Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

από που αυτό το συμπέρασμα;;

 του Google Earth ειναι του 2010

εγώ βλέπω οικ/μές που έκτισα ο ίδιος το 2005 και 6 και δεν τις βλέπω!!

Link to comment
Share on other sites

@ΚΑΝΑ:

Στο κάτω δεξί μέρος της εικόνας γράφει: Ημερομηνία εικόνων: 7/22/2010.  

Αλλά σε άλλες περιοχές είναι πιο παλιες οι τελευταίες εικόνες που έχουν

Link to comment
Share on other sites

@DimitrisPAP

Μπορείς να περιμένεις , την ανάρτηση στο σύστημα του ΤΕΕ αεροφωτογραφιών όλης της επικράτειας...όπως έχει αναγγελθεί

Edited by Χερουβείμ με την αλλαξιά
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοεί. Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα σου...και γιατί πάει κόντρα στην λογική. Είναι μία καλή ρύθμιση για όσους θέλουν να ρυθμίσουν μία απλή αλλαγή χρήσης και δεν βρίσκουν κάποιο έγγραφο. Δηλαδή αυτοί να έμεναν ξεκρέμαστοι ?! 

Πάει κόντρα στη λογική (να εννοεί αυτό το εδάφιο αυτό που φαίνεται να εννοεί) όταν ζητείται από το νόμο αποδεικτικό στοιχείο και μετά (ή έστω πριν) σου λέει α! δεν χρειάζεται τίποτα. Εμείς ως μηχανικοί, υπεύθυνοι για τα υποβαλλόμενα στοιχεία, τί θα κάνουμε τελικά; Πώς θα αποδείξουμε και υποστηρίξουμε κάτι χωρίς αποδεικτικά στοιχεία; Γι αυτό ρωτάω;

 

Πάει κόντρα στη λογική, όταν με αυτή τη "ρύθμιση" δεν δίνει δικαίωμα μόνο σε όσους δεν βρίσκουν κάποιο έγγραφο, αλλά δεν θα μπορούσαν και να ήθελαν αν με πιάνεις!

 

Φυσικά και δεν θέλω να μείνουν ξεκρέμαστες υποθέσεις, δε με συμφέρει άλλωστε. Γι αυτό και πιο πάνω γκρίνιαζα για την κατάργηση της ΤΕ.

Άλλο, όμως, αυτό και άλλο να ισοπεδωθούν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Που θα πάει, δεν θα γίνονται δηλώσεις 4178, δεν θα εισπράττουν τα ..."μπικικίνια", θα περνάει ο χρόνος, θα οδεύουμε προς τη λήξη του και τότε θα καταλάβουν τι ...έκαναν!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

η  αληθεια  ειναι  οτι  με  τον   4178  δεν  προχωρα  ρυθμιση  χωρις  να    αποδεικνυεται  ο  χρονος  κατασκευης 

απο  αεροφωτογραφιες    ,  χωρις   αυτες   κινδυνευει  αυτος  που  βαζει  τα  χρηματα  να  βγει  και  κερατας 

και  δαρμενος  δηλαδη  και  να  πληρωσει  αλλα  και  να  βγει  απο  την  ρυθμιση  ,  εγω  εξηγουμαι  με  τους  πελατες  μου 

οτι  ξερεις  κυριε ,  αν  θελεις  να  εισαι  100%   ενταγμενος  στον  νομο  και  σε  εναν  επικειμενο  ελενχο  καθαρος  και  να  μην  κινδυνευσεις  την  ενταξη  σου  φερε  μου  αποδεικτικα   στοιχεια   ,  ειδαλως  πηγαινε  στο  διπλανο  που  τα  δηλωνει  ολα  προ  1983  χωρις  αποδεικτικα  με  500  ευρω  και  το  τοπογραφικο   απο  το  κινητο  δωρο  στον  πελατη   , αλλα  προσεξε  διοτι   μετα  απο  5-6  χρονια  πιθανο  να  φας και   κανενα  προστιμο  διατηρησης  και  ανεγερσης  .ισως  και  καμμια  διενεξουλα   με  τον  γειτονα  για  τη  επικαλυψη  2  μετρων  των  οικοπεδων  σας   στα  δικαστηρια   , γιαυτο  δεν  εχω   πολλους    πελατες . το  κρατος   θα  αφησει  3-4  χρονια  να  κανουν  μερικοι χιλιαδες  εξυπνοι  ενταξη  στο  συστημα ως  προ  1983 

και  μετα  θα  τραβηξει  εναν  ξεγυρισμενο  ελενχο  που  κοστιζει  ελαχιστα  απο  το  πληροφοριακο  συστημα  του  ΤΕΕ  και  ο  κοσμος  θα  ειναι  και  παλι 

και  συνεχως  στο  γκισε  να  πληρωνει  . και  μαλιστα  διπλα .

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Σε ένα ακίνητο σε ορεινή περιοχή της Κρήτης, για την απόδειξη της παλαιότητας έχω αεροφωτογραφία του Ιουνίου του 1983.

Η αμέσως παλαιότερη είναι του 1966,στην οποία δεν φαίνεται η αυθαιρεσία. Μπορώ να βασιστώ σε αυτήν του1983 κάνοντας τον ισχυρισμό ότι στο εξάμηνο (Ιανουάριος-Ιούνιος 1983) αποκλείεται να πρόλαβε να κατασκευάστηκε λόγω και των δυσμενών καιρικών συνθηκών που επικρατούν στην περιοχή και να καταταχθεί η κατασκευή στην κατηγορία προ του 1983?

Ποιά είναι η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει 5άρι για την περιοχή, τότε θα υπάρχει και α/φ 1971-73. Ας μας πουν οι τοπογράφοι, κάνω λάθος;

Η αιτιολόγηση που προτείνεις είναι πολύ καλή για την τεχνική έκθεση, τυπικά όμως δεν αποτελεί αποδεικτικό στοιχείο.

 

Όσο για το θέμα αλλαγής χρήσης χωρίς α/φ, νομίζω ότι θα πρέπει να το διαχωρίσουμε πλήρως από την περίπτωση της προσθήκης / υπέρβασης.

Έστω λοιπόν ότι έχω α/φ η οποία δείχνει την οροφή του Η/Υ. Αυτό τι αποδεικνύει; Τίποτα.

Χρειάζομαι λοιπόν κι άλλα αποδεικτικά στοιχεία για την απόδειξη του χρόνου αλλαγής χρήσης;

Έστω λοιπόν ότι έχω και τιμολόγια.

Έχετε δει κανένα τιμολόγιο να λέει "3,5 τ.μ. πλακάκια για κλείσιμο Η/Υ καθ' υπέρβαση της 1234/89 άδειας οικοδομής";

Δηλαδή τι αποδεικτικό μπορώ να έχω για την αλλαγή χρήσης Η/Υ σε δωμάτιο;

Ακόμα και το Ε9, δεν λύνει το πρόβλημα. Διευκρινίζω:

Σύμφωνα με την τελευταία οδηγία, οι χώροι ρυθμισμένοι με 3843 ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό να αλλάξουν στο Ε9

αρκεί να είχαν δηλωθεί ως βοηθητικοί εξ αρχής.

Δηλαδή θα έπρεπε να έχω κάνει λάθος Ε9 εξ αρχής, για να μπορώ τώρα να το επικαλεστώ.

Για να μην πάμε στις περιπτώσεις πρό εφαρμογής Ε9.

 

Νομίζω ότι διυλίζουμε τον κόνοπα και καταπίνουμε την κάμηλο.

Απ' τη στιγμή που, κακώς αν είμαστε ειλικρινείς, το κράτος αποφάσισε να ρυθμίσει αυτές τις περιπτώσεις,

θα πρέπει να δεχθεί το χρόνο κατασκευής 1.1.2004 περιπτώσεων που δεν ξεχωρίζουν στις α/φ (υπόγεια, Η/Υ κλπ)

και έχουν βέβαια α/φ τουλάχιστον για τις στέγες / δώματα των χώρων που δηλώνονται για αλλαγή χρήσης. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.