Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Νωριτερα που το χρησιμοποίησα εμένα μου έδινε κανονικά ημερομηνία στις παλίες που έχει εως το 2002.

Παντα μιλάω για την εφαρμογή του google earth.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς γιατί το google earth κατάργησε τις ημερομηνίες και δίνει μόνο μήνα;

(έχει πλάκα να έγινε για την Ελλάδα)

 

Το Google Earth δεν έχει καταργήσει κάτι.

 

Δες εδώ για τις προσθήκες που έχει κάνει και για τις νεες ημερομηνίες

http://www.gearthblog.com/blog/archives/2016/11/google-earth-now-global-landsat-sentinel-2-data-1985-2016.html

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι/συναδέλφισσες, τι κάνετε με τις αεροφωτογραφίες όσοι δεν βρίσκεστε στην επαρχία; Μόλις επικοινώνησα τηλεφωνικά με ΕΚΧΑ που έχει το αρχείο του ΟΚΧΕ και μου είπαν ότι δεν μπορούν να στείλουν προεπισκόπηση και ότι δεν μπορείς να παραγγείλεις τηλεφωνικά. Μόνο εάν πας από εκεί ή στείλεις κάποιον. Πως το αντιμετωπίζετε;

Edited by ΤΣΕΛΕΠΗ ΑΝΝΕΤΑ
Link to comment
Share on other sites

Ε9 + α/φ ktimanet.gr περιόδου 2007-09 για τις λοιπές παραβάσεις εφόσον σε καλύπτουν. Επίσης google steet view + maps.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε αλλά τα έχω ψάξει όλα (και το αρχείο που έχει το ΤΕΕ) και δεν με καλύπτουν. Ο πελάτης ισχυρίζεται ότι είναι προ του 1983 και θέλω να το αποδείξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι/συναδέλφισσες, τι κάνετε με τις αεροφωτογραφίες όσοι δεν βρίσκεστε στην επαρχία; Μόλις επικοινώνησα τηλεφωνικά με ΕΚΧΑ που έχει το αρχείο του ΟΚΧΕ και μου είπαν ότι δεν μπορούν να στείλουν προεπισκόπηση και ότι δεν μπορείς να παραγγείλεις τηλεφωνικά. Μόνο εάν πας από εκεί ή στείλεις κάποιον. Πως το αντιμετωπίζετε;

Για τους ενδιαφερόμενους από την επαρχία, δίνεται η δυνατότητα να στείλουν e-mail με τις συντεταγμένες του σημείου ενδιαφέροντος στην ηλ. διεύθυνση [email protected] και στη συνέχεια η ΕΚΧΑ απαντά ηλεκτρονικά για το αν υπάρχει διαθέσιμη αεροφωτογραφία/-ες στο αρχείο της. Σε περίπτωση που υπάρχει και επιθυμεί ο ενδιαφερόμενος να την παραγγείλει αποστέλλει τα φορολογικά του στοιχεία μέσω e-mail στην ΕΚΧΑ, η ΕΚΧΑ εκδίδει και του αποστέλλει ηλεκτρονικά δελτίο παραγγελίας, το οποίο αφού πληρωθεί το σχετικό ποσό με τραπεζική κατάθεση σε λογαριασμό της ΕΚΧΑ (υπάρχουν σχετικές οδηγίες στο δελτίο παραγγελίας) η ΕΚΧΑ προχωρά στην αναπαραγωγή της αεροφωτογραφίας. Όταν ολοκληρωθεί η παραγγελία, ειδοποιείται ο ενδιαφερόμενος να στείλει εταιρεία ταχυμεταφορών για να την παραλάβει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.ktimanet.gr/CitizenWebApp/SearchAerophotos.aspx

 

Αναζήτηση αεροφωτογραφιών με προεπισκόπηση του τμήματος του αρχείου της ΕΚΧΑ που έχει σαρωθεί 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οι αεροφωτογραφίες στην "εμφάνιση ιστορικού δασικού χάρτη" που υπάρχουν στις δασικές αναρτήσεις μετράνε για αποδεικτικό στοιχείο (αν και νομίζω πως έχουν μια μετατόπιση);

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Σε πέργκολα καλυμμένη με φυτό, ο ιδιοκτήτης είχε κλείσει περιμετρικά τις κολώνες με κάποιο κόντρα πλακέ (συν μια οροφή κάτω από το σκελετό της) και είχε δημιουργήσει μια αποθήκη. Αυτή η κατασκευή προϋπήρχε του 2011. Όμως λίγο πριν την έκδοση του νόμου 4014 σκέφτηκε να κάνει καλύτερη κατασκευή στους περιμετρικούς τοίχους και να βάλει πάνελ ώστε να την τακτοποιήσει σε καλύτερη εκδοχή. Η αεροφωτογραφία δείχνει σίγουρα την πέργκολα από ψηλά. Στο google street view όμως φαίνεται ότι το 2011 είχε ξεβιδώσει τα περιμετρικά κόντρα πλακέ και δεν είχε βάλει ακόμη τα πάνελ. Εντάσσεται στο νόμο αυτή η κατασκευή ή θεωρούμε πως επειδή τη σημερινή μορφή της ως προς τα πλαϊνά την απέκτησε μετά την έκδοση του νόμου, είναι εκπρόθεσμη;

 

Ευχαριστώ!

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

 ό,τι και να λεει, πως ειχε τοποθετησει απο "πριν" κοντρα πλακε  ή τοιχους ή ξυλα ή... ή... ή...ειναι "για να λεει"

 

εσυ κατα την κρισιμη ημερομηνια βρηκες οτι ειχε  5-6 κολωνες  με ενα σκεπαστρο..

 

Αποθηκη δεν  ειδες.

 

εσυ πώς καλυπτεσαι  σε μελλοντικο προβλημα...???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.