Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχει κάποιος καμιά ενημέρωση για το πότε θα μπορούμε να παραγγείλουμε ξανά αεροφωτογραφίες από το Κτηματολόγιο (ΕΚΧΑ)? Γιατί στο ΓΥΣ δεν μπορώ να βρω τις ημερομηνίες που χρειάζομαι..

Link to comment
Share on other sites

Ναι με καλύπτει απλά θέλω την αεροφωτογραφία για ισχυρότερη τεκμηρίωση.

Σε κάθε περίπτωση επειδή τους ενοχλώ συνέχεια στο ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ, οταν "ξαναανοίξει" θα ενημερώσω το forum.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εκτος απο κτηματολογιο γκουγκλ και γυς υπαρχουν αλλες εφαρμογες που μπορει κανεις να βρει αεροφωτογραφιες στο διαδικτυο?καποιοι συναδερφοι παλαιοτερα ειχαν αναφερει καποιες....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορώ να κανω χρηση με print screen το υποβαθρο του κτιματολογιου 2007-2009 για πιστοποιηση οτι η κατασκευη ειναι πριν το 2011; 

 

Βάλε τόνους στο κείμενό σου και διόρθωσε την ορθογραφία όπου απαιτείται. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2018 at 12:30 ΜΜ, freecat said:

Μπορώ να κάνω χρήση με print screen το υπόβαθρο του κτηματολογίου 2007-2009 για πιστοποίηση ότι η κατασκευή είναι πριν το 2011; 

Βάλε τόνους στο κείμενό σου και διόρθωσε την ορθογραφία όπου απαιτείται. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33 (είναι ανενεργή η επεξεργασία)

και να συμπληρώσω το ερώτημά μου με το εξής:

έχω ακίνητο με Ο.Α. του 76 αλλά με αλλαγές στο περίγραμμά του εκ κατασκευής (όχι προσθήκες χώρων αλλά κατασκευάστηκε διαφοροποιημένο το περίγραμμα της αδείας). Το προφανές της παλαιότητας θέλω σήμερα να το τεκμηριώσω με αεροφωτογραφία του 1983 που προστέθηκε τελευταία από το Κτηματολόγιο. Προλαβαίνω να κάνω παραγγελία;

Η χρήση print screen σε αυτήν την περίπτωση από την αεροφωτογραφία του 1983 να υποθέσω δεν είναι αποδεκτή; 

Κινδυνεύω να βρεθώ εκτός 4178..   Όποιος συνάδερφος μπορεί να βοηθήσει..

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

σχετικά με τις αεροφωτογραφίες για την απόδειξη παλαιότητας του ν.4178 θα ήθελα να ρωτήσω επειδή είμαι από Ρέθυμνο και στο κτηματολόγιο δεν μου βγάζει καθόλου αεροφωτογραφίες (όπως στην αθήνα) πώς αποδεικνύω κατασκευή του 1985 εντός της πόλης?

για τις παραβάσεις από 2004 - 2011 οκ δεν έχω πρόβλημα αλλά για τις παλαιότερες???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 

ξερει κανείς στη ΓΥΣ γιατί δεν δουλεύει η μεγέθυνση που περιγράφει στίς οδηγίες εδω (η προεπισκόπηση δουλεύει αλλά όχι η μεγένθυνση δηλαδή δεν βγαίνει το κίτρινο πλαίσιο και ο υπερτιθεμένος κάναβος). ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ?:

http://web.gys.gr/GeoSearch/Geoindex_UM_gr.htm#_Toc151482858

Επίσης, μπορούμε να προβούμε σε προεπισκόπηση του αρχείου χαμηλής ανάλυσης από την επιλογή  «QuickLook» της φόρμας (βλ. οθόνη που ακολουθεί).

 

Επισκόπηση Αεροφωτογραφίας (QuickLook)

 

Η προσθήκη στο καλάθι αγορών του συγκεκριμένου προϊόντος γίνεται από το κουμπί «Προσθήκη στο καλάθι», οπότε καλείται το καλάθι αγορών του Ηλεκτρονικού Καταστήματος και προστίθεται αυτόματα το προϊόν σ’ αυτό (βλ. Καλάθι αγορών στο τέλος του εγχειριδίου).

 

Στην περίπτωση που από τη λίστα «Τρόπος Διάθεσης» επιλεγεί μεγέθυνση αεροφωτογραφίας, εμφανίζεται η φόρμα επιλογής των παραμέτρων μεγέθυνσης (βλ. οθόνη που ακολουθεί). Στο παράθυρο αυτό, η αεροφωτογραφία εμφανίζεται με υπερτιθέμενο κάναβο 10Χ10 ο οποίος αριθμείται κατά την οριζόντια διάσταση με γράμματα (α-κ) και κατά την κάθετη διάσταση με αριθμούς (1-10). Ο συνδυασμός γράμματος και αριθμού προσδιορίζουν το κελί του κανάβου το οποίο θα αποτελέσει το κέντρο για την μεγέθυνση της αεροφωτογραφίας.

 

 

 

Για τη διευκόλυνση επιλογής του κατάλληλου κελιού, στο παράθυρο εμφανίζεται και ένα ορθογώνιο παράθυρο με κίτρινο περίγραμμα το οποίο δρα ως μεγεθυντικός φακός, με το οποίο μπορούμε να μετακινηθούμε στην αεροφωτογραφία και να αναγνωρίσουμε την περιοχή ενδιαφέροντος. Η μετακίνηση γίνεται με το ποντίκι ή με τα πλήκτρα D του πληκτρολογίου. Χρησιμοποιώντας τα πλήκτρα áâ του πληκτρολογίου, μπορούμε να μεγενθύνουμε την εικόνα εντός του κίτρινου πλαισίου.  

 

Το επιθυμητό κελί επιλέγεται με το πάτημα του ποντικιού στο κατάλληλο κελλί της εικόνας ή με επιλογή των τιμών από τις λίστες στο πάνω δεξί μέρος της φόρμας.  και ενημερώνεται η φόρμα. Στη συνέχεια, επιλέγεται από τη λίστα τιμών και ο λόγος της μεγέθυνσης (2Χ, 4.5Χ) και γίνεται επιστροφή στη φόρμα λεπτομερών στοιχείων για την προσθήκη στο καλάθι αφορών.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς αν είναι νόμιμη η χρήση αεροφωτογραφιών από το google earth και google maps για φωτοερμηνεία σύμφωνα με τους όρους χρήσης της Google;

Το έχει ψάξει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@cendroid Νομίζω ότι οι στους όρους αναφέρεται η χρήση εντός λογικών ορίων ή θεμιτή χρήση (fair use). Δεν είναι αυστηρά καθορισμένες οι δυνατότητες του χρήστη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.