Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Καλησπερα,

ήθελα να ρωτήσω αν η φωτοερμηνεία είναι απαραίτητη σε

1. περίπτωση που ναι μεν υπάρχουν αποδείξεις για την κατασκευή των μπετών αλλά τα στοιχεία πλήρωσης φαίνεται να έχουν γίνει πολύ πρόσφατα..

2. Αν φαίνεται στις αεροφωτογραφίες το περίγραμμα της κατασκευής ίδιο με το υφιστάμενο αλλά δεν είσαι απόλυτα σίγουρος λόγο παλαιότητας κ όχι πολύ καθαρής ληψης.. αλλά το ε9 είναι διορθωμένο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

ήθελα να ρωτήσω αν η φωτοερμηνεία είναι απαραίτητη σε

1. περίπτωση που ναι μεν υπάρχουν αποδείξεις για την κατασκευή των μπετών αλλά τα στοιχεία πλήρωσης φαίνεται να έχουν γίνει πολύ πρόσφατα..

2. Αν φαίνεται στις αεροφωτογραφίες το περίγραμμα της κατασκευής ίδιο με το υφιστάμενο αλλά δεν είσαι απόλυτα σίγουρος λόγο παλαιότητας κ όχι πολύ καθαρής ληψης.. αλλά το ε9 είναι διορθωμένο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Εκανα αυτοψία σε ισόγεια αποθήκη εντελώς αυθαίρετη καθώς και υπόστεγο, τα οποία

ο πελάτης αναφέρει ότι είναι πρό του 2011. Βρήκα στο google earth αεροφωτογραφία 

στην περιοχή τον 6/2012 οπου φαίνονται κανονικά τα αυθαίρετα αλλα η επόμενη είναι του

2004 όπου δέν φαίνεται τίποτα. Το θέμα είναι οτι εφόσον δέν εχουν ανεβεί και ούτε πρόκειται να ανεβούν

οι περιβόητες αεροφωτογραφίες της 28/07/2011, και κυρίως για να είμαι εγώ καλλυμένος σε πάν ενδεχόμενο,

θεωρείται ότι υπαρχει περίπτωση να βρώ στην ΓΥΣ αεροφωτογραφιες 2008-2011?Ρωτάω το site της ΓΥΣ ειναι αθλιο

και δεδομένου οτι ειμαι απο επαρχία μη πάω τσάμπα καθώς δεν εχει τύχει να αναζητήσψ ποτε τόσοσ πρόσφατη

..Το κτηματολόγιο νομίζω έχει μέχρι το 2004... Εχει κάποιος καποια άλλη ιδέα σχετικά με την απόδειξη του χρόνου παλαόιότητας κλπ.

Στο google earth μου βγάζει στην αναζήτηση παλαιοτερων μου βγάζει και 31/12/11 31/12/10 κλπ αλλα δέν εμφανίζεται κάτι αρα μάλλον

δεν υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

εάν δεν βρισκεις εσυ στο γκουγκλ....δεν θα βρισκει και κανενας ελεγκτης

 

κατα τα λοιπα

 

ζητας το Ε9 και αναλογα πραττεις

ειναι "δημοσιο  εγγραφο",

 

αλλά.....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία... μου ειπώθηκε τηλεφωνικά από ΓΥΣ ότι πολλές φορές δεν υπάρχουν μόνο όσες αεροφωτογραφίες φαίνονται στο σύστημα τους αλλά και άλλες.

 

Οπότε θα σε συμβούλευα να πάρεις απλά ένα τηλέφωνο και δίνοντας τις συντεταγμένες σου θα σου πούν αν υπάρχει και τι υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

laxanos

Δημοσίευση 21 Ιανουάριος 2017 - 14:16

 

"....Στο google earth μου βγάζει στην αναζήτηση παλαιοτερων μου βγάζει και 31/12/11 31/12/10 κλπ αλλα δέν εμφανίζεται κάτι αρα μάλλον

δεν υπάρχουν.."

 

 

Οι ημερομηνίες 12/2016, 12/2015 κτλ που έχουν προστεθει πρόσφατα στο Google Earth για όλες τις περιοχές (έως και το 1984) αφορούν εικόνες Landsat οι οποίες όμως:

 

α) δεν έχουν ικανοποιητική ανάλυση (30 μέτρα) για λεπτομερείς παρατηρήσεις

β) αποτελούν σύνθεση πολλών εικόνων από μια χρονιά οπότε και δεν αντιστοιχούν σε συγκεκριμένες ημερομηνίες αλλά σε έτη

 

Κανονικά η Google θα έπρεπε να απενεργοποιεί την προβολή τους σε μεγάλο zoom, όταν υπάρχουν εικόνες υψηλής ανάλυσης γιατί γίνεται μπέρδεμα

Edited by SValkan
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM, Αμφιβάλλω αν δηλώνεται κάτι στο Ε9 απο τις συγκεκριμένες αυαθιαρεσίες. Αλλα θα το ζητήσω.

 

@danaikaterina. Eψαξα και εκει αλλα μάλλον στην περιοχή είναι προς το 2007 η απεικόνιση

του κτηματολογίου όπότε φαίνεται ενα τμήμα των αυθαιρεσιών. Το διαπίστωσα  απο αλλο αυθαιρετο που εχω τακτοποιήσει στην περιοχή και

ειναι φτιαγμένο με ο.α το 2008 το οποίο δεν φαίνεται στην αεροφωτογραφία.

 

@dimidomo. Θα κανω και εκει ένα τηλ μπας και ελπίζοντας να βγάλω γραμμή.

Αλλα πρώτα θέλω να ενημερώσω τον πελάτη για το πρόστιμο.

Αμφιβάλλω αν θα πληρώσει 3000Ε για μια ισόγεια αποθήκη (45τ.μ μειωτ. συντ.) με τουβλέτες

κατασκευασμενη κακην κακώς και ενα μεταλλικό υπόστεγο με τσίγκο...

 

@SValkan. Oντως αυτο γίνεται και το έχει κανει εδω και λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς τι έχει συμβεί με το Bing Maps της Microsoft και συγκεκριμένα με το mode '' Bird ' s Eye '' ??? :confused:

 

Δεν εμφανίζονται οι απεικονίσεις όπως παλαιότερα . . . :sad:

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς γιατί το google earth κατάργησε τις ημερομηνίες και δίνει μόνο μήνα;

(έχει πλάκα να έγινε για την Ελλάδα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.