Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

και δεν κατάλαβα και το περί Σεπτεμβρίου. Δεν πήρε παράταση μέχρι 2/15 νομίζω;

Ξανα-άλλαξε κάτι;

(γιατί κάποιοι συνάδελφοι βιάζονται να ανεβάσουν αρχεία, σχέδια κλπ; υπάρχει κάποιος τυπικός ή ουσιαστικός λόγος; μη μας αφήνετε στο σκοτάδι)

 

http://www.protothema.gr/economy/article/376997/fili-zois-gia-ta-authaireta-me-ti-voula-tou-ste/

 

Το ζουμί εν ολίγοις: αν δεν ξαναπάρει παράταση η εκδίκαση του 4178 τον Οκτώβριο, τότε ο Νόμος θα κριθεί και πάλι αντισυνταγματικός, επομένως οι ανοικτές υποθέσεις θα ξαναμείνουν στον αέρα.

 

@verda: ναι φίλε έχεις δίκιο, οκτώβριο είναι, ευχαριστώ που μου το θύμησες, μόλις κέρδισα ένα μήνα.

 

@dimitris GM: στην αρχή στο ποστ μου σου τα είχα σούρει ότι έγραφες μαλακίες. Μετά το διόρθωσα και το άφησα ουδέτερο. Επομένως δεν έχεις λόγο να φωνασκείς. Έκανα λάθος διότι η σύνταξή σου μερικές φορές χάνει. π.χ. ''και μιλα ελληνικα του φορουμ...'' . Τί ελληνικά του φόρουμ να μιλήσω? Μήπως θες να πείς κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω? Και επί του θέματος, μπορεί όλοι να είναι σε θέση να διαβάσουν μια πραγματογνωμοσύνη ή μια φωτοερμηνεία σε ένα δικαστήριο, στην πραγματικότητα όμως ως επί το πλείστον μηχανικοί θα είναι αυτοί που θα τη γράψουν.

Link to comment
Share on other sites

ξαναγυρνάμε δηλαδή στην κουβέντα αν ισχύουν οι υπαγωγές του 4014 που ήταν "κομπλέ" κλπ κλπ.

Δηλαδή τώρα αν σου φέρουν μία υπαγωγή 4014, εσύ θα δώσεις βεβαίωση σαν να ήταν 4178;

Εγώ όχι. Ας τη δώσει ο συνάδελφος που έκανε το 4014.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί αεροφωτογραφία από Κτηματολόγιο ως απόδειξη παλαιότητας για μετα το '04; Φαντάζομαι πως ναι έτσι δεν είναι; Άλλωστε λέει ότι Οι ορθοφωτογραφίες προέκυψαν από φωτοληψίες περιόδου 2007 έως 2009.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί αεροφωτογραφία από Κτηματολόγιο ως απόδειξη παλαιότητας για μετα το '04; Φαντάζομαι πως ναι έτσι δεν είναι; Άλλωστε λέει ότι Οι ορθοφωτογραφίες προέκυψαν από φωτοληψίες περιόδου 2007 έως 2009

η μόνη χρονική δέσμευση για μετά το 04 είναι το 28/7/11. άρα προφανώς σε καλύπτει το κτηματολόγιο 

(εδώ λέμε πως θα γίνει το κτηματολόγιο να πλησιάσει το 2011! )

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα και δηλώνω άσχετος με την συγκεκριμένη κατηγορία. Μπαίνω απευθείας στο θέμα.

 

 

1)      Υπάρχουν επίσημες με βεβαιωμένη ημερομηνία αεροφωτογραφίες ΥΠΟ γωνία ή τρισδιάστατες και αν ΝΑΙ από ποίο έτος...??

 

 

2)      Πως μπορεί κάποιος να υπολογίσει το συνολικό ύψος ενός ακινήτου από μια κατοπτική αεροφωτογραφία (εκτός από τον υπολογισμό μήκους της σκιάς ενός ακινήτου) ...??

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα και δηλώνω άσχετος με την συγκεκριμένη κατηγορία. Μπαίνω απευθείας στο θέμα.

 

 

1)      Υπάρχουν επίσημες με βεβαιωμένη ημερομηνία αεροφωτογραφίες ΥΠΟ γωνία ή τρισδιάστατες και αν ΝΑΙ από ποίο έτος...??

 

 

2)      Πως μπορεί κάποιος να υπολογίσει το συνολικό ύψος ενός ακινήτου από μια κατοπτική αεροφωτογραφία (εκτός από τον υπολογισμό μήκους της σκιάς ενός ακινήτου) ...??

2) αν η α/φ είναι από ζεύγος μπορείς να δεις ύψη με στερεοσκόπιο

 

1) α) εξαρτάται τι εννοείς επίσημες και βεβαιωμένες. Πάντως όλοι δέχονται το google εξ όσων γνωρίζω

1) β) υπάρχει και sreet view του 2009 - 2010 νομίζω (ανάλογα με την περιοχή)

1) γ) το υπό γωνία δεν το κατάλαβα. αν εννοείς μεγάλη γωνία για να βλέπεις ύψη μακροσκοπικά, νομίζω δεν υπάρχουν τέτοιες α/φ

        αν εννοείς μικρή γωνία "τύπου" 3D, είναι τα ζεύγη που είπαμε παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

2) αν η α/φ είναι από ζεύγος μπορείς να δεις ύψη με στερεοσκόπιο

 

1) α) εξαρτάται τι εννοείς επίσημες και βεβαιωμένες. Πάντως όλοι δέχονται το google εξ όσων γνωρίζω

1) β) υπάρχει και sreet view του 2009 - 2010 νομίζω (ανάλογα με την περιοχή)

1) γ) το υπό γωνία δεν το κατάλαβα. αν εννοείς μεγάλη γωνία για να βλέπεις ύψη μακροσκοπικά, νομίζω δεν υπάρχουν τέτοιες α/φ

        αν εννοείς μικρή γωνία "τύπου" 3D, είναι τα ζεύγη που είπαμε παραπάνω

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Το γεγονός ότι οι εικόνες του google (απλές & Street View 2009-2010) δεν είναι συγκεκριμένης ημερομηνίας και κρατικά βεβαιωμένες, τις δέχονται για την υπαγωγή..??

 

Πως θα αποδείξω το κλείσιμο βεραντών και την επέκταση καθ' ύψος σε αυθαίρετο κτίριο που έγινε χρονολογικά μετά το Street View 2009-2010 και πριν την καταληκτική ημερομηνία του νόμου (σε απλή κατοπτική αεροφωτογραφία δεν φαίνεται καμία αλλαγή, λόγω του ότι δεν έχει αλλάξει το περίγραμμα και η κάλυψη) ..??

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε καλύτερα το Ε9 του ιδιοκτήτη (όσο προλαβαίνεις)......

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά εγώ δέχομαι την εγκύκλιο (που λέει χωρίς να λέει ότι περνάει ως 04 - 11 ότι δεν φαίνεται στην α/φ)

και τη δήλωση ιδιοκτήτη

(επειδή αυτή η εγκύκλιος με συμφέρει) 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Το γεγονός ότι οι εικόνες του google (απλές & Street View 2009-2010) δεν είναι συγκεκριμένης ημερομηνίας και κρατικά βεβαιωμένες, τις δέχονται για την υπαγωγή..??

 

Πως θα αποδείξω το κλείσιμο βεραντών και την επέκταση καθ' ύψος σε αυθαίρετο κτίριο που έγινε χρονολογικά μετά το Street View 2009-2010 και πριν την καταληκτική ημερομηνία του νόμου (σε απλή κατοπτική αεροφωτογραφία δεν φαίνεται καμία αλλαγή, λόγω του ότι δεν έχει αλλάξει το περίγραμμα και η κάλυψη) ..??

 

 

τις δέχονται για την απόδειξη παλαιότητας όχι για την υπαγωγή.. η υπαγωγή μέχρι να βγει νόμος που να αναιρεί τον ισχύοντα μόνο με τις αεροφωτογραφίες του ΥΠΕΚΑ.

σκέψου να βγουν αυτές μετά από 2-3 μήνες και να μη δείχνουν την αυθαιρεσία. θα μου πεις τι κάνουμε τώρα που δεν υπάρχουν ακόμα.

Προσωπικά αν δεν υπάρχουν αεροφωτογραφίες από ΓΥΣ, ΕΚΧΑ, google- street view που να δείχνουν την αυθαιρεσία τους έχω σε αναμονή.

Τα λοιπά έγγραφα, αποδεικτιικά, Ε9 κλπ είναι ΜΟΝΟ για να πάρεις εκπτωση...

Εμείς πρέπει να αποδείξουμε ότι μπορούμε να ενταχθούμε στον νόμο όχι ο τυχόν ελεγκτής ότι δε θα έπρεπε.

Μάλλιασε η γλώσσα μου με αυτό

προσοχή με αυτά τα πράγματα...

 

Χρησιμοποίησε καλύτερα το Ε9 του ιδιοκτήτη (όσο προλαβαίνεις)......

 

το Ε9 είναι για να παρεις συντελεστή παλαιότητας ή για αλλαγή χρήσης όχι για να αποδείξεις ότι είναι πριν το 2011

 

αρθρο 7

Πέραν της αεροφωτογραφίας για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής,

ο χρόνος της αλλαγής χρήσης αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής

στο οποίο αναφέρεται το ακίνητο και η χρήση όπως περιγράφονται κατά την υπαγωγή.

 

συγνώμη αλλά εγώ δέχομαι την εγκύκλιο (που λέει χωρίς να λέει ότι περνάει ως 04 - 11 ότι δεν φαίνεται στην α/φ)

και τη δήλωση ιδιοκτήτη

(επειδή αυτή η εγκύκλιος με συμφέρει) 

και εγώ τη δέχομαι την εγκύκλιο αλλά δε λέει αυτό η εγκύκλιος...

οι 2 εγκυκλιοι αναφέρονται σε πολύ συγκεκριμένα πράγματα..

1) αλλαγές χρήσης και

2) υπόγεια και πατάρια όπου υπάρχει ενιαίος φέρων οργανισμός,

μπορείς να τα εντάξεις στο νόμο (να θεωρήσεις ότι έγιναν πριν το 2011 δηλ)

 

δε λέει ότι οτι δε φαίνεται σε αεροφωτογραφία για οποιοδήποτε λόγο το βάζεις στον 4178 μετά το 2004.

 

Σε ερώτηση που είχα κάνει σε κάτι σεμινάρια πριν κάτι μήνες και ρώτησα κάτι αντίστοιχο για την περίπτωση θολής φωτογραφίας, δέντρου που να σκεπάζει την αυθαιρεσία κλπ...

η απάντηση ήταν "χασατε κύριε" το υπουργείο λόγω του φόβου του ΣτΕ θέλει να ενταχθούν ΜΟΝΟ όσα υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία και δε θα κάνει πίσω ήταν η απάντηση.

Εμείς πρέπει να αποδείξουμε ότι υπήρχε η αυθαιρεσία όχι ο ελεγκτής ότι δεν υπήρχε.(και οι κατηγορίες 5 θα ελεγχθούν ΟΛΕΣ)

Μια βόλτα από το πειθαρχικό του ΤΕΕ και τις υποθέσεις με τις οποίες ασχολείται θα σας πείσει για αυτά που λέω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.