Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Γεια σας συναδελφοι

 

διαβαζω προσεκτικα τις αποψεις σας σχετικα με την παλαιοτητα και παραμενω αρκετα μπερδεμενος!

 

Μου ΄εκατσε' και περιεργη δουλεια και τωρα προσπαθω να αποφασησω πως θα προχωρησω!

 

Κατοικια με Ο.Α το 2006 η οποια εχει κλεισει Η.Χ ισογειου και βεραντα Α οροφου με κεραμιδι στην αδεια φαίνονται αυτα τα τ.μ οπως προ ειπα σαν Η.Χ και βεραντα και εχουν μετρησει στην καλυψη του οικοπεδου.

Απο το Google earth προσπαθωντας να σιγουρευτω βλεπω οτι στις 5 Μαιου του 2010 που υπαρχει φωτο δεν υπηρχε κεραμυδι στη βεραντα στις 1 οκτωμβριου του 2012 υπαρχει κανονικα. το ιδιο ισχυει και για μια περγκολα στη αυλη.

Ο ιδιοκτητης λεει οτι κατασκευαστηκε πριν τις 28-07-11 και υπογραφει γιαυτο

Μιλαμε για Χανια και δυστυχως δεν υπαρχουν διαθεσημες Α/Φ

 

Ποια η θεση μου?

Πως μπορω να ειμαι σιγουρος και τι θα κανατε  στην θεση μου?

 

Ευχαριστω πολυ!

Edited by MarkG
Link to comment
Share on other sites

αφου το 2010 δεν υπηρχαν,  αλλα υπαρχουν το 2012,

 

θα μπορουσαν  να εχουν γινει  και πριν τον Ιουλιο του 2011

 

και σου το υπογραφει...

 

[σε προχθεσινη ερευνα στο γκουγκλ  στριιτ για τα Χανια,

 

με το ρολογακι, βρηκαμε εικονες μονον με Σεπτεμβριο του 2011 και Σεπτεμβριο του 2014]

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο Google street δεν φαινεται κάτι γιατι δεν ειναι πάνω στον δρόμο οι παρανομίες για να εχω εικόνα..

Θα μπορούσαν φυσικά να ειναι πριν τον Ιούλιο του 11 αλλα θα μπορούσαν και να μην ειναι!

Θέλω να πω πως το αντιμετωπίζουμε αυτό το θέμα και γενικά τι θα κάνατε στην θέση μου..

Γιατι αν εγω πω εντάξει μπορώ να το δεχτώ και καποιος συνάδελφος πει οχι τότε υπάρχει κακή εντύπωση για τον κλάδο μας γενικότερα..

(Ο καθένας κανει οτι θελει χωρίς μια κοινή γραμμή)

Αφού το υπουργείο μας εκθέτει έτσι θα πρεπει να υπάρχει τουλάχιστον κοινή γραμμή μεταξύ συναδέλφων για να μην εκθέτουμε ο ένας τον άλλο..

Καταλαβαίνεις τι εννοώ!

Link to comment
Share on other sites

"αφου το 2010 δεν υπηρχαν,  αλλα υπαρχουν το 2012,

 

θα μπορουσαν  να εχουν γινει  και πριν τον Ιουλιο του 2011

 

και σου το υπογραφει..."

 

 

αυτα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πλην ομως ο νομος ειναι σαφης... και αν καποια στιγμη βρεθουν αεροφωτογραφιες στο μελλον που δεν φαινεται? Θα κλιθεις να λογοδοτησεις πως εκλεισες μια δηλωση χωρις να εισαι βεβαιος. Καποια στιγμη ισχυε η παλαιοτητα με ΥΔ αλλα αυτο καταργηθηκε και απο ΣΤΕ και απο τον 4178. Αυτος ουτως ή αλλως θα στο υπεγραφε χωρις ενδοιασμο.....

Link to comment
Share on other sites

Πλην ομως ο νομος ειναι σαφης... και αν καποια στιγμη βρεθουν αεροφωτογραφιες στο μελλον που δεν φαινεται? Θα κλιθεις να λογοδοτησεις πως εκλεισες μια δηλωση χωρις να εισαι βεβαιος. Καποια στιγμη ισχυε η παλαιοτητα με ΥΔ αλλα αυτο καταργηθηκε και απο ΣΤΕ και απο τον 4178. Αυτος ουτως ή αλλως θα στο υπεγραφε χωρις ενδοιασμο.....

Σε αναλογη περιπτωση τι θα εκανες στη θεση μου?

Το ξερω και γιαυτο εχω ενδιασμους ομως 5 χρονια τωρα περιμενουμε των χαρτη απο 28-07-2011 που στο τελος δεν θα ερθει ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Σε αναλογη περιπτωση τι θα εκανες στη θεση μου?

Το ξερω και γιαυτο εχω ενδιασμους ομως 5 χρονια τωρα περιμενουμε των χαρτη απο 28-07-2011 που στο τελος δεν θα ερθει ποτε!

Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο καθώς ο πελάτης σου όπως και πολλοί άλλοι βρίσκονται σε καθεστώς ομηρίας πολλώ δε μάλλον όταν θέλουν να κάνουν και δικαιοπραξία. Δεν μπορώ να σε συμβουλέψω για κάτι τέτοιο. Πάντως μη νομίζεις πως και εγώ αλλά και πλήθος άλλων συναδέλφων δεν έχουν βρεθεί σε ανάλογα ή και ακόμα πιο επικίνδυνα διλήμματα και έχουν  πάρει τη μια ή την άλλη κατεύθυνση.. Γνώμη μου πάντως είναι πως ακόμα και αν κάποια στιγμή σταματήσουν οι νόμοι περι ένταξης αυθαιρέτων (μετά από αρκετά χρόνια) πάντα θα υπάρχει εν ισχύ ένας νόμος θεραπείας για όλες τις περιπτώσεις που κάποια στιγμή ήταν γκρίζες ή που δηλώθηκαν με λάθος τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

.....

Το ξερω και γιαυτο εχω ενδιασμους ομως 5 χρονια τωρα περιμενουμε των χαρτη απο 28-07-2011 που στο τελος δεν θα ερθει ποτε!

 Και που είσαι ακόμη.....

Για να καταλάβουμε πόσο πίσω είμαστε και ότι οι καθυστερήσεις αυτές ΔΕΝ δικαιολογούνται από τεχνικής άποψης:

Η πολιτεία της Αλάσκα έκανε διαγωνισμό για ορθοφωτοχάρτες ολόκληρης της έκτασης της: προβληματικό έργο λόγω αναγκαστικής χρήσης δορυφορικών εικονων, πολύ μικρό παράθυρο για λήψεις χωρις σύννεφα (ουσιαστικά περίπου 2 μηνες το καλοκαίρι) ---> Η Airbus Defence & Space παρέδωσε το εργο σε 2 έτη από την υπογραφή της σύμβασης....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.