Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Στην απάντηση του ΤΕΕ Τρίπολης Πελοπονήσου αριθμός 35 αναφέρει:

"Με τον Ν. 4014 είχε ανακοινωθεί από τον τότε Υπουργό ότι οι Α/Φ από google earth θα γίνονται κανονικά αποδεκτές. Αναλογικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν ώς απόδειξη για την παλαιότητα και στον Ν.4178"

 

Οπότε ανοίγεις το google earth, και μετακινώντας τον δείκτη με την ημερομηνία, βλέπεις μέχρι πόσο παλαιότερα αρχεία μπορείς να εντοπίσεις. Στην συνέχεια κάνεις copy την εικόνα που θεωρείς ότι σε καλύπτει και τσούπ, έχεις το αποδεικτικό παλαιότητας...!

 

Τωρα μέχρι πόσο πίσω μπορείς να πάς είναι ένα θέμα που μάλλον έχει σχέση με την περιοχή που ψάχνεις. Βλέπει και πράττεις ανάλογα.

Edited by npanagio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To google earth δεν νομίζω ότι έχει πιο παλιές από 2004-5 περίπου....

εδιτ: Μπορείς να βρεις και του 2001 σε μερικά σημεία...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοίγω το πρόγραμμα και μεταβώ σε μιά τοποθεσία, μου βγάζει μιά μπάρα πάνω αριστερά στην εικόνα (οχι εκτός πλαισίου εικόνας), όπου μεταφέροντας τον κέρσορα, πας σε προγενέστερες ημερομήνίες!.

Σε κάποιο σημείο (εκτός Ελλάδος) είδα και ημερομηνία 1930!

Link to comment
Share on other sites

και πως βρισκω το κουμπακι με την ημερομηνια?//??

Aνοίγεις το google earth και πάνω απο τον χάρτη στη γραμμή εργαλείων υπάρχει κουμπι με ένα ρολόι και  βέλος, μετακινείς τον κέρσορα και βρίσκεις ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοίγω το πρόγραμμα και μεταβώ σε μιά τοποθεσία, μου βγάζει μιά μπάρα πάνω αριστερά στην εικόνα (οχι εκτός πλαισίου εικόνας), όπου μεταφέροντας τον κέρσορα, πας σε προγενέστερες ημερομήνίες!.

Σε κάποιο σημείο (εκτός Ελλάδος) είδα και ημερομηνία 1930!

μα τοτε δεν υπηρχαν ουτε καρα οχι δορυφοροι!!!!!!!!μια τετοια να βρω για το ΥΠΕΚΑ δε θελω τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως στις ΗΠΑ έχει ημερομηνίες του 1930...Εικάζω ότι είναι οι πρώτες λήψεις από αεροσκάφη...

πρέπει βέβαια να κάνεις πολύ μεγάλη σμίκρυνση για τις δεις...ουσιαστικά βλέπεις τον χάρτη...

Link to comment
Share on other sites

Λίγη φειδώ με την χρήση του Google Earth γιατί υπάρχει η περίπτωση να αποδομηθεί γρήγορα, ειδικά όταν καταλάβουν στο υπουργείο ότι μπορεί κάποιος να "ζωγραφίσει" το αυθαίρετό του...

(κατά το τοπογραφικό με το GPS του κινητού του Σηφουνάκη)...

 

Τώρα, αν πάλι θέλετε σώνει και καλά να το χρησιμοποιήσετε, ενεργοποιήστε το layer «Ψηφιακή κάλυψη της Γης» για να ξέρετε ποια συγκεκριμένη δορυφορική λήψη της DigitalGlobe βλέπετε μέσω του Google Earth.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σε κακιστη ευκρινεια ρε παιδια του Google earth οι φωτοληψιες

Μονο για αποδειξη υπαρξης του κτισματος εκει ειναι καλες, για λεπτομερειες κλαφτα χαραλαμπε....

 

Και η ΓΥΣ καθυστερει αφορητα τις παραγγελιες

Παρηγγειλα αρχες Οκτωβρη, πηρα απαντητικο τελη Οκτωβρη, πληρωσα 1 Νομεβρη και τελος Νοεμβρη, λενε, θα τις εχω στα χερια μου....

 

Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα, ο διαλογος πηγγε ως εξης....

-Ναι καλημερα, ειμαι Μηχανικος απο Θεσσαλονικη, να ρωτησω........

-Ασφαλως, περαστε απο τα γραφεια μας στη Μεσογειων 4 και θα σας εξυπηρετησουμε....

-Το οτι βρισκομαι 504χλμ μακρυα δεν το εδωσες σημασια??????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.