Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορία 5 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 498
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνω.

 

Εκτός αν τον ενδιαφέρει να το αγοράσει ανεξάρτητα από την κατασκευή στην πρασιά.

Όποτε την ξηλώνει  ιδιοκτήτης και ο πελάτης σου το παίρνει νέτο σκέτο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι γεια σας.

Μια ερώτηση προς περισσότερο έμπειρους συναδέλφους. Κάνω εκτίμηση ενός προστίμου αυθαιρέτου και θα ήθελα να ξέρω, αν μπορεί να υπάρχει φύλλο καταγραφής με παράβαση κατηγορίας 5 με παλαιότητα παράβασης ως 31-12-1982. Λογικά επιτρέπεται αλλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση.  

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε. Δεν είναι η πρώτη φορά που μου απαντάς... :smile: .

 

Για να το θέσω πιο ολοκληρωμένα :

 

όσον αφορά τη παλαιότητα έχω αεροφωτογραφία που φαίνεται η αυθαίρετη προσθήκη που εξετάζω. Επειδή συνυπάρχουν και αυθαιρεσίες μετά το 83 στα υπόλοιπα φύλλα καταγραφής (για τις υπόλοιπες παραβάσεις) η παλαιότητα θα είναι άλλη (μετά το 83). Κανονικά αν υπήρχε μόνο η προ του 82 παράβαση θα έβαζα κατηγορία 2. Τώρα δεν μπορώ. Αυτό όμως δεν επηρεάζει την παλαιότητα. 

 

Εν κατακλείδι, οι μεταγενέστερες παραβάσεις παρασύρουν μόνο την κατηγορία και όχι την παλαιότητα με βάση την οποία υπολογίζεται το πρόστιμο.

 

(Ο λόγος που ρωτώ είναι μήπως το σύστημα δεν κάνει δεκτό κάτι τέτοιο και βρεθούμε προ δυσάρεστης έκπληξης.... :shock: )  

Edited by ChrisB
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται κανονικά αυτό που λες.

Έχεις πχ ακίνητο χωρίς άδεια και μέσα 1 αυθαίρετο πριν το 83 και 1 αυθαίρετο το 2005.

Θα έχεις 2 φύλλα καταγραφής κατηγορίας 5 με διαφορετικές παλαιότητες. Το ένα πρίν το 83 και το άλλο πριν το 2011

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

 

Σε οικεία που είχε προβλεπόμενη δόμηση 85μ2 σύμφωνα με την άδεια οικοδόμησης και επιτρεπόμενη 200μ2, ανεγέρθη εν τέλει οικεία με εμβαδό 107μ2 όπως επίσης και Η/Χ συνολικού εμβαδού 35μ2. Τέλος δίπλα στο κτίριο ανεγέρθη και αποθήκη 14.5μ2.

Μιας και σα σύνολο τα τετραγωνικά όλων των κατασκευών είναι 155μ2 και άρα ξεπερνιέται το 40% της επιτρεπόμενης δόμησης πηγαίνω κατηγορία 5;

Θα κάνω αναλυτικό προυπολογισμό για Η/Χ (ένα φύλλο καταγραφής), αποθήκη (άλλο φύλλο καταγραφής) και για την επιφάνεια του κεντρικού κτιρίου που ξεπερνά τα προβλεπόμενα των 85μ2 (δηλαδή αναλυτικό για τα 86 έως 107μ2) σε τρίτο φύλλο καταγραφής;

 

Ευχαριστώ

 

Παρεπιπτόντος τα Help Desk μας αφήσαν χρόνους; Δεν απαντάει κανείς σε mail και τηλ.

Edited by corfubuild
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε ένα αγροτεμάχιο κατασκευάστηκε μια εξ΄ολοκλήρου αυθαίρετη κατοικία 50 τ.μ. με μπάρμπεκιου και κιόσκι.Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Στον αναλυτικό προυπολογισμό που θα κάνω για το μπάρμπεκιου και το κιόσκι πρέπει να συμπεριλάβω και εργασίες που αφορούν την κατοικία.Για παράδειγμα πρέπει να εντάξω τα κουφώματα της κατοικίας ή τη στέγη της ή είμαι καλυμμένος με αυτά με το φύλλο καταγραφής που υπολογίζει το πρόστιμο για τα τετραγωνικά της κατοικίας? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.