Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

με ΓΥΣ δηλαδη δεν παμε?? ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΙ ΠΑΜΕ (ΟΣΟΙ ΑΝΤΕΧΟΥΝ) σημειωσα καλα καλα με χ,ψ τις συντεταγμενες ,μου εβγαλε τι φωτο υπαρχουν παω να παραγγειλω κ ο server ....δεν μας εκανε την χαρη !! ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

Ο ιδιοκτητης μιας εκ των περιπτωσεων δεν θυμαται ποτε τα φτιαξε τα αυθαιρετα , ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΥΤΟ;;; που ειναι κ αποθηκες  που μολις ακουσε την τιμη του προστιμου αφρισε(Τις βαζουμε(ακομη) ως ΚΧ??)  ,NAI ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ Ν' ΑΛΛΑΞΕΙ (ΦΥΣΙΚΑ ΟΣΕΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3)

Για βεβαιωση ? υποχρεωτικα φωτο που δεν μπορουμε να βρουμε?? ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ....

Συνωμοσιολογικο :Αν οπως καποιοι λενε τα αεροπλανα με τα chemtrails  δεν μας ψεκαζουν μηπως τελικα μας φωτογραφιζουν? ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;;;; ΞΕΡΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΧΡΩΜΑ ΒΡΑΚΙ ΦΟΡΑΣ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη παραγγελνουμε ειτε τηλεφωνικα ειτε παμε απο εκει (εμεις που ειμαστε απο αλλου) ΟΚ ευχαριστω!!!

 

υγ.αυτο το τελευταιο για το χρωμα των εσωρουχων με ανησυχησε ...

Link to comment
Share on other sites

Κράτα το ...χεσμένο κι όταν έρθουν να το πάρουν να τους το δώσεις με χαρά!!!!! Αί σιχρίρ με δαύτους!!!!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη παραγγελνουμε ειτε τηλεφωνικα ειτε παμε απο εκει (εμεις που ειμαστε απο αλλου) ΟΚ ευχαριστω!!!

 

υγ.αυτο το τελευταιο για το χρωμα των εσωρουχων με ανησυχησε ...

Σχετικά με τη ΓΥΣ παραθέτω τη δική μου εμπειρία

 

Εχοντας τις συντεταγμένες x,y απο τοπογραφικό πηγαίνω στο site της ΓΥΣ (www.gys.gr) και στο Γεω-Ευρετήριο.  Εισάγω τις συντεταγμένες, επιλέγω απο αριστερά τη περιοχή για να κάνω zoom, επιλέγω αεροφωτογραφίες με tick και αφαιρώ τα tick απο τα άλλα, και κάνω αναζήτηση.  Μετά το zoom μου δείχνει με σταυρόνημα που είναι το σημείο μου.  Κάνοντας λοιπόν ενημέρωση χάρτη σου βγάζει στη ζουμαρισμένη περιοχή τα κέντρα όλων των αεροφωτογραφιών που έχουν ληφθεί με κωδικό xxxx-xxxx-xxxxx.  ο πρωτος αριθμός είναι ο αριθμός της αεροφωτογραφίας, ο δεύτερος η χρονολογία και ο τρίτος η κλίμακα (π.χ.40000).  Για να δεις λοιπόν κάνεις πάλι ενημέρωση χάρτη και σου ζητάει την ημερομηνία που θες τις αεροφωτογραφίες και άλλα στοιχεία. Απλά επιλέγετε την ημερομηνία βλέποντας απο πριν όμως ποιές χρονολογίες είναι απο τον χάρη βάζετε τη σωστή που είναι πιό κοντά σε αυτό που θέλετε γιατί αν βάλετε ημερομηνία που δεν υπάρχει χάρτης δεν βλέπετε τίποτα.

 

Εάν λοιπόν υπάρχουν αεροφωτογραφίες της χρονολογίας και κάνετε ενημέρωση χάρτη, κάτω δεξιά κάτω από το παράθυρο του χάρτη σας βγάζει σε λίστα όλες τις αεροφωτογραφίες.  Επιλέγετε εκείνη που είναι πιό κοντά στο σταυρόνημα και σας βγάζει αριστερά ένα παράθυρο.  Εάν δεν είναι κοντά σε διαβαθμισμένες απο τον Στρατό περιοχές (λιμάνια, αεροδρόμια, εγκαταστάσεις) τότε σας δίνει τη δυνατότητα να δείτε προεπισκόπηση (δεν μπορείτε όμως να zoomαρετε).  ΠΡΟΣΟΧΗ με Mozilla δεν δουλεύει, μόνο με Internet Explorer.  μετά προσωράτε σε παραγγελία.

Εγώ για αρχή παρήγγειλα σε διάσταση κλασσική 24x24 cm αλλά είναι αρκετά ικρή.  Με μεγεθυντικό καλό φακό είδα κτίσματα ακόμα και σε χρονολογία 1960 αλλά δεν ξέρω μεγέθυνση από ΓΥΣ τι παίζει.  Διαφέρει βέβαια και το κόστος.  Οι μικρές κοστίζουν από 5,5 έως 11 € σύν ΦΠΑ. Είναι έτοιμες περίπου σε μία εβδομάδα και τις παίρνετε επί τόπου ή στέλνετε courier (απο Επαρχία).  Πληρωμή προκαταβολικά σε Τραπεζικό Λογαριασμό

Απο εκεί και πέρα περιμένω απο φίλο τοπογράφο να μου πει πως θα εντοπίσουμε και δείξουμε σε χαρτί πχ ένα σπίτι οτι είναι υφιστάμενο.  Συνήθως για περιπτώσεις δασαρχείου κάνουν με δύο κοντινές φωτογραφίες της ίδιας περιοχής και περιόδου στερεοσκοπικη ανάλυση (όπως στα 3d) αλλά για σπίτια θα είναι πιό light.  Ιδομεν.  θα σας ενημερώσω σχετικά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παρτε τη σκαναρισμενη ρε παιδια και καντε οσο ζουμ θελετε...

Τι μεγεθυντικοι φακοι και πρασσειν αλογα?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου....πλήρωσα τις α/φ στις 14/10 στο e-shop της ΓΥΣ μέσω e-banking , λογω διαφορετικής τράπεζας χρεώθηκαν στις 17/10. Οι α/φ ήταν έτοιμες στις 25/10 . Έστειλα courier στις 30/10 και οι α/φ έφτασαν σήμερα στα χέρια μου. Εξαιτίας της απόστασης και της εταιρίας courier (που ο υπάλληλός της δεν θα καθήσει να περιμένει στην ουρά και θα φύγει και θα ξαναπάει) υπήρξε η όποια καθυστέρηση.

Κατά τα άλλα μια α/φ με κλίμακα 1/15000 την οποία σκανάρισα στα 1200 dpi με βοήθησε αρκετά , η άλλη όμως που είναι 1/30000 είναι τζάμπα λεφτά....  

Link to comment
Share on other sites

Παρτε τη σκαναρισμενη ρε παιδια και καντε οσο ζουμ θελετε...

Τι μεγεθυντικοι φακοι και πρασσειν αλογα?

Σε ένα cd το αρχείο tiff και τέλος.......

 

Cropάρεις το σημείο που σε ενδιαφέρει βάζεις και την απόδειξη μαζί σε pdf με τα στοιχεία αναλυτικά και upload....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έχω μια πραγματικά χαζή ερώτηση, αλλά θα την κάνω :)

 

ο νόμος αναφέρει άρθρο 11 παρ 7 "δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες...", υπάρχει κάποιος άγραφος (ή γραπτός) νόμος που λέει "όπου αεροφωτογραφίες = αεροφωτογραφίες της ΓΥΣ" ? εννοείται ή υπονοείται από κάπου αλλού?

 

γιατί να μην δεχτούμε την αεροφωτογραφία της google?

 

συγνώμη αν έχει συζητηθεί αλλού, αλλά βλέπω οτι η google εχει καλύτερο αρχειο από τη ΓΥΣ :smile:

Link to comment
Share on other sites

βασιζεσαι σε αυτό

"35. Η google earth έχει αεροφωτογραφίες προ 2004 ( 15-6-2003 ) και στην οποία αποτυπώνεται η
οικοδομή μπορεί αυτή να αποτελεί τεκμήριο παλαιότητας;
Με τον Ν.4014 είχε ανακοινωθεί από τον τότε Υπουργό ότι οι Α/Φ από google earth θα γίνονται κανονικά
αποδεκτές. Αναλογικά λοιπόν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως απόδειξη για την παλαιότητα και στον
Ν.4178."

 

γιατί από εσένα το είδα πρώτη φορά.... τελικά αυτή την ανακοίνωση υπουργού την έχει δει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.