Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

αφου εισαι στα "ορια"   του Ιουλιου του  2011

Θα πληρωσει ο πελατης όσα χρειαζονται

 

Εσυ θα εχεις την φωτο σου

εχεις και σωστο Ε9...

 

Εισαι κατοχυρωμενος

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η Terrasever από άποψη ποιότητας. Είδα και τους παροχούς/δορυφόρους που χρησιμοποιεί για να πάρει εικόνες και είναι αξιόπιστη με (λογικά) εγγυημένο αποτέλεσμα.

Και πιστεύω ότι η ημερομηνία που θα σου δώσει αυτη εταιρία είναι πιο αξιόπιστη από την ημερομηνία που αναφέρει το Google Earth (κάποιες φορές η εικόνα που βλέπεις δεν αντιστοιχεί στην ημερομηνία που σου προβάλλει - πρόβλημα του software και όχι της Google σαν εταιρίας).

Η τιμή είναι ίσως και η καλύτερη που μπορείς να βρεις στον τομέα, γιατι οι μικρότεροι παροχοί απλά αγοράζουν συγκεκριμένες εικόνες (που είναι ακριβές) και πληρώνεις και την επεξεργασία/licencing.

Το θέμα της χρονικής κάλυψης είναι επίσης σημαντικό και διαφέρει πολύ από παροχο σε παροχο γιατι οι εικόνες υψηλής ανάλυσης (ειδικά αρχείου) έχουν μεγάλα κενα στην επανάληψη λήψης (η τροχία κάλυψης διαρκεί πάρα πολλές ημέρες για να ξαναπεράσει από το ίδιο σημείο, και αν έχει νεφοκάλυψη εκείνη την ημερομηνία, και αν δεν έχουν αλλάξει την τροχιά για on-demand tasking, κτλ).

Edited by SValkan
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

Εχω μια ρύθμιση του Ν.4178/2013 στην Θεσσαλονίκη και χρειάζομαι μια αεροφωτογραφία για απόδειξη παλαιότητα.

Επειδη πηρα τηλέφωνο στην EKXA (πρωην ΟΚΧΕ) και δυστυχως μου είπαν οτι δεν στελνουν ταχυδρομικά αεροφωτογραφίες ουτε γινεται μεσω courier επειδη πρεπει καποιος να κανει αιτηση κλπ. , υπάρχει κάποιος συνάδελφος στην Αθήνα που όταν πάει για κάποια δικία του δουλειά σχετικά σύντομα , να πάρει και την δικια μου αεροφωτογραφία και να μου την στείλει ταχυδρομικά ?

Οποιος μπορει (δεν ξερω αν επιτρεπεται για τα στοιχεια)  το τηλ.  ειναι 6973037147 ή 2310222159 , email. [email protected] ,

Σπύρος

Ευχαριστω πολύ .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Δημοσίευση 13 Νοέμβριος 2013 - 10:26      post 264

Στο κάτω αριστερά παράθυρο «Επίπεδα», διαλέγεις το «Ψηφιακή Κάλυψη γης» και την χρονιά που σε ενδιαφέρει. Στον χάρτη φαίνεται το περίγραμμα και τα στοιχεία της δορυφορικής λήψης, με click φαίνεται και ο κωδικός της.

Η ημερομηνία στο πλαίσιο επιλέγοντας «Ψηφιακή Κάλυψη γης» είναι αυτή που πραγματοποιήθηκε η δορυφορική λήψη???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στην Υ.Δ του ιδιοκτήτη θα δηλώνεται ο χρόνος τέλεσης των αυθαιρεσιών του, όπως θα τα έχεις επισημάνει και τεκμηριώσει ο ίδιος και φυσικά θα φαίνονται στους υπολογισμούς προστίμου. Η χρήση και ερμηνεία των αεροφωτογραφιών είναι δική σου δουλειά.

Ο ιδιοκτητης δηλώνει υπευθυνα την ημερομηνία αυθαιρεσιών για προσθήκη προ 1975-οκ. Εγώ βρηκα αεροφωτογραφίες του ακινήτου όπου δεν φαινονται οι προσθήκες έιτε προ 75 είτε προ 2000 είτε προ 2011 διότι είναι πολύ μικρές. Πρέπει να ερμηνεύσω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βεβαιωθείς με κάποιο τρόπο (ακόμη και με φωτοερμηνεία αν το κρίνεις) τότε πως θα πάρεις την ευθύνη της παλαιότητας?

Δηλαδή αν έρθει ο ιδιοκτήτης και πει το κτίριο είναι προ 55 για να μην πληρώσει πρόστιμο θα το δεχτείς; 

Σε περίπτωση αμφιβολιών και χωρίς στοιχεία ανατρέχεις σε πιο πρόσφατες αεροφωτογραφίες (δυσμενέστερη παλαιότητα για τον ιδιοκτήτη). Βεβαίως κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Έχεις στην φαρέτρα σου και το Ε9.

Αν θεωρείς ότι το κτίριο είναι παλαιότητας ίδιας με αυτή που σου λέει ο ιδιοκτήτης, έχεις και τη σχετική αεροφωτογραφία που δεν διακρίνεται με ακρίβεια η αυθαίρετη κατασκευή, ζητάς και τροποποιημένο κατά επιφάνεια και χρονολογία, Ε9.

Μου κάνει εντύπωση όμως ότι αεροφωτογραφίες του 2000 που λες ότι δεν διακρίνονται.

Σε ποια κλίμακα τις ζήτησες από την ΕΚΧΑ?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπες...

 

-εσυ πώς έχεις κρινει την παλαιότητα, με βαση τις παραμέτρους που ανεφερε ο  παυλος

 

- στο Ε9  τι και πώς δηλωνει ο πελατης

 

αν με βαση την "πειρα" και τις "γνωσεις" σου κρινεις την παλαιότητα  "απο τότε"  και την δικαιολογεις

αναφέροντας τα ευρηματα  αναλυτικα στην ΤΕ

 

εσυ θα κρινεις εάν απαιτειται  "και" α/φ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

Εχω μια ρύθμιση του Ν.4178/2013 στην Θεσσαλονίκη και χρειάζομαι μια αεροφωτογραφία για απόδειξη παλαιότητα.

Επειδη πηρα τηλέφωνο στην EKXA (πρωην ΟΚΧΕ) και δυστυχως μου είπαν οτι δεν στελνουν ταχυδρομικά αεροφωτογραφίες ουτε γινεται μεσω courier επειδη πρεπει καποιος να κανει αιτηση κλπ. , υπάρχει κάποιος συνάδελφος στην Αθήνα που όταν πάει για κάποια δικία του δουλειά σχετικά σύντομα , να πάρει και την δικια μου αεροφωτογραφία και να μου την στείλει ταχυδρομικά ?

Οποιος μπορει (δεν ξερω αν επιτρεπεται για τα στοιχεια)  το τηλ.  ειναι 6973037147 ή 2310222159 , email. [email protected] ,

Σπύρος

Ευχαριστω πολύ .

Καλησπέρα, έχω παρόμοιο πρόβλημα με τον συνάδελφο για τακτοποίηση ακινήτου στην Θεσσαλονίκη! Μπορεί κάποιος/α να με εξυπηρετήσει παρακαλώ? Πρόκειται για μια αεροφωτογραφία. Δυστηχώς οι γνωριμίες στην Αθήνα...απλά δεν υπάρχουν. Μάριος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας.

Εάν έχετε την καλοσύνη να απαντήσετε...

Αυτή η αεροφωτογραφία απο το google earth πιστεύετε πως είναι αρκετά καθαρή για να χρησιμοποιηθεί σαν απόδειξης παλαιότητας;

Πρόκειται για περίπου 65 τ.μ  αυθαίρετης κατασκευής με κεραμοσκεπή στο δώμα του ακινήτου που έχω μαρκάρει με το βέλος.

 

post-98726-0-83415300-1476268754_thumb.jpg

Edited by bobzavras
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.