Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Το αποδεχεται  η εγκ.4  παρ. 13 για την αποτυπωση απο το γκουκλ των κτηνοτροφικων.

Για σενα, η αναλυση απο το γκουγκλ σου δειχνει μια συγκεκριμενη κατασταση.

Αυτη βλεπεις, που ταιριαζει και με το Ε9.

Αρα προχωρας κανονικα

Οποιος θελει να ισχυρισθει το αντιθετο, θα πρεπει να επικαλεσθει και να προσκομισει  "αντιθετες" φωτό

[πραγμα που, εκ των πραγματων,  ειναι αδυνατο]

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,.

Διαβάζοντας τους όρους χρήσης των χαρτών google earth και google maps νομίζω προκύπτει ότι απαγορεύεται τέτοιου είδους χρήση.

Δηλαδή σε φωτοερμηνία σε δικαστήριο μπορεί ο αντίδικος να επικαλεστεί παράνομη χρήση υλικού;

Link to comment
Share on other sites

δεν εθεσες θεμα "δικαστηριων"...

Μιλωντας καθαρα για τακτοποιησεις, για σενα αποτελει αποδεικτικο/επιβοηθητικο στοιχειο για να βεβαιωθεις για την "παλαιοτητα".

Πχ ενα ισογειο που φαινεται "ανοιχτο "  στο γκουγκλ στριιτ με ημερομηνια 2012,  δεν σου επιτρεπει να τακτοποιησεις ενα κλεισιμο πυλωτης, που ο πελατης λεει οτι το εκανε  το "2008"

Αν προκειται για δικαστικη χρηση, τοτε, αυτο που κρινεται, δεν ειναι η αυθεντικοτητα της απεικονισης απο το γκουγκλ, αλλα η δικη σου αναλυση/φωτοερμηνεια  και σε ποια στοιχεια στηριχθηκες...

Προφανως, εαν προκειται για  αντιδικιες περι το εμβαδον και τα όρια,δεν θα στηριχθεις μονον το γκουγκλ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Κατανοητά όλα αυτά.

Μάλλον δεν ήμουν και εγώ αρκετά σαφής στη ερώτηση μου. Δεν τίθεται ζήτημα για το αν τα συμπεράσματα μου είναι σωστά ή όχι και αν υπάρχει αμφισβήτηση στο τι φαίνεται.

Το ερώτημα είναι στο αν έχω δικαίωμα να κάνω χρήση στοιχείων (χάρτες google earth/google maps/street view) όταν αυτός που τα παρέχει (η εταιρεία google) δεν το επιτρέπει για τον συγκεκριμένο σκοπό (βλέπε όρους χρήσης).

Τι επίπτωση θα έχω εγώ αν το κάνει θέμα ο αντίδικος; Ο δικαστής θα το προσπεράσει; Απλά δεν θα ληφθεί υπόψιν η φωτοερμηνεία μου; Θα έχω δικαστικά μπλεξίματα για παράνομη χρήση υλικού;

Ειλικρινά δεν ξέρω και όσους δικηγόρους ρώτησα δεν ήξεραν καν ότι απαγορεύεται. Όταν όμως τους ζήτησα να διαβάσουν τους όρους χρήσης, μου έλεγαν ότι μάλλον δεν μπορώ να κάνω χρήση των χαρτών.

Link to comment
Share on other sites

στα δικαστηρια δεν πας με το γκουγκλ

Ο δικαστης δεν θα αναλυσει απο το γκουγκλ τι "φαινεται"....

Πας με φωτοερμηνεια...αρα με αεροφωτογραφιες  απο νομιμους φορεις, με γωνιες ληψεις/ημερομηνια/σκιασεις και διαφορα άλλα στοιχεια που ξερουν αυτοι,

  και στηριζεται σε αυτα, για να μπορεσει να εχει τεκμηριωμενη αποφαση.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αυθαίρετη επέκταση που πραγματοποιήθηκε το 1980 σε πέτρινο κτήριο του 1900 (δεν υπάρχει καμία Ο.Α.), αλλά με Α/Φ του 1987 από τη ΓΥΣ θα τη δηλώνατε; 

Να σημειώσω πως δεν ανέφερα στον ιδιοκτήτη ότι μεταγενέστερο δε θα μπορούσαμε να το τακτοποιήσουμε. Οπότε πιστεύω πως λέει αλήθεια. Στο Ε9 γράφει 1900. 

Με αλλαγή του Ε9; 

Edited by Afi8ionado
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα για το Ε9 υπάρχει ΠΟΛ που αναφέρει ότι η αυθαίρετη επέκταση του 1980 θα συμπαρασύρει σε αντίστοιχη παλαιότητα όλο το κτίσμα αν θυμάμαι καλά. Οπότε συζήτηση με τον φοροτεχνικό του πελάτη για διευκρίνιση στο συγκεκριμένο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βασική ερώτηση:

Όταν χρησιμοποιείτε αεροφωτογραφία ως ένδειξη παλαιότητας, σε τι μορφή τη χρησιμοποιείται; Θέλω να πω, αναρτάται την ίδια την αεροφωτογραφία με κάποιο ‘στίγμα’ που βρίσκεται το κτίσμα ενδιαφέροντος ή κάνετε και φωτοερμηνεία/ΤΕ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, the_topo said:

Βασική ερώτηση:

Όταν χρησιμοποιείτε αεροφωτογραφία ως ένδειξη παλαιότητας, σε τι μορφή τη χρησιμοποιείται; ...

Σε κάθε περίπτωση αφού επικαλούμαστε αεροφωτογραφία /ες την/ τις αναρτάμε ...

Τώρα ανάλογα την αεροφωτογραφία και αν είναι προφανέστατο το ζητούμενο δεν θα βάλω φωτοερμηνεία .... αν όμως δεν είναι προφανέστατο τι, πως, πλάτος, μήκος, ύψος ή μπαζα σκέτα κλπ κλπ τότε μια φωτοερμηνεία θα είναι χρήσιμη για αποφυγή ενστάσεων ή προβλημάτων.

Και φυσικά το Ε9 του ιδιοκτήτη που δηλώνει με ευθύνη του την όποια παλαιότητα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.