Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

ΑΕΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΑΦΟΥ Ο ΟΚΧΕ ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΕΙ ΠΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ???

Εκανα χθές αίτηση στον ΟΚΧΕ. Σήμερα μου απήντησε η ΕΚΧΑ :

 '' Σας ενημερώνουμε οτι ο ΟΚΧΕ καταργήθηκε σύμφωνα με τον Νόμο 4164/ΦΕΚ156/9-7-2013 και οι αρμοδιότητές του μεταφέρθηκαν στην ΕΚΧΑ Α.Ε.

Για τον λόγο αυτό προς το παρόν δεν μπορεί να γίνει καμιά παραγγελία, αλλά δίνονται μόνο πληροφορίες για την ύπαρξη ή μη αεροφωτογραφιών στο σημείο που έχετε υποδείξει.

Με νεότερη ανακοίνωση θα γίνει η επανέναρξη χορήγησης αεροφωτογραφιών.''

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ας περιμένουμε λίγο και θα ξαναξεκινήσει η διαδικασία αυτή....

Link to comment
Share on other sites

Μα το άρθρο 7 είναι σαφές

 

Kαι η παρ7 του αρ11 που γράφει: Δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, από τα οποία αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής και ο χρόνος ολοκλήρωσης της χρήσης. Θα βήξουμε αδιάφορα, επειδή το αρ7 είναι κακοδιατυπωμένο (το τελευταίο εδάφιο της παρ2 έπρεπε να ακολουθεί την παρ4) και δεν βγάζει (εαν δεν θέλουμε να βγάλει) ορισμένο νόημα;

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου έγραψα καλύπτει την περίπτωση της αλλαγής χρήσης. Το άρθρο 11 δεν λέει κάτι διαφορετικό. Όταν δεν υπάρχει τέτοιο έγγραφο πολύ απλά βάζεις 1.1.2004. Το θέμα είναι να μας εξηγήσουν πότε έχουμε...αλλαγή χρήσης !

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 7 ξεκινάει θέτοντας ως προϋπόθεση την εγκατάσταση της χρήσης πρό του 7/2011.

Στο αρ 11 (άσχετα με το τι άλλο γράφει το αρ7) ζητείται απόδειξη του δηλούμενου χρόνου εγκατάστασης.

Αυτό που αναφέρεις, το συγκεκριμένο εδάφιο, επαναλαμβάνω, έαν θέλουμε να το πιστέψουμε, πηγαίνοντας κόντρα

1. στον προηγούμενο νόμο

2. στον παρόντα νόμο

3. στις εξαγγελίες περί κόκκινης γραμμής της 28/7/2011

4. σε κάθε λογική

εννοεί ότι για τις αλλαγές χρήσεις δεν χρειάζεται κανένα αποδεικτικό.

Αρκεί το υπόλοιπο κτίριο να είναι προπέρσινο και δεν πα να βρίσκεται η ΑΧ στο μυαλό του ιδιοκτήτη, όλα ρυθμίζονται...

 

Με αυτόν τον τρόπο θα εργαστούμε;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ένας πελάτης μου σε κοσμοπολίτικο νησί των Κυκλάδων θέλει να τακτοποιήσει μία πισίνα και μία αποθήκη. Ισχυρίζεται ότι κατασκευάστηκαν πρίν τις 28.7.2011. Επειδή σε αυτό το νησί έχουν ακουστεί πολλά, τι κάνω...? Πως κατοχυρώνομαι ότι είναι κατασκευασμενα πριν τη συγκεκριμένη ημερομηνία??

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 7 ξεκινάει θέτοντας ως προϋπόθεση την εγκατάσταση της χρήσης πρό του 7/2011.

Στο αρ 11 (άσχετα με το τι άλλο γράφει το αρ7) ζητείται απόδειξη του δηλούμενου χρόνου εγκατάστασης.

Αυτό που αναφέρεις, το συγκεκριμένο εδάφιο, επαναλαμβάνω, έαν θέλουμε να το πιστέψουμε, πηγαίνοντας κόντρα

1. στον προηγούμενο νόμο

2. στον παρόντα νόμο

3. στις εξαγγελίες περί κόκκινης γραμμής της 28/7/2011

4. σε κάθε λογική

εννοεί ότι για τις αλλαγές χρήσεις δεν χρειάζεται κανένα αποδεικτικό.

Αρκεί το υπόλοιπο κτίριο να είναι προπέρσινο και δεν πα να βρίσκεται η ΑΧ στο μυαλό του ιδιοκτήτη, όλα ρυθμίζονται...

 

Με αυτόν τον τρόπο θα εργαστούμε;

 

Ναι αυτό εννοεί. Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα σου...και γιατί πάει κόντρα στην λογική. Είναι μία καλή ρύθμιση για όσους θέλουν να ρυθμίσουν μία απλή αλλαγή χρήσης και δεν βρίσκουν κάποιο έγγραφο. Δηλαδή αυτοί να έμεναν ξεκρέμαστοι ?! 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ένας πελάτης μου σε κοσμοπολίτικο νησί των Κυκλάδων θέλει να τακτοποιήσει μία πισίνα και μία αποθήκη. Ισχυρίζεται ότι κατασκευάστηκαν πρίν τις 28.7.2011. Επειδή σε αυτό το νησί έχουν ακουστεί πολλά, τι κάνω...? Πως κατοχυρώνομαι ότι είναι κατασκευασμενα πριν τη συγκεκριμένη ημερομηνία??

Βρίσκεις αεροφωτογραφία προγενέστερη της 28/7/11 στην οποία να φαίνονται αποθήκη+πισίνα.

Link to comment
Share on other sites

@letom:

Το πρόβλημά μου είναι ότι η πιο πρόσφατη Αεροφωτογράφηση της ΓΥΣ είναι το 2006, του Google Earth ειναι του 2010 και σε αυτές δεν φαίνονται. Ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται ότι τα κατασκέυασε το χειμώνα 2010-2011...

Γιαυτό έχω κολλήσει και δεν ξέρω τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.