Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Ευχαριστώ συνάδελφε.

Και να φανταστώ αναρτάς την αεροφωτογραφία σε άλλη μορφή (αφού συνήθως από το ΓΥΣ/Κτηματολόγιο λόγω μεγέθους δεν αναρτώνται)?

 

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λόγο μεγέθους μια α/φωτογραφία δεν μπορούσε να ανέβει μου είχε τύχει, δεν θυμάμαι πως, μπορεί να χρησιμοποίησα και το paint έτσι απλά, κοίταξα στο τμήμα που έκοψα να φαίνεται το οικόπεδο μου με το σπίτι, νομίζω πως κράταγα και κάποιες πληροφορίες από τα πλαινά της α/φωτ και βουρρρρρ την πέρασα μικρή στο σύστημα... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζεις απλά να φαίνονται οι πληροφορίες που σε αφορούν ή τις 'στιγματίζεις' κιόλας? Εγλψ προσωπικά συνήθως βάζω κανένα 'κυκλάκι' και βελάκι με τη πληροφορία (πχ. κατοικία προ '55') αλλά μου φαίνεται πολύ μπακαλίστικος ο τρόπος..

Link to comment
Share on other sites

εντάξει μπακαλίστικος, οι τοπογράφοι βέβαια πιο πολύ ασχολείστε με αυτά οπότε θέλετε μια επισήμανση κάτι πιο ειδικό να σημειώσετε ενδεχομένος πάνω στο "σχέδιο" την α/φ προσωπικα, δεν γφω κανένα. Γιατί θα έπρεπε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Ως προς το μέγεθος της Α/Φ, απλά σώζουμε σε μορφή jpg, που μειώνει το μέγεθος, αφού για το ΤΕΕ το μέγεθος μετράει 😉

Ως προς την φωτοερμηνεία αφενός δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στον Νόμο, αφετέρου μπλέκει με τα δικαιώματα μηχανικών που μπορούν να κάνουν φωτοερμηνεία... Αν ήταν υποχρωτικό, τότε θα είχε και τις αντίστοιχες ειδικότητες στο πεδίο της Α/Φ

Προσωπικά για την πληρότητα της δήλωσης και τη διευκόλυνση όλων, συντάσσω κείμενο με σταδιακά zoom της Α/Φ και εντοπισμό ακινήτου, το οποίο σώζω σε μορφή pdf και ανεβάζω.

Έχει τύχει όμως να ανεβάσω και την αεροφωτογραφία σκέτη, όπως άλλωστε ζητείται.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ppanag said:

........... να ανεβάσω και την αεροφωτογραφία σκέτη, όπως άλλωστε ζητείται.

Αυτό! Όλα τα υπόλοιπα είναι υπερβολές! Σπανίως πελάτης μπορεί να πληρώσει π.χ. 500 ευρώ κ.λπ. για φωτοερμηνεία, οπότε ξεχνιέται ως θέμα στο 99.9% των περιπτώσεων. Η "κατεύθυνση " είναι "...ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε"!

Ας αποδείξει ο έλεγχος εκ των υστέρων ό,τι εντοπίσατε π.χ. λάθος το ακίνητο ή σε λάθος κλίμακα ή αν δεν "βλέπει" καλά ας πληρώσει για φωτοεμηνεία.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2022 at 11:29 ΜΜ, the_topo said:

Βασική ερώτηση:

Όταν χρησιμοποιείτε αεροφωτογραφία ως ένδειξη παλαιότητας, σε τι μορφή τη χρησιμοποιείται; Θέλω να πω, αναρτάται την ίδια την αεροφωτογραφία με κάποιο ‘στίγμα’ που βρίσκεται το κτίσμα ενδιαφέροντος ή κάνετε και φωτοερμηνεία/ΤΕ;

Εντοπίζεις το ακίνητο στην ΑΦ του κτηματολογίου, κάνεις ένα print screen όπου φαίνεται η ημερομηνία λήψης, και αναρτας το jpg αρχείο με μια σήμανση (κυκλάκι, βέλος...). Ε9, Τ.Ε. για το τρόπο κατασκευής κλπ στοιχεία συνυποβάλλονται.

Αν απαιτηθεί σε μεταγενέστερο έλεγχο η αφ τότε αγοράζεις από ΓΥΣ ή Κτημα...

Φωτοερμηνεία μόνο σε καμία δικαστική αίθουσα θα απαιτηθεί.

 

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα καλή εβδομάδα. Γνωρίζετε πώς μπορούμε να μάθουμε ποια χρονιά έχει τραβηχθεί μια αεροφωτογραφία του υπουργείου Γεωργίας (1996-1998);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.