Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

dimitris GM

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Κι εγώ έτσι το σκέπτομαι. Γιατί ναι μεν ο έλεγχος γίνεται από αεροφωτογραφίες κι από εκεί δε μπορεί να αποδείξει ότι ΔΕΝ υπήρχαν πλαϊνοί τοίχοι αλλά ανεπίσημα (όπως το τσέκαρα κι εγώ άλλωστε) μπορεί να το διασταυρώσει από το google street view. Σήμερα υπάρχει αποθήκη αλλά σημασία έχει να πιστοποιείται (επίσημα και ανεπίσημα κατά την άποψή μου) ότι υπήρχε και προ της έκδοσης του νόμου.

Edited by TAAS
Link to comment
Share on other sites

 Σε πέργκολα καλυμμένη με φυτό, ο ιδιοκτήτης είχε κλείσει περιμετρικά τις κολώνες με κάποιο κόντρα πλακέ (συν μια οροφή κάτω από το σκελετό της) και είχε δημιουργήσει μια αποθήκη. Αυτή η κατασκευή προϋπήρχε του 2011. Όμως λίγο πριν την έκδοση του νόμου 4014 σκέφτηκε να κάνει καλύτερη κατασκευή στους περιμετρικούς τοίχους και να βάλει πάνελ ώστε να την τακτοποιήσει σε καλύτερη εκδοχή. Η αεροφωτογραφία δείχνει σίγουρα την πέργκολα από ψηλά. Στο google street view όμως φαίνεται ότι το 2011 είχε ξεβιδώσει τα περιμετρικά κόντρα πλακέ και δεν είχε βάλει ακόμη τα πάνελ. Εντάσσεται στο νόμο αυτή η κατασκευή ή θεωρούμε πως επειδή τη σημερινή μορφή της ως προς τα πλαϊνά την απέκτησε μετά την έκδοση του νόμου, είναι εκπρόθεσμη;

 

 

ενα σημαντικό στοιχείο είναι η αεροφωτογραφία καταλληλης ημερομηνίας αν εμφανίζει το σκέπαστρο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσωπικά δεν γνωρίζω το αρχείο στο οποίο αναφέρεσαι. Αν θες δώσε περισσότερες πληροφορίες.

Μέχρι στιγμής η αναζήτηση γίνεται είτε μέσω της ΕΚΧΑ. ΑΕ, είτε μέσω της Γ.Υ.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Τaas:  ...

 

το μήνυμα αναφέρεται σε συνέχεια του μηνύματος #1125. Δεν γνώριζα ως πρότινος την υπαρξη του google street view σαν φωτογραφία που δείχνει τον χρόνο κατασκευής, το 2011 πχ. Οπότε στο google street view, η κατασκευή δεν φαίνεται περαιωμένη. 

Στην αεροφωτογραφία μόνο από πάνω ενδέχεται το στέγαστρο να φαίνεται πριν το 2011. 

Γεγονός οτι στέγαστρο δεν μπορεί να υπάρχει αν δεν υπάρχει κατασκευή. Και γεγονός οτι η "κοντινή" δεν δείχνει τοίχους πριν την καθοριστική ημερομηνία τελειωμένους, οπότε τι γίνεται?

ερώτημα, που  θα ήθελα να μάθω την απάντηση.

Δεν ξέρω τι θα έκανα αν μου τύχαινε κάτι παρόμοιο.

Οι Συναδέλφοι τι θα έκαναν?

 

υγ: για κάποιο τεχνικό λόγο ο υπολογιστής έκανε παράθεση το μήνυμα του Δημήτρη ΓΜ. Παράθεση ήθελα να κάνω το μήνυμα του ΤΑΑΣ στο 1125 στο οποιο αναφέρομαι.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν γνωρίζω το αρχείο στο οποίο αναφέρεσαι. Αν θες δώσε περισσότερες πληροφορίες.

Μέχρι στιγμής η αναζήτηση γίνεται είτε μέσω της ΕΚΧΑ. ΑΕ, είτε μέσω της Γ.Υ.Σ.

Αναφέρομαι στην αναζήτηση μέσω ΟΚΧΕ. Τα αποτελέσματα της αναζήτησης που αναφέρεις είναι απλά φωτογραφίες μικρής ανάλυσης για να παραγγείλεις το κανονικό μέγεθος;

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΚΧΑ. ΑΕ δίνει μόνο αυτή τη δυνατότητα και για τα περαιτέρω πρέπει να κλείσεις ραντεβού και να πας από την υπηρεσία τους. Δυστυχώς δεν μας δίνουν ευέλικτες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως επειδή είμαι και εγώ από επαρχία έχει τύχει να μου δώσουν μέσω τηλεφώνου πληροφορία σχετικά με την ύπαρξη αεροφωτογραφιας για συγκεκριμένη χρονολογία δίνοντας τους συντεταγμενες ΕΓΣΑ. Αναφέρομαι στην εκχα α.ε.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι.

τι γίνεται σε περίπτωση που έχουμε επέκταση εξώστη κατά 1μ. και για το συγκεκριμένο σημείο δεν βρίσκουμε μεσώ ΕΚΧΑ αεροφωτογραφίες. Στο earth pro για την συγκεκριμένη περιοχή το μέγιστο που πάει είναι ως το 2012. Περιττό να πω ότι ..άλλα στοιχεία δεν υπάρχουν.Όμως κρίνω λάθος το να "καταδικαστεί" ένα ακίνητο επειδή δεν υπάρχουν στοιχεία. Κατι που σκέφτηκα να κάνω είναι να βάλω στο σύστημα τις αεροφωτογραφιες που δίνει το google earth από το 2012-και μετά και να ισχυριστώ το αντίθετο οτι δλδ δεν φαίνεται να έχουν μεταβληθεί οι διαστάσεις (βεβαία αυτό είναι κάτι σαν φωτοερμηνεια, αλλά...κ τι να γίνει).Από την άλλη ο αεροφωτογραφιες του earth πολλες φορες ειναι με κλιση με αποτελεσμα σε ορισμενες σχεδον να μην φαινεται καν ο εξωστης...ΟΥΥΥΥΥΦΦΦΦ!!!!!!αν καποιος εχει καμια ιδεα, παρακαλωωωω??? γιατι εγω θα δεν την παραταω την υποθεση και ..οτι γινει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.