Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

12 minutes ago, akis73 said:

Καλημέρα, το ερώτημα τι ακριβώς αφορά αφού αναφέρεις ότι η χρονολογία ειναι μεταξύ 1996-1998;

Έχω χύμα από συναδέλφους, αεροφωτογραφία του υπουργείου γεωργίας, όπου ως γενική γνώση κρατάμε την ημερομηνία λήψης το έτος του 1998. Στην περιοχή της αεροφωτογραφίας υπάρχει αυθαίρετο το οποίο έγινε μεταξύ 1993 οπου υπάρχει οικοδομική άδεια χωρίς να φαίνεται το αυθαίρετο και 1998 γιατί φαίνεται το αυθαίρετο στη συγκεκριμένη αεροφωτογραφία. Πάω να το περάσω από αρχαιολογία, γιατί είναι εντός αρχαιολογικού χώρου. Η κύρηξη έγινε το 1997. Δεν βρίσκω αεροφωτογραφίες μεταξύ 1993-1997 ούτε στη ΓΥΣ ούτε στον ΟΚΧΕ που έχει φορτώσει πρόσφατα σε ιστοσελίδα  το κτηματολόγιο και η υπάλληλος δεν μου δίνει βεβαίωση ότι δεν χρειάζονται τομές επειδή προϋφίσταται το αυθαίρετο της κύρηξης εάν δεν της πάω αεροφωτογραφία προ της 24/11/1997 όπου έγινε η κήρυξη. Οπότε επειδή για τη συγκεκριμένη αεροφωτογραφία του υπουργείου γεωργίας, εάν υπάρχει περίπτωση να μάθω εάν έχει τραβηχθεί το 1996 ή το 1997 θα με διευκόλυνε να περάσω τον σκόπελο της υπαλλήλου της αρχαιολογίας. Αυτή είναι η ιστορία της ερώτησής μου, ελπίζω να σας βοηθάει να με βοηθήσετε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, aquar said:

Δεν βρίσκω αεροφωτογραφίες μεταξύ 1993-1997 ούτε στη ΓΥΣ ούτε στον ΟΚΧΕ που έχει φορτώσει πρόσφατα σε ιστοσελίδα  το κτηματολόγιο και η υπάλληλος δεν μου δίνει βεβαίωση ότι δεν χρειάζονται τομές επειδή προϋφίσταται το αυθαίρετο της κύρηξης εάν δεν της πάω αεροφωτογραφία προ της 24/11/1997 όπου έγινε η κήρυξη

Δοκιμάσες κάποιες άλλες πηγές α/φ; Π.χ., αν κατεβάσεις το Google Earth Pro έχει χρονοϊστορία όπου μπορείς να βρεις ίσως α/φ για τη περίοδο που σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, akis73 said:

Δοκιμάσες κάποιες άλλες πηγές α/φ; Π.χ., αν κατεβάσεις το Google Earth Pro έχει χρονοϊστορία όπου μπορείς να βρεις ίσως α/φ για τη περίοδο που σε ενδιαφέρει.

έχει απο το 2003 και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβγαλα άκρη με το πώς να βρώ την α/φ από το υπουργείο γεωργίας. Αυτή η ιστοσελίδα λειτουργεί μόνο με Inrernet explorer. Οπότε την ανοίγεις με το edge, πας στις ρυθμίσεις να μετατραπεί σε Ι.Ε. mode, και μετά μη τα πολυλογώ, επιλέγεις τύπο δεδομένων και περιοχή ενδιαφέροντος, και σου ανοίγει σε νέο παράθυρο την αεροφωτογραφία για να την αγοράσεις.Πατάς στα μεταδεδομένα και σου γράφει πότε λήφθηκε. Δυστυχώς για τον πελάτη μου η εικόνα είναι τραβηγμένη μεταξύ 1//1/98-31/12/98 οπότε θα τον βάλω να κάνει δοκιμαστικές τομές χωρίς λόγο. 

Edited by aquar
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι αεροφωτογραφίες του κτηματολογίου έρχονται σωστά προσανατολισμένες ως προς το βορρά;

Επίσης όταν είναι σε κλίμακα π.χ. 1:5000 αν τις κάνεις scale δεν πρέπει να έρχονται στις πραγματικές διαστάσεις; ή δεν είναι ακριβείας η κλίμακα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. akis73)

 

Καλησπέρα

Σε υπόθεση γνωστού μου για τεκμηρίωση αυθαίρετης ( μη ύπαρξη οικοδομικής άδειας) πετρόκτιστης οικίας προ του 1980  σε εκτός σχεδίου περιοχή , εψαξα αρκετά για φωτογραφίες ΓΥΣ περίοδο πριν το 1980 αλλά δεν βρήκα, θα μπορούσα ως ύστατή λύση να χρησιμοποιήσω το χαρτογραφικό υπόβαθρο της ΕΚΧΑ 1940-1960 οπου σε παράθεση με το υπόβαθρο του 2010-2015, φαίνεται οτι υφίσταται κατασκευή ίδιας εκτασης περίπου με απόκλιση 5-10%;

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Επειδή δεν φαίνεται ξεκάθαρα στην αεροφωτογραφία που μελέτησα, θα ήταν αποδεκτό να σχηματίσω το πολύγωνο στο ζητούμενο ακίνητο στο χαρτογραφικό υπόβαθρο 1945-1960 της ΕΚΧΑ , και να σώσω το απόσπασμα   σε μορφή jpg ;

Edited by vandermonde
Link to comment
Share on other sites

Αφού σχηματίσεις το πολύγωνο κι επιλέξεις α/φ, μπορεις να τη δεις στην οθόνη (στρωμένη) με ζουμ

Μπορείς να κατεβάσεις την α/φ σε jpg, αλλά δεν παίρνει το πολύγωνο και η ανάλυση (για ευνόητους λόγους) δεν είναι πολύ καλή

Αν θέλεις πολύγωνο και α/φ, μπορείς με printscreen αλλά η ποιότητα ανάλυσης ίσως είναι χειρότερη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.