Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Από το site ητς ΓΥΣ http://web.gys.gr/GeoSearch/ και αφού βρεις την περιοχή που σ' ενδιαφέρει πως κάνεις αίτηση για 

να δεις τι αεροφωτογραφία υπάρχει; Δεν γίνεται κάπως απευθείας από το χάρτη; 

Link to comment
Share on other sites

#freecat

Δεν μπορείς να κατεβάσεις αεροφωτογραφίες από εκεί. Απλά βλέπεις διαθεσιμότητα. Για να παραγγείλεις πρέπει να πας παραδοσιακά αυτοπροσώπως στην ΕΚΧΑ

 

#xavrias

αφού πας τον χάρτη στην περιοχή που θέλεις πατάς εκεί που λέει προϊόντα-> ΑΕΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ

Σου βγάζει από κάτω μια γραμμή (ΑΕΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ) και πατάς το ερωτηματικό αριστερά.

Σου εμφανίζει ένα παράθυρο όπου μπορείς να επιλέξει κριτήρια όπως έτος, πατάς αναζήτηση και σου βγάζει κάτω τα προϊόντα που πληρούν τα κριτήριά σου για να παραγγείλεις

Link to comment
Share on other sites

#freecat

Δεν μπορείς να κατεβάσεις αεροφωτογραφίες από εκεί. Απλά βλέπεις διαθεσιμότητα. Για να παραγγείλεις πρέπει να πας παραδοσιακά αυτοπροσώπως στην ΕΚΧΑ

 

#xavrias

αφού πας τον χάρτη στην περιοχή που θέλεις πατάς εκεί που λέει προϊόντα-> ΑΕΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ

Σου βγάζει από κάτω μια γραμμή (ΑΕΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ) και πατάς το ερωτηματικό αριστερά.

Σου εμφανίζει ένα παράθυρο όπου μπορείς να επιλέξει κριτήρια όπως έτος, πατάς αναζήτηση και σου βγάζει κάτω τα προϊόντα που πληρούν τα κριτήριά σου για να παραγγείλεις

Σ' ευχαριστώ πολύ. Έβγαλα άκρη τώρα. Όταν δεν υπάρχει αεροφωτογράφια όμως δεν σου βγάζει κάτι το σύστημα μάλλον ε; Μόνο όταν έχει τις εμφανίζει από κάτω; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

χρησιμοποιείτε Ε9 σαν αποδεικτικό παλαιότητας, χωρίς κανένα άλλο αποδεικτικό?

Δεν είναι λίγο επίφοβο για ακύρωση της δήλωσης?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι, αν στο Ε9 αναφέρεται με σαφήνεια αυτό που θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται η κατοικία, τα τμ που έχω και εγώ στην αποτύπωσή μου (με διαφόρα 3τμ, δηλαδή η αποτύπωση είναι 69τμ και στο Ε9 είναι 66τμ) και η χρονολογία. Απλά την αλλαγή των τμ μπορεί να την έχει κάνει φέτος στο Ε9, εγώ δεν το ελέγχω αυτό?

Θέλω να πω, ότι από την μια είναι δημόσιο έγγραφο, αλλά από την άλλη ουσιαστικά είναι ότι δηλώσει ο ιδιοκτήτης...

Link to comment
Share on other sites

η "διαφορά"  ειναι στα "3"μετρα, δλδ 66 τμ. νομιμα και 3 αυθαίρετα ?

 

ή ειναι ολα τα τμ. αυθαιρετα, οπότε ...εν τω μειζονι περιεχεται το ελαχιστο???

 

υγ

ο ιδιοκτητης φερει την ευθυνη τι "δηλωνει"

 

ο μηχανικος φερει την ευθυνη "τι - προφανες -  δεν ειδε"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

η άδεια λυομένου είναι 28τμ, όπου αντί αυτής κατασκευάστηκε κανονική τοιχοποιία 69τμ σύνολο. Αλλά στο Ε9 έχουν δηλώσει 65τμ, λόγο κακής αποτύπωσης μάλλον, 1981. Οπότε μπορώ να το χρησιμοποιήσω για αποδεικτικό προ 83, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί ο ιδιοκτήτης να διορθώσει σήμερα τα σωστά τ.μ. του ακινήτου στο Ε9 του χωρίς βεβαίως ν' αλλάξει το έτος κατασκευής που υπάρχει. Τότε μπορείς να τα βάλεις ως Κατηγορία 2.

 

Υποθέτω ότι, από την αυτοψία σου θα βεβαιωθείς ότι, ολόκληρο το ακίνητο φτιάχθηκε ταυτοχρόνως κι ότι, δεν έγινε μεταγενέστερη προσθήκη σε αυτό..... (θέλει ιδιαίτερη προσοχή διότι, π.χ. μπορεί να έφτιαξε τα 28 τ.μ. με συμβατικό τρόπο το 1981 και το 2006 τα υπόλοιπα ως προσθήκη σε αυτά κ.ο.κ.).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.