη κατοικία;)

3) Αλλαγή χρήσης για βοηθητικού χώρου σε κύριο επιλέγει προς έκδοση Ο.Α. (έχει υπόλοιπο δόμησης και κάλυψης);

4) Έκδοση Ο.Α. για το υπόστεγο;

5) Κάνω δηλαδή 3 ξεχωριστά φύλλα καταγραφής; ΝΑΙ (επιλέγοντας ρύθμιση, έκδοση Ο.Α);

6) Πρέπει ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ να δηλωθούν σε ΜΙΑ δήλωση έτσι δεν είναι; Δεν μπορεί να κάνει τώρα την αποθήκη (που εκκρεμεί καταγγελεία) και μετά νέα δήλωση για τα υπόλοιπα! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω περίπτωση εξολοκλήρου αυθαίρετης κατοικίας, της οποίας τμήμα είναι σε σύννομη θέση (εντός σχεδίου πόλεως, όχι κυρωμένη η πράξη), αλλά μικρό τμήμα της είναι εντός προκηπίου. Νομίζω ότι το τμήμα εντός σύννομης θέσης πρέπει να μπει σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής διότι πάει στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ-4 (οριστική εξαίρεση), ενώ το τμήμα εντός προκηπίου πρέπει να πάει σε διαφορετικό φύλλο καταγραφής και σε ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ-5 (αναστολή για 30 χρόνια κλπ).

Συμφωνείτε με αυτό?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι, δεν μπορείς. Είναι ολόκληρο το κτίριο κατηγορία 5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ ΙΑΣΟΝΑ, αλλά από πού προκύπτει αυτό το σύμπέρασμα??

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δ. Κατηγορία 4.

α. Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και αναστέλλεται για 30 χρόνια η επιβολή κυρώσεων κατά τις διατάξεις του παρόντος μετά την υπαγωγή, την καταβολή του σχετικού παραβόλου και την καταβολή του ενιαίου ειδικού προστίμου, με την επιφύλαξη εφαρμογής των οριζομένων στην παρ. 2 του άρθρου 8, οι εξής αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης:

αα) Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια......

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εννοείς λόγω της μή ύπαρξης Οικοδομικής Άδειας ε?

Άρα προφανώς γενικέυοντας για την ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ-4 μπορούμε να πούμε ότι δεν μπορεί να υπαχθεί σε αυτή ακίνητο εφόσων στερείται Οικοδομικής Άδειας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Δ. Κατηγορία 4.
α. Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και αναστέλλεται για 30 χρόνια η επιβολή κυρώσεων κατά τις διατάξεις του παρόντος μετά την υπαγωγή, την καταβολή του σχετικού παραβόλου και την καταβολή του ενιαίου ειδικού προστίμου, με την επιφύλαξη εφαρμογής των οριζομένων στην παρ. 2 του άρθρου 8, οι εξής αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης:
αα) Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια......

 

Μιλάει για το ακίνητο ως σύνολο ή για ακίνητο οριζόντια ιδιοκτησία; 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν το συνδυάσεις με την παρ. 2 άρθρου 18 τότε με ποσοστό ιδιοκτησίας. Για την ακρίβεια με τα νόμιμα τετραγωνικά σου νομίζω είναι το ορθότερο. Γιατί το 100% του ποσοστού σου δεν αντιστοιχεί στο σύνολο της δόμησης, αφού ποσοστό μπορεί να έχουν π.χ. και υπόγειοι χώροι  που δεν μετρούν στο Σ.Δ.. Και εσύ δεν έχεις μπροστά σου απαραίτητα τη σύσταση για να δεις αν υπάρχουν τέτοιοι χώροι. Μπορείς ίσως να έχεις όμως μια εικόνα διαιρώντας τα τ.μ. σου με τα συνολικά τμ δόμησης. Τώρα σε μπέρδεψα.

Εν τέλει, μάλλον πάει βάσει παρ. 2 άρθρου 18

 τμ αυθαιρεσίας / τμ νόμιμης (αυτοτελούς) ιδιοκτησίας = % > ή < 40%

 

 

Εγώ έχω άλλη απορία:

Έχουμε νόμιμη ιδιοκτησία 50τμ. με μεγάλο ελεύθερο ύψος. Εντός του νομίμου όγκου δημιουργείται σοφίτα ή πατάρι

α. Κατά ΝΟΚ δεν θεωρείται η σοφίτα υπέρβαση δόμησης, άρα δεν απαιτείται ένταξη στη ρύθμιση? ή ένταξη σε άλλη κατηγορία (δεν προκύπτει κάτι τέτοιο)-επομένως και πάλι το σύστημα δεν εναρμονίζει τέτοιες περιπτώσεις σύμφωνα με το ΝΟΚ. Τι γράφω στην τεχνική έκθεση?

β. Έστω δηλώνω υπέρβαση δόμησης. Αυτή θα είναι βοηθητικού χώρου? Εφόσον το μέγιστο ελεύθερο ύψος της σοφίτας δεν ξεπερνάει το 2,65μ(ΝΟΚ) ούτε και το 2,40μ (προ ΝΟΚ) (πόσο μάλλον αν υπολογιστεί το ελεύθερο ύψος κατά άρθρο 8 κτιριοδομικού)?

γ. Η περιμετρική τοιχοποιία εφόσον υπήρχε θα προσμετρηθεί στον προς τακτοποίηση χώρο?

δ. Εφόσον προκύπτει %>40% υπέρβαση δόμησης σε σχέση με την νόμιμη ιδιοκτησία δεν μορεί να μπει στη κατηγορία 4, αφού είναι εντός νομίμου όγκου και περιγράμματος? Δεν υπάρχει επιβάρυνση του περιβαλλοντικού ισοζυγίου.

Εγείρονται πολλά ζητήματα. Νομίζω είναι ένα θέμα τα πατάρια και οι σοφίτες με την έννοια του ΝΟΚ που θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται διαφορετικά

Edited by Ιάμβλιχος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δημιουργία αυθαίρετου ημιόροφου ανεξάρτητη ιδιοκτησία που με βάση τα χιλιοστά είναι <40% εξαιρείται. Δημιουργεί υπέρβαση >20% στον τελευταίο όροφο που έχει νόμιμα μέτρα πάει κατηγορία 5 οπότε δεν εξαιρείται της κατεδάφισης!!!

Edited by jja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.